Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Aktywności Rodzinnej w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


2 września 2022 roku odbyło się uroczyste odczytanie wyników konkursu na projekt Parku Aktywności Rodzinnej. Konkurs został zorganizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i dzielnicę Wawer. Przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi, ale i tworzeniu lokalnej społeczności ma powstać na skraju lasu, w okolicy ulicy Lebiodowej.

 

Władze dzielnicy Wawer stara się uzupełnić tę peryferyjną, zdominowaną przez jedno- i wielorodzinną zabudowę mieszkaniową okolicę o przestrzenie sprzyjające budowaniu relacji, tworzeniu się lokalnej społeczności, poprawianiu jakości życia w miejscu, które na razie jest głównie „sypialnią” Warszawy. Niedawno rozstrzygnięto tu konkurs na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wawer, teraz wyłoniono kolejny konkurs na projekt ogólnodostępnego miejsca dla wszystkich mieszkańców okolicy.

 

Do oceny nadesłanych na konkurs projektów został powołany sąd konkursowy w składzie: Piotr Żabicki – Przewodniczący Sądu, architekt, Katarzyna Rokicka-Muller – Sędzia referent, architektka, Leszek Baraniewski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer, Teresa Zduńczyk – Naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Dzielnicy Wawer, Szymon Pulcyn – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Urzędu Dzielnic Wawer, Magdalena Jędraszko-Macukow – Naczelnik Wydziału Ochrony Krajobrazu Miasta, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Przemysław Kokot – architekt, Urszula Forczek-Brataniec – architektka krajobrazu. To oni spośród zgłoszonych prac wybrali tę, która nie tylko najlepiej odpowiedziała na zapisy regulaminu, ale i zaoferowała nowe, ciekawe rozwiązania.

 

Zielony teren dla mieszkańców

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Parku Aktywności Rodzinnej Wawer otrzymał pracownia JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski s.c.. Jak napisano w uzasadnieniu werdyktu: „Praca odpowiada na realne potrzeby mieszkańców, pozwala na aktywne spędzanie czasu, wyróżnia się wysoką jakością estetyczną oraz jest zgodna z duchem dzielnicy jako zielonej enklawy miasta. Jest atrakcyjna dla różnych grup użytkowników. Projekt zakłada minimalną ingerencję w istniejące zasoby przyrodnicze, podkreśla ich walory i pozostawia część terenu jako ostoję przyrody. Przewidziana infrastruktura spełnia nie tylko założenia rekreacyjne i gastronomiczne ale pozwala również na obserwację przyrody”.

Drugie miejsce w konkursie zajęła wizja opracowana przez biuro Architekt Piotr Jański, w którym doceniono m.in. dodatkowe elementy, jak pawilon gastronomiczny o drewnianej konstrukcji, duże pole mini golfa i tor wrotkowy; uwzględnienie kilku stref retencyjnych czy wprowadzenie roślin odpowiednich dla stref miejskich. A także minimalną ingerencję w istniejącą zieleń na terenie.

Trzecia nagroda trafiła do pracowni Enone Architektura Rafał Sokołowski. Jej centralnym punktem architekci uczynili plac parkowy z amfiteatrem, po bokach rozmieszczono tor wrotkowy, plac zabaw, przedszkole.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Parku, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera