Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Everden – metalowe skrzynki od StudioAC

 

Czas czytania: ~3 min


Dwuspadowe elementy nawiązujące do kształtu dachu i siding z ryflowanego aluminium to podstawowe cechy domu jednorodzinnego, który został zaprojektowany przez kanadyjską pracownię StudioAC. Dom Everden znajduje się na wąskiej, prostokątnej działce w dzielnicy Cedarvale w Toronto i swoim nieoczywistym kształtem wypełnia pierzeję ulicy.

 

Dom z dachem dwuspadowym

Dom, jak stos pudełek

 

Zadaniem projektu było stworzenie budynku, który będzie wyjątkowy, dostosowany do potrzeb właścicieli, niezwykle współczesny, a jednocześnie nawiązujący do tradycyjnego archetypu „domu” – komentują architekci. Podczas gdy dwuspadowy dach jest jedną z kwintesencji formy „domu”, zależało nam na przeformułowaniu tej klasycznej formuły w taki sposób, ażeby wykraczała poza powszechnie znany schemat - dodają.

 

Dążąc do stworzenia formy, która sprawia wrażenie zarówno "zabawnej, jak i poważnej", architekci zaprojektowali trzypiętrowy budynek, który przypomina ułożone w stos pudełka. Dom pokryty jest dwuspadowym dachem, który nawiązuje do lokalnej zabudowy. Forma stosu pudełek została wykorzystana również w przypadku aranżacji niektórych okien oraz elementów wykończenia wnętrz.

Elewacja budynku Everden pokryta jest prefabrykatami z aluminium, które zostało wybrane ze względu na swoją trwałość i przystępną cenę. Od strony frontu górne okna pokryte są siatką wykonaną z aluminiowych paneli.

Dom z dachem dwuspadowym jak stos pudełek

Nowoczesne wnętrza domu

 

We wnętrzach zespół położył szczególny nacisk na wrażenie przestronności, co dało możliwość elastycznego podejścia do estetycznego wyrazu wykorzystanych materiałów. Parter jest podzielony na dwa poziomy, z jadalnią i kuchnią zajmującą przednią część planu oraz obniżonym salonem umiejscowionym z tyłu. Schody prowadzą w dół z kuchni do części dziennej, co zapewnia podział przestrzeni bez konieczności stawiania dodatkowych ścian.

 

Wnętrza podążają za kształtem sufitu z górnej kondygnacji. Dzięki temu pozostałe detale stały się zdecydowanie drugorzędne, a projekt mniej wymagający finansowo - mówią architekci.

 

Salon sprawia wrażenie, jakby posiadał wyższy sufit i przez to dysponował nieco bardziej okazałą przestrzenią. Zachowuje jednocześnie ciągłą linię sufitu od frontowej do tylnej części domu – komentują architekci.

 

Środkowe piętro obejmuje trzy sypialnie, a na ostatnim poziomie zlokalizowany jest apartament z główną sypialnią oraz osłonięty taras. Sufit na najwyższym piętrze jest dwuspadowy - podąża za kształtem dachu. Został on również odzwierciedlony na poziomie parteru, mimo że można tam był uzyskać płaską powierzchnię.

W pokojach zastosowano stonowaną paletę materiałów, między innymi biały dąb na podłogach i sufitach oraz spieki kwarcowe Caesarstone na blatach kuchennych. Do stworzenia wysokich szaf i szafek użyto pomalowanej na biało zabudowy drewnianej. W niektórych miejscach pokoje są oświetlone przez długie, biegnące wzdłuż sufitu taśmy LED.

 

Projekt stara się przekroczyć cienką granicę między klasyczną architekturą akademicką a podejściem innowacyjnym. To ma być architektura zarazem żywa i aktualna, użyteczna i ponadczasowa - komentują projektanci. Udało się ?

Dom z dachem dwuspadowym jak stos pudełek

Dom jednorodzinny Everden

Lokalizacja: Toronto, Kanada

Pracownia architektoniczna: StudioAC

Zespół: Madeline Planer, Jonathan Miura, Jennifer Kudlats, Andrew Hill, Audrey Liang

Zdjęcia: Archcollab.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera