Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Smocza siedziba Google

 

Czas czytania: ~1 min


Biura BIG i Heatherwick zaprojektowały dla Google oddany do użytku na wiosnę 2022 roku kampus Bay View w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Obiekt ma dach, którego forma przypomina namiot pokryty panelami słonecznymi w kształcie smoczej łuski oraz jest wyposażony w szereg rozwiązań ekologicznych

 

Siedziba Google

Kampus Bay View składa się z dwóch budynków biurowych, budynku konferencyjnego oraz 240 mikropartamentów dla pracowników odwiedzających siedzibę główną koncernu Google.

 

Trzy budynki przekryte są dachem w kształcie kopuły przypominającym formę namiotu z zakrzywionymi do wewnątrz połaciami i zamontowanymi na nich panelami słonecznymi. Mogą one generować ponad 7 MW energii elektrycznej.  Zapewnia to pokrycie 40% zapotrzebowania na energię kampusu. Pozostałe 50% jest pozyskiwane z pobliskich elektrowni wiatrowych, a jedynie 10% z sieci elektrycznej stabilizującej system zasilania.

Siedziba Google

W zagięciach kopuł znajdują się duże przeszklenia, które są wyposażone w automatyczny system rolet regulujących dopływ do wewnątrz światła słonecznego.  Dach posiada też system zbierania deszczówki oraz jej wykorzystania. Obiekt ma też instalację przetwarzania wody szarej oparte o procesy oczyszczania biologicznego w roślinnych układach retencji.

 

Na górnych kondygnacjach budynków, pod samymi dachami znajdują się przestrzenie spotkań. Zostały one poprzedzielane zasłonami oraz półprzezroczystymi ściankami działowymi, dzięki czemu przestrzeń daje zarówno wrażenie otwartości, jak i intymności mniejszych pomieszczeń.

 

Budowle są otoczone dużymi przestrzeniami naturalnych krajobrazów, w tym mokradeł, lasów i bagien, które są częścią inicjatywy Google mającej na celu przywrócenie naturalnych siedlisk biologicznych w rejonie zatoki Kalifornijskiej.

Siedziba Google

Kampus Google otrzymał certyfikat LEED-NC v4 Platinum, a jednocześnie jest największym obiektem, który uzyska certyfikat International Living Future Institute LBC Water Petal Certification – certyfikat, który potwierdza wykorzystanie ścieków i wody deszczowej.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu


Podepnij swój artykuł

tagi

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera