Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

 

Czas czytania: ~2 min


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcję ekologicznej modułowej zabudowy mieszkaniowej. Konkurs miał się przysłużyć rozwojowi ekologicznego i dostępnego kosztowo budownictwa wielorodzinnego w Polsce, bo nikt już chyba dziś nie ma wątpliwości, że takie jest dziś szczególnie potrzebne.

 

Architektura modułowa od DMDmodular

Innowacyjna technologia

Modułowe, szybkie i niedrogie w realizacji budynki modułowe powstają już na całym świecie. Wznosi się z nich (Dom modułowy z pustyni), a nawet całe miasta (Modułowe miasto przyszłości) i coraz częściej mówi się, że właśnie ten typ budownictwa jest rozwiązaniem na przyszłość. I w Polsce w tej technologii projektuje się już obiekty publiczne czy obiekty edukacyjne. Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju miał pokazać, że modułowa architektura może się także doskonale sprawdzić w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Architektura modułowa od DMDmodular

W konkursie NCBiR nagrodę otrzymała koncepcja stworzona przez  konsorcjum badawczo-rozwojowe DMD-M. Na jego czele stała doświadczona w budownictwie modułowym firma DMDmodular, która swój projekt opracowała we współpracy m.in. z naukowcami z Politechniki Krakowskiej i spółki Lightoffo. Nad projektem pracowali naukowcy, projektanci i technolodzy. Tam powstał projekt proekologicznego obiektu mieszkaniowego opartego niemal w całości o konstrukcje modułowe. Zostanie on jako prototyp zrealizowany w Mysłowicach. Ten nowatorski budynek ma posłużyć za model dla przyszłego samorządowego budownictwa w całym kraju. „Rozwiązanie, które powstanie w Mysłowicach, stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania migracyjne i energetyczne” – podkreślają projektanci.

Architektura modułowa od DMDmodular

Architektura odpowiadająca na wyzwania

Gotowe, w pełni wykończone i wyposażone moduły przywiezione zostaną z fabryki na plac budowy, gdzie zostaną zmontowane w jedną całość. Proces ten, łącznie ze wszystkimi dodatkowymi pracami realizowanymi w systemie tradycyjnym (m.in. fundamenty, klatka schodowa, zagospodarowanie terenu wraz z parkingami), potrwa ok. 3 miesiące. Pozwoli to nowym lokatorom na szybkie wprowadzenie się do mieszkań. Modułowy budynek ma pomieścić 27 lokali mieszkalnych o powierzchni od 45 do 60 m2. Konstrukcja nośna obiektu została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowanych zostanie 56 modułów stanowiących ponad 90% kubatury całego budynku. Dom ma posiadać m.in. pompę ciepła, panele fotowoltaiczne, system zbierania deszczówki oraz wykorzystywania wody szarej.


Liczymy, że ta pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego, działających w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego. Co więcej, współczesne wyzwania ekologiczne, społeczne, czy też migracyjne związane z wojną na Ukrainie czynią wypracowane rozwiązanie możliwą odpowiedzią na złożony kryzys. Dzięki współpracy z NCBiR Polska posiada gotowe rozwiązania, które można sprawnie dostosowywać i implementować w dowolnym miejscu na świecie” – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezeska spółki DMDmodular.

 

Źródło: dmdmodular.com, facebook.com/dmdmodular

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Wielorodzinny, Budynek Mieszkalny

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera