Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły pomysł na docieplenie domu

 

Czas czytania: ~ 2 min


O tym, że tej zimy mogą pojawić się kłopoty z ogrzewaniem mówią od dawna wszystkie media. Jedną z metod na poradzenie sobie z nim nie tylko w tym roku, ale na kolejne lata jest docieplanie budynków oraz uszczelnianie tych miejsc, przez które z wnętrza może ciepło „uciekać”. Wciąż za mało chyba mówi się o tym, że bardzo dużo energii istniejące budynki tracą z powodu niedoskonałej konstrukcji, nieszczelnych okien, lub za mało docieplonych stropów i piwnic.

 

Włókiennicza 1 w Łodzi

Rewitalizacja miejskich kamienic

Nietypowy, a zarazem ekologiczny sposób docieplenia istniejącego budynku chcą wprowadzić w życie autorzy projektu rewitalizacji kwartału zabudowy przy ulicy Włókienniczej w Łodzi. To duże przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia w miejscu do tej pory dość zaniedbanym, ale niejako przy okazji są tu testowane różne rozwiązania, które – jeśli się sprawdzą – być może dadzą się zastosować także do innych projektów.

Włókiennicza 1 w Łodzi

Takie właśnie działanie podjęto w przypadku kamienicy przy ulicy Włókienniczej 1. Najpierw miasto przejęło ten budynek, aby móc go wyremontować, w toku prac pojawił się pomysł na to, aby kamienicę docieplić za pomocą… korków do wina. Choć brzmi to egzotycznie i trudno to sobie laikowi wyobrazić, technologia jest nie tylko ekologiczna (bo materiał jest naturalnego pochodzenia i można go wyprodukować ze ścinków nienadających się do innych zastosowań), ale też doskonale nadaje się do stosowania w obiektach zabytkowych. „(…) każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej. Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską” - tłumaczy Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu Urzędu Miasta Łodzi. 

Włókiennicza 1 w Łodzi

Technologia nowoczesna i ekologiczna

Korek do izolacji budynków produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego (to drzewo rosnące m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Algierii, Francji). W wyniku obróbki termicznej oraz pod wysokim ciśnieniem korek pęcznieje oraz wydziela żywicę, która staje się naturalnym i bardzo trwałym lepiszczem scalającym ścinki w jedną masę. Do łódzkiego urzędu z propozycją eksperymentalnego docieplenia kamienicy zgłosiła się włoska firma, która korek do tworzenia izolacji pozyskuje m.in. z korków od wina – łączy ścianki dębu korkowego z materiałem z odzysku. Są one rozdrabniane i połączone z masą wapienną, dzięki czemu zyskują konsystencję i wygląd tynku, w którym znajdują się kawałki korka. I to właśnie taka substancja ma ocieplić ściany remontowanej kamienicy, jest to o tyle ważne, że ze względu na zabytkowy charakter obiektu nie można w nim zastosować tradycyjnie używanego do dociepleń styropianu. Masę z korka da się w tym wypadku zastosować od wewnątrz, dzięki czemu nie zmieni się w żaden sposób wygląd zewnętrzny budynku.

 

Źródło: lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ocieplenie Domu , Izolacja , Bryła Budynku

Rekreacyjny dom z widokiem na owce
Rekreacyjny dom z widokiem na owce

Położony wśród malowniczych krajobrazów Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior dom rekreacyjny oferuje z p ...

Sportowe osiedle
Sportowe osiedle

W inwestycję o nazwie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zaangażowany jest m.in. piłkarz Robert L ...

Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.
Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.

W październiku 2024 ukazała się najnowsza wersja oprogramowania Archicad28. To nic innego jak inteli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera