Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

 

Czas czytania: ~2 min


W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mieście. Ma to na calu zarówno przywrócenie wartości zaniedbanym zabudowaniom, jak wprowadzenie do miasta zieleni, usprawnienie komunikacji, ale przede wszystkim scalenie tych inwestycji z działaniami społecznymi, dzięki którym wszystkim będzie się w Łodzi lepiej żyło. Przemiana, jaką obecnie przechodzi ulica Włókiennicza jest jedną z ważniejszych i ciekawszych.

 

ul. Włókiennicza w Łodzi

Duża zmiana w mieście

W Łodzi powstaje wiele nowych inwestycji, niektóre związane są z historią miasta (Lapidarium Detalu), inne mają je uatrakcyjnić (Orientarium ZOO), jeszcze inne – unowocześnić (Nowy Ratusz); są też takie, które zbudzają kontrowersje (Golden Tower). Wydaje się jednak, że największym wyzwaniem, przed jakim stoi to miasto od lat jest jego szeroko rozumiana rewitalizacja. Ta, w której remonty domów – to tylko fundament do przemiany społecznej zaniedbanych, zdegradowanych obszarów.

ul. Włókiennicza w Łodzi

Od kilku lat trwa przemiana ulicy Włókienniczej; kolejne kamienice przechodzą tu remonty, w lipcu 2022 roku władze miasta wywłaszczyły kolejny budynek (ostatni znany właściciel i spadkobiercy nie żyją, nikt nie prowadził postępowań spadkowych), który po remoncie i modernizacji zapełni się mieszkaniami komunalnymi.

ul. Włókiennicza w Łodzi

Ul. Włókiennicza to symbol programu rewitalizacji. Zapuszczone do niedawna miejsce przechodzi metamorfozę. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W działania włączyli się także prywatni inwestorzy – deweloper wyremontował narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a fundacja Atlas Sztuki tworzy galerię pod numerem 20” – chwalą się, słusznie, władze Łodzi.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu ulicy

Nie tylko remont kamienic

Dzięki rewitalizacji ulica Włókiennicza stanie się woonerfem; włożona kamienną kostką, uzupełniona zielenią będzie otoczona przez wyremontowane i zmodernizowane kamienice (niektóre z nich przy okazji przebudów zyskały nowy, nierzadko oryginalny wygląd); powstanie tu także park kieszonkowy z placem zabaw, stanął ławki, stojaki rowerowe, zasadzona będzie zielona ściana. Jednak, to jest w tym przedsięwzięciu najważniejsze, to fakt, że Włókiennicza ma szansę uniknąć gentryfikacji – w kamienicach powstaną mieszkania komunalne, a nie apartamenty na sprzedaż czy wynajem, jak to ma często miejsce w poddawanych modernizacji historycznych domach. Partery domów zostaną przeznaczone na cele usługowe czy handlowe, w niektórych z budynków już instalują się organizacje społeczne i kulturalne, które mają służyć mieszkańcom.


Podepnij swój artykuł

tagi

Rewitalizacja Terenu, Rewitalizacja Obiektu, Przestrzeń Publiczna, Hot

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera