Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efektowna gra świateł. Nowoczesne możliwości oświetlenia przestrzeni wokół domu.

 

Czas czytania: ~5 min


Światło to bardzo ważny element w architekturze i aranżacji przestrzeni, gdyż kształtuje jej odbiór, buduje nastrój i emocje. Odpowiada za wrażenia, olśnienia i często gwarantuje spektakularne efekty wizualne. Jego znaczenie można dostrzec szczególnie nocą, gdy podkreśla ważne elementy projektu, dodaje uroku aranżacji i pozwala sprawnie oraz bezpiecznie poruszać się w przestrzeni wokół domu.

 

Produkty Polbruk

Murek Albero

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz

W nawierzchnię podjazdu czy chodników i alejek łatwo wkomponujemy popularne oprawy oświetleniowe, ale do stworzenia klimatycznego nastroju można również wykorzystać … wykonane z prefabrykatów betonowych elementy małej architektury ogrodowej. Doskonałym przykładem jest niesłychanie uniwersalne obrzeże Flesz w kształcie odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem znajduje się specjalne zagłębienie pozwalające na montaż taśmy LED. W połączeniu z automatyką oświetleniową LED-owe „paski” stwarzają duże możliwości podkreślenia wybranych fragmentów nawierzchni i elementów aranżacyjnych. Tym większe, że dzięki automatyce możemy swobodnie modyfikować natężenie światła oraz jego kolor.

 

Ścieżki i schody rysowane światłem

Obrzeża z taśmą LED znakomicie sprawdzają się na ścieżkach wokół domu. W ogrodzie, który zwykle nie jest dobrze oświetlony, pozwalają podkreślić granice alejek za pomocą światła. Dzięki możliwości modyfikacji natężenia światła i zmiany koloru, jakie zapewnia większość taśm LED, można ponadto kreować magiczne efekty oświetleniowe. Taśmy umieszczone pod obrzeżem mogą również zwiększać jasność w momencie wykrycia ruchu, dzięki specjalnym czujnikom. Poza ciekawym efektem wizualnym, tego rodzaju rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, gdyż krawędzie nawierzchni są doskonale widoczne. Taki efekt pozwala osiągnąć obrzeże Flesz z podświetleniem na podjeździe.

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz

Rozświetlając drogę do garażu, ułatwi nam manewrowanie samochodem nocą, a także pozwoli uniknąć przypadkowego wjechania na trawnik czy rabatę. Flesz z taśmą LED może posłużyć także jako podstopnica na schodach, zapewniając stopniom subtelne oświetlenie i tym samym zmniejszając ryzyko potknięcia się o stopień. Obrzeże Flesz można zastosować praktycznie wszędzie, ponieważ jest ono niesłychanie uniwersalne pod względem designu. Jego kształt jest minimalistyczny, a ponadto występuje w trzech neutralnych kolorach. Są to dwa odcienie szarości (stalowy i grafitowy) oraz beż. Dzięki temu jest doskonałym dodatkiem oraz klamrą aranżacyjną dla podjazdu zbudowanego np. z designerskich płyt wielkoformatowych czy ścieżek wykonanych z minimalistycznych i nowoczesnych płyt np. Polbruk MultiComplex.

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz, Polbruk MultiComplex

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz

Płyty te są dostępne w trzech dużych rozmiarach 20x40, 40x40 oraz 40x60 cm, a także w aż siedmiu wersjach kolorystycznych (nerino, bazaltowy, stalowy, ivory, latte, cortado i masala). Flesz świetnie prezentuje się również jako wykończenie schodów, w których nawierzchnie stopni wykonano z drobnych kostek brukowych, takich jak np. Polbruk Napoli (dostępne wymiary to 7x14, 14x14, 21x14 cm). Kostka Napoli jest dostępna w bogatej palecie kolorów i w dwóch fakturach – gładkiej oraz płukanej, dlatego liczba możliwych aranżacji z użyciem tych dwóch elementów betonowych jest naprawdę imponująca.

Produkty Polbruk

Kostka Napoli

Światło w służbie małej architektury

Flesz to świetny sposób na podświetlenie ścieżek, alejek, schodów oraz podjazdu w pobliżu domu, ale oprócz tych podstwowych składowych projektu, za pomocą światła można też podkreślić takie elementy małej architektury jak kwietniki czy rabaty.

Produkty Polbruk

Obrzeże Flesz

Obrzeże Flesz pozwala zaprojektować dopasowaną do możliwości przestrzennych rabatę, która po podświetleniu może być główną ozdobą aranżacji strefy wejściowej czy przestrzeni ogrodowej. Z pomocą obrzeża z wbudowaną taśmą led można również stylowo zakończyć taras lub wyeksponować strefę relaksu. Jako przykład mogą posłużyć oryginalne, nowoczesne i nietypowe meble ogrodowe … nietypowe, bo zbudowane z elementów betonowych. Można je „ustawić” w wybranym miejscu ogrodu np. na nieco podniesionej nawierzchni z płyt wielkoformatowych wykończonej po bokach podświetlanym obrzeżem. W ten sposób pięknie wyeksponujemy strefę wypoczynkową w ogrodzie. Jeśli w przemyślany sposób połączymy oświetlenie liniowe w postaci taśm LED wbudowanych w obrzeża z oświetleniem punktowym w formie opraw doziemnych możemy uzyskać spektakularny efekt. To pierwsze doskonale zaznaczy krawędzie elementów, natomiast drugie – podświetli całość bryły. Do budowy takich mebli doskonale nadają się pustaki ogrodzeniowe Neo. Mają one wymiar 20x60 cm i są dostępne w kolorze grafitowym i stalowym.  Strefa relaksu zbudowana z mebli Neo i wykończona obrzeżem Flesz prezentuje się bardzo nowocześnie i niezwykle widowiskowo.

Produkty Polbruk

Meble Neo. Obrzeże Flesz.

Produkty Polbruk

Meble Neo. Obrzeże Flesz.

Podświetlana ławeczka

Obrzeże ze świecącą taśmą LED w niektórych przypadkach można wykorzystać jako swego rodzaju „lampkę”. Możemy je zamontować np. pod ławką zbudowaną z dwóch elementów L-ka Tigela z drewnianym siedziskiem i stworzoną pod nią przestrzeń zaaranżować ozdobnymi kamieniami. Osiągniemy w ten sposób niezwykły efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie jest dedykowane głównie przestrzeniom publicznym, takim jak place czy skwery, choć można je zastosować także w przydomowym ogrodzie.

Produkty Polbruk

Ławka z elementów L-ka Tigela. Obrzeże Flesz.

Widowiskowa fontanna

Przy pomocy światła możemy też wyeksponować inne elementy małej architektury ogrodowej np. kaskadę wodną. Podobnie, jak meble zbudujemy ją z pustaków betonowych Neo.

Produkty Polbruk

Fontanna Neo

Wzniesiemy z nich obudowę niecki oraz ścianę kaskady z metalową wylewką, z której będzie spływać woda. Pod wylewką warto umieścić wodoszczelną oprawę LED, która nocą doda uroku kaskadzie. Obudowę fontanny możemy również wykonać z murka Albero przypominającego łupiek skalny. Murek ten wykorzystuje się w wielu aranżacjach. Pięknie prezentuje się jako obudowa wysokiego tarasu czy bok schodów wykończonych podświetlonym obrzeżem Flesz.

Produkty Polbruk

Murek Albero i fontanna

Produkty Polbruk

Murek Albero. Obrzeże Flesz.

Oświetlenie posesji to ważna część projektu przestrzeni wokół domu, bo pozwala efektownie wyeksponować najważniejsze punkty aranżacji. Elementy betonowe można wykorzystać w dwojaki sposób. Mogą być „narzędziem”, które pozwoli podświetlić wybrane strefy wokół posesji, tak jak opisane obrzeża, w których można zamontować taśmę LED. Mogą być również kluczowym punktem aranżacji wartym podkreślenia przy pomocy innych rozwiązań oświetleniowych, czego przykładem jest kaskada wodna. Elementy betonowe to doskonały pomysł na pięknie oświetloną, bezpieczną, a zarazem nowoczesną i pełną magii przestrzeń.

 

Źródło: Polbruk


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Oświetlenie

Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń
Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypocz ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera