Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rozbudowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~4 min


„Chcemy, aby ten nowy budynek był ważną częścią tkanki miejskiej, żeby wpisywał się w krajobraz Krakowa, żeby podnosił walory naszego miasta i był dobitnym znakiem, że Kraków dynamicznie ale w sposób racjonalny i dobrze pomyślany się rozwijał” – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na nowy budynek dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rektor UEK, Stanisław Mazur. Gmach ma stanąć na terenie kampusu uczelni przy ulicy Rakowickiej.

 

Dwuetapowy, realizacyjny konkurs na najlepsze rozwiązania dla budynku dydaktyczno-konferencyjnego, będącego również budynkiem jubileuszowym z okazji 100-lecia UEK został rozstrzygnięty 12 września 2022 roku. Konkurs organizowany był przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Podobnie jak rozbudowujące się inne uczelnie, np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, projekty nowych obiektów wyłaniane są w drodze starannie przygotowanych konkursów architektonicznych.

 

W przypadku projektantów, pragnących opracować wizję nowej bryły dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ważnym elementem koncepcji musiało być wpisanie gmachu w zabytkową przestrzeń uczelnianego kampusu oraz historyczny kontekst centrum Krakowa. W nowym obiekcie inwestor chciał umieszczenia wielu zróżnicowanych funkcji. Budynek ma pełnić rolę obiektu dydaktycznego i konferencyjnego z salami seminaryjnymi i wykładowymi, dużą aulą na 500-600 osób, zapleczem gastronomicznym, ale i miejscem dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. W obiekcie znaleźć się mają także pokoje gościnnie dla wykładających naukowców. 17 opracowań studialnych w etapie pierwszym i 5 prac konkursowych w etapie drugim oceniał sąd konkursowy w składzie: arch. Zbigniew Maćków, Sędzia konkursowy SARP Oddział Wrocław, Sędzia Przewodniczący, arch. Michał Szymanowski, Sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, Sędzia Referent, arch. Oana Bogdan, Sędzia konkursowy z ramienia SARP Oddział Kraków, arch. Marcin Pawłowski, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP, dr hab. Karolina Klecha-Tylec prof. UEK, Prorektor UEK ds. Kształcenia i Studentów, dr Krzysztof Głuc, Dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju UEK, Agnieszka Lakner, Kierownik Działu Planowania i Rozwoju UEK, Piotr Polek, Kierownik Działu Inwestycji i Remontów UEK, Włodzimierz Dębowski, Zastępca Kierownika Działu Inwestycji i Remontów UEK. Jury przyznało trzy nagrody – pierwszą i dwie drugie ex aequo oraz wyróżnienie honorowe.

 

Najciekawsze bryły dla uczelni

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt stworzony przez krakowską pracownię BE DDJM Architekci Sp. z o.o. (autorzy: Mateusz Dudek, Marek Dunikowski, Hugo Herrera Pianno; współpraca autorska: Gabriela Kasperkiewicz, Matus Scarenka, Olimpia Starzycka, Aleksandra Śliwa, Melanie Ghanem, Filip Potoczek).

Sąd Konkursowy zdecydował o przyznaniu pierwszej nagrody temu projektowi „w uznaniu odwagi i konsekwencji w sformułowaniu i przeprowadzeniu nadrzędnej idei projektu. Filozofia funkcjonowania kampusu uniwersyteckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju stanowi w wybranej pracy wiodącą narrację, wprowadzającą Uczelnię w nowe stulecie z niezwykle ważnym i istotnym społecznie przesłaniem. Uznanie Sądu Konkursowego wzbudziło zarówno tak nieszablonowe wykorzystanie pretekstu wielkiego jubileuszu Uczelni, jak i konsekwencja jego implementacji w rozwiązania przestrzenne. Począwszy od topografii całego projektu, po subtelne detale rozgrywające kompozycje mocno ocienionych okien na tle ceramicznych fasad - wszystko to buduje subtelny nastrój i stosowny prestiż kampusu. Decyzja o rozbiciu monumentalnej skali obiektu, prokurowanej przez rozbudowany program funkcjonalny, jest niezwykle odważna i przyczynia się do uporządkowania tego fragmentu kampusu nawarstwiającego się w różnych okresach gospodarczych i stylistycznych. Sekwencja przestrzeni publicznych meandrujących w obrębie kwartału przejmuje dobre cechy miejskiego genotypu i tym samym stwarza potencjał dla aktywizacji witalnego świata między budynkami. Sąd Konkursowy wyraża nadzieję, że ta witalność stanie się niejako znakiem rozpoznawczym Kampusu i wprowadzi nową jakość i opowieść w rolę uczelni wyższych w centrach miast”.

Drugą nagrodę ex aequo otrzymała pracownia JSK Architekci Sp. z o.o. (zespół w składzie: Mariusz Rutz, Zbigniew Pszczulny, Piotr Bury, Anna Okoń, Piotr Słomianowski, Ludwika Buczyńska) m.in. „za zdyscyplinowane, konsekwentne i prawidłowe rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne samego budynku, a także, odnoszący się do otaczającej zabudowy, prawidłowy podział obiektu na kilka mniejszych brył”.

Drugą nagrodę ex aequo otrzymała także pracownia WXCA Sp. z o.o. (autorzy projektu: Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Michał Sokołowski, Małgorzata Bonowicz, Jakub Matela, Jan Zawadzki, Anna Dobek-Lenczewska, Mariia Kolomiitseva, Adrianna Manista, Anna Majewska-Karolak, Angelika Drozd) m.in. za „niezwykle konsekwentnie przeprowadzoną transformację idei zwartego, majestatycznie pięknego gmachu, przez cały proces projektowy”.

Wyróżnienie honorowe otrzymał projekt zespołu: Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE m.in. „za konsekwentne i atrakcyjne rozwiązania kształtujące zarówno przestrzeń północno-wschodniego narożnika działki uczelni jak i sam budynek”.

Źródło: facebook.com/sarp.krakow


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera