Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rozbudowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~4 min


„Chcemy, aby ten nowy budynek był ważną częścią tkanki miejskiej, żeby wpisywał się w krajobraz Krakowa, żeby podnosił walory naszego miasta i był dobitnym znakiem, że Kraków dynamicznie ale w sposób racjonalny i dobrze pomyślany się rozwijał” – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na nowy budynek dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rektor UEK, Stanisław Mazur. Gmach ma stanąć na terenie kampusu uczelni przy ulicy Rakowickiej.

 

Dwuetapowy, realizacyjny konkurs na najlepsze rozwiązania dla budynku dydaktyczno-konferencyjnego, będącego również budynkiem jubileuszowym z okazji 100-lecia UEK został rozstrzygnięty 12 września 2022 roku. Konkurs organizowany był przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Podobnie jak rozbudowujące się inne uczelnie, np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, projekty nowych obiektów wyłaniane są w drodze starannie przygotowanych konkursów architektonicznych.

 

W przypadku projektantów, pragnących opracować wizję nowej bryły dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ważnym elementem koncepcji musiało być wpisanie gmachu w zabytkową przestrzeń uczelnianego kampusu oraz historyczny kontekst centrum Krakowa. W nowym obiekcie inwestor chciał umieszczenia wielu zróżnicowanych funkcji. Budynek ma pełnić rolę obiektu dydaktycznego i konferencyjnego z salami seminaryjnymi i wykładowymi, dużą aulą na 500-600 osób, zapleczem gastronomicznym, ale i miejscem dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. W obiekcie znaleźć się mają także pokoje gościnnie dla wykładających naukowców. 17 opracowań studialnych w etapie pierwszym i 5 prac konkursowych w etapie drugim oceniał sąd konkursowy w składzie: arch. Zbigniew Maćków, Sędzia konkursowy SARP Oddział Wrocław, Sędzia Przewodniczący, arch. Michał Szymanowski, Sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, Sędzia Referent, arch. Oana Bogdan, Sędzia konkursowy z ramienia SARP Oddział Kraków, arch. Marcin Pawłowski, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP, dr hab. Karolina Klecha-Tylec prof. UEK, Prorektor UEK ds. Kształcenia i Studentów, dr Krzysztof Głuc, Dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju UEK, Agnieszka Lakner, Kierownik Działu Planowania i Rozwoju UEK, Piotr Polek, Kierownik Działu Inwestycji i Remontów UEK, Włodzimierz Dębowski, Zastępca Kierownika Działu Inwestycji i Remontów UEK. Jury przyznało trzy nagrody – pierwszą i dwie drugie ex aequo oraz wyróżnienie honorowe.

 

Najciekawsze bryły dla uczelni

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt stworzony przez krakowską pracownię BE DDJM Architekci Sp. z o.o. (autorzy: Mateusz Dudek, Marek Dunikowski, Hugo Herrera Pianno; współpraca autorska: Gabriela Kasperkiewicz, Matus Scarenka, Olimpia Starzycka, Aleksandra Śliwa, Melanie Ghanem, Filip Potoczek).

Sąd Konkursowy zdecydował o przyznaniu pierwszej nagrody temu projektowi „w uznaniu odwagi i konsekwencji w sformułowaniu i przeprowadzeniu nadrzędnej idei projektu. Filozofia funkcjonowania kampusu uniwersyteckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju stanowi w wybranej pracy wiodącą narrację, wprowadzającą Uczelnię w nowe stulecie z niezwykle ważnym i istotnym społecznie przesłaniem. Uznanie Sądu Konkursowego wzbudziło zarówno tak nieszablonowe wykorzystanie pretekstu wielkiego jubileuszu Uczelni, jak i konsekwencja jego implementacji w rozwiązania przestrzenne. Począwszy od topografii całego projektu, po subtelne detale rozgrywające kompozycje mocno ocienionych okien na tle ceramicznych fasad - wszystko to buduje subtelny nastrój i stosowny prestiż kampusu. Decyzja o rozbiciu monumentalnej skali obiektu, prokurowanej przez rozbudowany program funkcjonalny, jest niezwykle odważna i przyczynia się do uporządkowania tego fragmentu kampusu nawarstwiającego się w różnych okresach gospodarczych i stylistycznych. Sekwencja przestrzeni publicznych meandrujących w obrębie kwartału przejmuje dobre cechy miejskiego genotypu i tym samym stwarza potencjał dla aktywizacji witalnego świata między budynkami. Sąd Konkursowy wyraża nadzieję, że ta witalność stanie się niejako znakiem rozpoznawczym Kampusu i wprowadzi nową jakość i opowieść w rolę uczelni wyższych w centrach miast”.

Drugą nagrodę ex aequo otrzymała pracownia JSK Architekci Sp. z o.o. (zespół w składzie: Mariusz Rutz, Zbigniew Pszczulny, Piotr Bury, Anna Okoń, Piotr Słomianowski, Ludwika Buczyńska) m.in. „za zdyscyplinowane, konsekwentne i prawidłowe rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne samego budynku, a także, odnoszący się do otaczającej zabudowy, prawidłowy podział obiektu na kilka mniejszych brył”.

Drugą nagrodę ex aequo otrzymała także pracownia WXCA Sp. z o.o. (autorzy projektu: Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Michał Sokołowski, Małgorzata Bonowicz, Jakub Matela, Jan Zawadzki, Anna Dobek-Lenczewska, Mariia Kolomiitseva, Adrianna Manista, Anna Majewska-Karolak, Angelika Drozd) m.in. za „niezwykle konsekwentnie przeprowadzoną transformację idei zwartego, majestatycznie pięknego gmachu, przez cały proces projektowy”.

Wyróżnienie honorowe otrzymał projekt zespołu: Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE m.in. „za konsekwentne i atrakcyjne rozwiązania kształtujące zarówno przestrzeń północno-wschodniego narożnika działki uczelni jak i sam budynek”.

Źródło: facebook.com/sarp.krakow


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera