Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dwór Uphagena - zabytek hotelem

 

Czas czytania: ~3 min


Dzielnica Dolne Miasto w Gdańsku, choć stanowiąca część centrum miasta przez lata była nie tylko mało znana czy popularna, ale i wyjątkowo zaniedbana, borykała się też z różnymi kłopotami społecznymi i przestrzennymi. Na szczęście kilka lat temu rozpoczął się proces jej przemiany – nowe inwestycje, jak np. siedziba firmy LPP, ale i samorządowe projekty rewitalizacji przyczyniają się do poprawy wizerunku tej okolicy, przyciągają nowych użytkowników, ożywiają atrakcyjne przestrzenie.

 

Dwór Uphagena w Gdańsku
Dwór Uphagena w Gdańsku

Nowy pomysł na zabytek

Bo gdańskie Dolne Miasto pełne jest historycznej, zabytkowej zabudowy, kamienic czy pochodzących z XIX wieku zabudowań przemysłowych. Niedawno taki właśnie XIX-wieczny kompleks zabytkowych, ceglanych zabudowań na potrzeby hotel postanowiła zmodernizować firma Arche. To już kolejne tego typu przedsięwzięcie tego inwestora, w 2021 roku inna jego realizacja – przemiana dawnej cukrowni w Żninie na wielofunkcyjne centrum hotelowo-rozrywkowe była nominowana do Mies van der Rohe Award.

Dwór Uphagena w Gdańsku
Dwór Uphagena w Gdańsku

Dwór Uphagena w Gdańsku położony jest w sąsiedztwie Motławy i wewnątrz XVII-wiecznych fortyfikacji bastionowych. Od wschodu graniczy z Królewską Fabryką Karabinów, od północy z Wyspą Spichrzów i Starym Przedmieściem. Jego lokalizacja oraz niewątpliwe walory architektoniczne skłoniły inwestora do przywrócenia budowli dawnego blasku. Tematem projektu, nad którym prace trwały sześć lat, był budynek dawnego dworu oraz szpitala, które postanowiono zamienić z hotel z częścią restauracyjną.

Dwór Uphagena w Gdańsku
Dwór Uphagena w Gdańsku

Ze względu na stan w jakim zastaliśmy budynki, naszym największym priorytetem architektonicznym i konserwatorskim było ich ratowanie. Udało nam się nie tylko zabezpieczyć architekturę lecz także uratować każdy najmniejszy element wystroju który mogliśmy wykorzystać ponownie na etapie projektu wnętrz” – podkreślają autorzy tego projektu. Zabytkowe budynki zostały przystosowane do nowych funkcji, spełniając normy budowlane i przepisy, a zarazem nie zmieniły swojej formy architektonicznej. Modernizacją objęła także zabytkowy wewnętrzny ogród, który został przeznaczony na miejsce spotkań kulturalnych związanych z działalnością Fundacji Leny Grochowskiej. W ten sposób stanie się on dostępny nie tylko hotelowym gościom, ale i mieszkańcom Gdańska.

Dwór Uphagena w Gdańsku
Dwór Uphagena w Gdańsku

Rewitalizacja zaniedbanego obiektu

Arche Dwór Uphagena Gdańsk – bo tak brzmi pełna nazwa zmodernizowanego obiektu – mieści hotel z 232 pokojami i 20 apartamentami mieszkaniowymi. Jest w nim także restauracja, bar, sale konferencyjne, mini spa. Dla każdej z nich znaleziono odpowiednie miejsce w zabytkowym kompleksie, który składa się z wielu mniejszych części. Najbardziej luksusowe pokoje hotelowe umieszczono w bryle właściwego Dworu Uphagena, tu jest także część konferencyjna oraz części wspólne: restauracyjna oraz lobby wraz z lobby barem i kawiarnią. W oficynie umieszczono dwuosobowe pokoje hotelowe; w obiekcie poprzemysłowym, tzw. fabryce znalazły się apartamenty, w kotłowni – dwie sale konferencyjne, zaś w stanowiącej także część zespołu kamienicy swoją siedzibę ma Fundacja Leny Grochowskiej z kawiarnią prowadzoną przez podopiecznych fundacji.

Dwór Uphagena w Gdańsku
Dwór Uphagena w Gdańsku

Dwór Uphagena - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: ul. Prof. Kieturakisa 1, Gdańsk

Inwestor: Arche S.A. Warszawa

Projektanci: Less is core

Główny architekt: Piotr Grochowski

Projekt zieleni: architekt krajobrazu Ewa Kosiacka

Wykonawca: Arche S.A. Warszawa

Powierzchnia terenu: 6390 m2

Powierzchnia zabudowy: 2832 m2

Kubatura: 54 577 m3

Powierzchnia użytkowa - 12 401 m2

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Źródło: archedworuphagena.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hotel, Realizacja Hotelu

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera