Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach

 

Czas czytania: ~3 min


Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, jeden z najciekawszych poprzemysłowych zabytków Górnego Śląska, od lat była obiektem troski obrońców zabytków. Zaniedbana, popadała w ruinę, a jej przyszłość stała pod znakiem zapytania. Właśnie znalazła nowego właściciela - Grupę Arche

 

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Elektrociepłownia na terenie dzielnicy Szombierki w Bytomiu stanęła w 1920 roku. Za projekt tej imponującej skalą i formą budowli odpowiadali znani na Górnym Śląsku Architekci, bracia Georg i Emil Zillmannowie, autorzy m.in. katowickich osiedli Nikiszowiec i Giszowiec. Przez wiele lat EC Szombierki była jednym z największych tego tupu obiektów na Śląsku, w skład tego ogromnego zespołu wchodziły min. budynki administracyjne, maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia główną, a wszystkie zgromadzono wokół wewnętrznego dziedzica. Choć od lat elektrociepłownia nie pełni już swojej pierwotnej roli do dziś jej znakiem rozpoznawczym są trzy 120-metrowe kominy oraz wieża z zegarem.

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu - relikt ery przemysłowej

 

Od kilku tygodni wiadomo, że przez tym imponującym poprzemysłowym zabytkiem nowa przyszłość. Elektrociepłownię Szombierki kupiła niedawno firma Arche, działająca m.in. w branży hotelarskiej. Jednak nie tylko hotelowe funkcje widzi w przestrzeni rozległego kompleksu jej nowy właściciel. Firma Arche ma już na swoim koncie wysoko oceniane modernizacje kompleksów poprzemysłowych – w Żninie czy w Gdańsku, jest duża szansa, że i w przypadku bytomskiego zabytku pracujących dla inwestora architekci odnajdą sposób na danie nowego życia tej spektakularnej budowli.

 

 

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Nowe życie zabytku w BytomiuTym bardziej, że obiekt wymaga szybkiego działania, jest w kiepskim stanie: w 2020 roku międzynarodowa organizacja Europa Nostra uznała bytomską elektrociepłownię za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury! Mimo że od 2013 roku Elektrociepłownia Szombierki znajduje się w rejestrze zabytków.

 

„Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji” - mówił przy okazji finalizacji transakcji zakupu obiektu Władysław Grochowski, prezes Arche SA.

 

Na razie ostateczny wygląd oraz funkcje, jakie ma pełnić poprzemysłowy zabytek nie zostały oficjalnie ujawnione. W lokalnej rasie spekuluje się o tym, że duża część elektrociepłowni miałaby stać się siedzibą „innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym”. Jeszcze kilka lat temu w obiekcie organizowano wydarzenia kulturalne – i ta funkcja ma być tu kontynuowana, mówi się o założeniu tu manufaktur dawnych rzemiosł. Oczywiście pojawią się tu również przestrzenie komercyjne: „Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5 tys. mkw. Sam w sobie obiekt jest „miastotwórczy” – tłumaczył Władysław Grochowski.

 

Co bardzo ważne i o czym zapewnia Grupy Arche: „EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu”.

Źródło zdjęć: https://deweloper.arche.pl oraz www.bytom.pl, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu, fot. Arkadiusz Janocha/Grzegorz Goik


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera