Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach

 

Czas czytania: ~3 min


Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, jeden z najciekawszych poprzemysłowych zabytków Górnego Śląska, od lat była obiektem troski obrońców zabytków. Zaniedbana, popadała w ruinę, a jej przyszłość stała pod znakiem zapytania. Właśnie znalazła nowego właściciela - Grupę Arche

 

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Elektrociepłownia na terenie dzielnicy Szombierki w Bytomiu stanęła w 1920 roku. Za projekt tej imponującej skalą i formą budowli odpowiadali znani na Górnym Śląsku Architekci, bracia Georg i Emil Zillmannowie, autorzy m.in. katowickich osiedli Nikiszowiec i Giszowiec. Przez wiele lat EC Szombierki była jednym z największych tego tupu obiektów na Śląsku, w skład tego ogromnego zespołu wchodziły min. budynki administracyjne, maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia główną, a wszystkie zgromadzono wokół wewnętrznego dziedzica. Choć od lat elektrociepłownia nie pełni już swojej pierwotnej roli do dziś jej znakiem rozpoznawczym są trzy 120-metrowe kominy oraz wieża z zegarem.

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu - relikt ery przemysłowej

 

Od kilku tygodni wiadomo, że przez tym imponującym poprzemysłowym zabytkiem nowa przyszłość. Elektrociepłownię Szombierki kupiła niedawno firma Arche, działająca m.in. w branży hotelarskiej. Jednak nie tylko hotelowe funkcje widzi w przestrzeni rozległego kompleksu jej nowy właściciel. Firma Arche ma już na swoim koncie wysoko oceniane modernizacje kompleksów poprzemysłowych – w Żninie czy w Gdańsku, jest duża szansa, że i w przypadku bytomskiego zabytku pracujących dla inwestora architekci odnajdą sposób na danie nowego życia tej spektakularnej budowli.

 

 

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Nowe życie zabytku w BytomiuTym bardziej, że obiekt wymaga szybkiego działania, jest w kiepskim stanie: w 2020 roku międzynarodowa organizacja Europa Nostra uznała bytomską elektrociepłownię za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury! Mimo że od 2013 roku Elektrociepłownia Szombierki znajduje się w rejestrze zabytków.

 

„Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji” - mówił przy okazji finalizacji transakcji zakupu obiektu Władysław Grochowski, prezes Arche SA.

 

Na razie ostateczny wygląd oraz funkcje, jakie ma pełnić poprzemysłowy zabytek nie zostały oficjalnie ujawnione. W lokalnej rasie spekuluje się o tym, że duża część elektrociepłowni miałaby stać się siedzibą „innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym”. Jeszcze kilka lat temu w obiekcie organizowano wydarzenia kulturalne – i ta funkcja ma być tu kontynuowana, mówi się o założeniu tu manufaktur dawnych rzemiosł. Oczywiście pojawią się tu również przestrzenie komercyjne: „Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5 tys. mkw. Sam w sobie obiekt jest „miastotwórczy” – tłumaczył Władysław Grochowski.

 

Co bardzo ważne i o czym zapewnia Grupy Arche: „EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu”.

Źródło zdjęć: https://deweloper.arche.pl oraz www.bytom.pl, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu, fot. Arkadiusz Janocha/Grzegorz Goik


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń
Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypocz ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera