Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

 

Czas czytania: ~3 min


Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto zabudowana, wciąż część z nich udaje się lokować nie na peryferiach, a w przestrzeniach już istniejących, żywych dzielnic poprzez ich dogęszczenie lub adaptację do nowych potrzeb terenów wcześnie użytkowanych inaczej, na przykład poprzemysłowych. Takie działania dogęszczania miejskiej tkanki są nie tylko ekologicznie korzystne, ale przynoszą nierzadko ciekawe efekty przestrzenne i estetyczne.

 

Port Praski w Warszawie
Port Praski w Warszawie

Miasto w mieście

Jednym z takich nowych kwartałów zabudowy, który powstaje blisko centrum miasta, na terenie istniejącej dzielnicy, a także w wyniku wykorzystania do tej pory nieużytkowanych, poprzemysłowych czy związanych z infrastrukturą terenów jest Park Praski. Wielofunkcyjną zabudowę, jaka etapami od lat jest tu tworzona sami jej twórcy nazywają „miastem w mieście”, ma być docelowo bowiem samowystarczalna i na wiele sposobów atrakcyjna. Wzorem Browarów Warszawskich czy Centrum Praskiego Koneser i w Porcie Praskim zachowano relikty dawnej zabudowy, tu jednak dominują budynki nowe, zaś podstawową atrakcją tego miejsca, którą architekci skwapliwie wykorzystali jest jego położenie nad wodą.

Port Praski w Warszawie
Port Praski w Warszawie

Unikalny charakter Portu Praskiego z historycznym układem basenów portowych, fragmentami nabrzeży, układem ulic to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Miejsce posiadające niepowtarzalny klimat portowej dzielnicy. Zaprojektowane wzdłuż basenu portowego bulwary będą główną atrakcją tego miejsca. Zlokalizowane wzdłuż nich restauracje, kawiarnie i lokale handlowe pozwolą na stworzenie w tym miejscu nastroju znanego z dzielnic portowych Kopenhagi, Amsterdamu czy Londynu” – mówią o projekcie Portu Praskiego projektanci z pracowni APA Wojciechowski, która wraz z biurem JEMS Architekci wiele lat temu opracowała wizję urbanistyczną tego obszaru, a dziś projektuje tu niektóre z nowych budynków (koncepcje niektórych powstają także w pracowni Macieja Kuryłowicza). „Będzie to miejsce wymarzone dla osób ceniących śródmiejski styl życia, a jednocześnie spokojny wypoczynek w otoczeniu wody. Port Praski stanie się swoistym „miastem w mieście”. Znajdzie się tutaj wszystko, co można spotkać w prawdziwym mieście: budynki mieszkalne, apartamenty, lokale usługowo-handlowe, gastronomiczne, hotele, a także biurowce” – zachwala to przedsięwzięcie inwestor.

Port Praski w Warszawie
Port Praski w Warszawie

Wielofunkcyjna zabudowa miejska

Choć niektóre domy na terenie Portu Praskiego stanęły tu już kilka lat temu, to ogromne przedsięwzięcie realizowane jest etapami i rozpisane na lata. Niedawno zakończyła się budowa śluzy, która ma na terenie kwartału zapewnić stały poziom wody w kanałach, dzięki czemu będą one mogły być użytkowane (np. planuje się na nich instalację pływających restauracji). Budynki bezpośrednio nad wodą są dopiero planowane, istniejący już kwartał zabudowy zajmuje północno-zachodnią część przeznaczonego pod zabudowę terenu. Już istniejące (i zamieszkałe) budynki pokazują, że architekci starali się w ich formach połączyć „klimat” historycznej zabudowy Pragi, echo poprzemysłowego charakteru okolicy ze współczesnymi wymogami zarówno funkcjonalnymi, jak estetycznymi. W istniejących już budynkach (głównie mieszkalnych, ale także biurowych) widoczna jest dbałość o detale oraz wysmakowane zestawienia starannie dobranych materiałów. Na realizację całego założenia tego „miasta w mieście” trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Port Praski - metryczka projektu kompleksu

Lokalizacja: Warszawa, ul. Wybrzeże Szczecińskie/Okrzei/Krowia

Inwestor: Port Praski Sp. z o.o.
Koncepcja urbanistyczna: APA Wojciechowski oraz Jems Architekci
Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski, pracownia Macieja Kuryłowicza
Projekt: 2014
Realizacja w toku

Źródło zdjęć: portpraski.pl, apa.com.pl,

Fot. Bosch/bosch-press.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna, Projekt Budynku, Bryła Budynku, Budynek Mieszkalny, Hot

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera