Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021 dla szklanej instalacji

 

Czas czytania: ~ 2 min


Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana od 1999 roku autorom najlepszych projektów architektonicznych zrealizowanych w Poznaniu. Zwycięską realizację wybiera Jury, ale zgłoszenia do nagrody mogą nadsyłać zarówno mieszkańcy Poznania, jak działające w mieście instytucje. Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań przy współudziale: SARP Oddział Poznań oraz inicjatora nagrody – UWI Inwestycje S.A.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W tym roku do konkursu zgłoszono 15 realizacji. Spośród nich jury wybrało finałową piątkę, a z niej wyłoniono jeden, najlepszy obiekt, laureata Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. O nagrodę w finale walczyły ze sobą następujące realizacje: Biały Dom projektu pracowni PL.architekci, ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, dzieło Pracowni Projektowej J. P. Woźny, budynek wielorodzinny Jeżycka 39 w Poznaniu (proj. Pracownia Habitat Architekci), biurowiec Nowy Rynek D IV, V etap, projektu Medusa Group oraz Kamienica Przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu, dzieło biura Ultra Architects.

 

Laureata 24. edycji konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro poznaliśmy 18 października 2022 roku, podczas gali, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. „Za każdym zrealizowanym w stolicy Wielkopolski obiektem stoi talent, wizja i zaangażowanie jego projektantów. To właśnie ich - autorów i autorki najlepszych koncepcji architektonicznych - doceniamy od blisko ćwierć wieku w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro” – mówił podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Zobacz najpiękniejsze budynki Poznania

Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro w 2022 roku otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja z pogranicza rzeźby i architektury, odtwarzająca w artystyczny, ale jednocześnie zrozumiały i przestrzenny sposób kształt  przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy.

 

Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważana. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia, i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum” – zapisano w werdykcie jury.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro

Zwycięzca nagrody im. Jana Baptysty Quadro 2021: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim

fot. Archiglas

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro

Zwycięzca nagrody im. Jana Baptysty Quadro 2021: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim

fot. Archiglas

Poza docenieniem szklanej realizacji na Ostrowie Tumskim jury Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznało także dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do pracowni Ultra Architects za projekt kamienicy przy rynku Wildeckim 3. Kolejne wyróżnienie otrzymali Przemo Łukasik i Łukasz Zagała wraz ze zespołem pracowni Medusa Group za projekt budynku D w kompleksie biurowców Nowy Rynek.

 

Źródło: nagrodaquadro.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Instalacja Architektoniczna , Realizacja Architektoniczna

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera