Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

 

Czas czytania: ~2 min


W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mieście. Ma to na calu zarówno przywrócenie wartości zaniedbanym zabudowaniom, jak wprowadzenie do miasta zieleni, usprawnienie komunikacji, ale przede wszystkim scalenie tych inwestycji z działaniami społecznymi, dzięki którym wszystkim będzie się w Łodzi lepiej żyło. Przemiana, jaką obecnie przechodzi ulica Włókiennicza jest jedną z ważniejszych i ciekawszych.

 

ul. Włókiennicza w Łodzi

Duża zmiana w mieście

W Łodzi powstaje wiele nowych inwestycji, niektóre związane są z historią miasta (Lapidarium Detalu), inne mają je uatrakcyjnić (Orientarium ZOO), jeszcze inne – unowocześnić (Nowy Ratusz); są też takie, które zbudzają kontrowersje (Golden Tower). Wydaje się jednak, że największym wyzwaniem, przed jakim stoi to miasto od lat jest jego szeroko rozumiana rewitalizacja. Ta, w której remonty domów – to tylko fundament do przemiany społecznej zaniedbanych, zdegradowanych obszarów.

ul. Włókiennicza w Łodzi

Od kilku lat trwa przemiana ulicy Włókienniczej; kolejne kamienice przechodzą tu remonty, w lipcu 2022 roku władze miasta wywłaszczyły kolejny budynek (ostatni znany właściciel i spadkobiercy nie żyją, nikt nie prowadził postępowań spadkowych), który po remoncie i modernizacji zapełni się mieszkaniami komunalnymi.

ul. Włókiennicza w Łodzi

Ul. Włókiennicza to symbol programu rewitalizacji. Zapuszczone do niedawna miejsce przechodzi metamorfozę. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W działania włączyli się także prywatni inwestorzy – deweloper wyremontował narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a fundacja Atlas Sztuki tworzy galerię pod numerem 20” – chwalą się, słusznie, władze Łodzi.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu ulicy

Nie tylko remont kamienic

Dzięki rewitalizacji ulica Włókiennicza stanie się woonerfem; włożona kamienną kostką, uzupełniona zielenią będzie otoczona przez wyremontowane i zmodernizowane kamienice (niektóre z nich przy okazji przebudów zyskały nowy, nierzadko oryginalny wygląd); powstanie tu także park kieszonkowy z placem zabaw, stanął ławki, stojaki rowerowe, zasadzona będzie zielona ściana. Jednak, to jest w tym przedsięwzięciu najważniejsze, to fakt, że Włókiennicza ma szansę uniknąć gentryfikacji – w kamienicach powstaną mieszkania komunalne, a nie apartamenty na sprzedaż czy wynajem, jak to ma często miejsce w poddawanych modernizacji historycznych domach. Partery domów zostaną przeznaczone na cele usługowe czy handlowe, w niektórych z budynków już instalują się organizacje społeczne i kulturalne, które mają służyć mieszkańcom.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Terenu, Rewitalizacja Obiektu, Przestrzeń Publiczna, Hot

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera