Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Smocza siedziba Google

 

Czas czytania: ~ 1 min


Biura BIG i Heatherwick zaprojektowały dla Google oddany do użytku na wiosnę 2022 roku kampus Bay View w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Obiekt ma dach, którego forma przypomina namiot pokryty panelami słonecznymi w kształcie smoczej łuski oraz jest wyposażony w szereg rozwiązań ekologicznych

 

Siedziba Google

Kampus Bay View składa się z dwóch budynków biurowych, budynku konferencyjnego oraz 240 mikropartamentów dla pracowników odwiedzających siedzibę główną koncernu Google.

 

Trzy budynki przekryte są dachem w kształcie kopuły przypominającym formę namiotu z zakrzywionymi do wewnątrz połaciami i zamontowanymi na nich panelami słonecznymi. Mogą one generować ponad 7 MW energii elektrycznej.  Zapewnia to pokrycie 40% zapotrzebowania na energię kampusu. Pozostałe 50% jest pozyskiwane z pobliskich elektrowni wiatrowych, a jedynie 10% z sieci elektrycznej stabilizującej system zasilania.

Siedziba Google

W zagięciach kopuł znajdują się duże przeszklenia, które są wyposażone w automatyczny system rolet regulujących dopływ do wewnątrz światła słonecznego.  Dach posiada też system zbierania deszczówki oraz jej wykorzystania. Obiekt ma też instalację przetwarzania wody szarej oparte o procesy oczyszczania biologicznego w roślinnych układach retencji.

 

Na górnych kondygnacjach budynków, pod samymi dachami znajdują się przestrzenie spotkań. Zostały one poprzedzielane zasłonami oraz półprzezroczystymi ściankami działowymi, dzięki czemu przestrzeń daje zarówno wrażenie otwartości, jak i intymności mniejszych pomieszczeń.

 

Budowle są otoczone dużymi przestrzeniami naturalnych krajobrazów, w tym mokradeł, lasów i bagien, które są częścią inicjatywy Google mającej na celu przywrócenie naturalnych siedlisk biologicznych w rejonie zatoki Kalifornijskiej.

Siedziba Google

Kampus Google otrzymał certyfikat LEED-NC v4 Platinum, a jednocześnie jest największym obiektem, który uzyska certyfikat International Living Future Institute LBC Water Petal Certification – certyfikat, który potwierdza wykorzystanie ścieków i wody deszczowej.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera