Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021 dla szklanej instalacji

 

Czas czytania: ~2 min


Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana od 1999 roku autorom najlepszych projektów architektonicznych zrealizowanych w Poznaniu. Zwycięską realizację wybiera Jury, ale zgłoszenia do nagrody mogą nadsyłać zarówno mieszkańcy Poznania, jak działające w mieście instytucje. Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań przy współudziale: SARP Oddział Poznań oraz inicjatora nagrody – UWI Inwestycje S.A.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W tym roku do konkursu zgłoszono 15 realizacji. Spośród nich jury wybrało finałową piątkę, a z niej wyłoniono jeden, najlepszy obiekt, laureata Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. O nagrodę w finale walczyły ze sobą następujące realizacje: Biały Dom projektu pracowni PL.architekci, ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, dzieło Pracowni Projektowej J. P. Woźny, budynek wielorodzinny Jeżycka 39 w Poznaniu (proj. Pracownia Habitat Architekci), biurowiec Nowy Rynek D IV, V etap, projektu Medusa Group oraz Kamienica Przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu, dzieło biura Ultra Architects.

 

Laureata 24. edycji konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro poznaliśmy 18 października 2022 roku, podczas gali, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. „Za każdym zrealizowanym w stolicy Wielkopolski obiektem stoi talent, wizja i zaangażowanie jego projektantów. To właśnie ich - autorów i autorki najlepszych koncepcji architektonicznych - doceniamy od blisko ćwierć wieku w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro” – mówił podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Zobacz najpiękniejsze budynki Poznania

Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro w 2022 roku otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja z pogranicza rzeźby i architektury, odtwarzająca w artystyczny, ale jednocześnie zrozumiały i przestrzenny sposób kształt  przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy.

 

Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważana. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia, i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum” – zapisano w werdykcie jury.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro

Zwycięzca nagrody im. Jana Baptysty Quadro 2021: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim

fot. Archiglas

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro

Zwycięzca nagrody im. Jana Baptysty Quadro 2021: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim

fot. Archiglas

Poza docenieniem szklanej realizacji na Ostrowie Tumskim jury Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznało także dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do pracowni Ultra Architects za projekt kamienicy przy rynku Wildeckim 3. Kolejne wyróżnienie otrzymali Przemo Łukasik i Łukasz Zagała wraz ze zespołem pracowni Medusa Group za projekt budynku D w kompleksie biurowców Nowy Rynek.

 

Źródło: nagrodaquadro.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Instalacja Architektoniczna, Realizacja Architektoniczna

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera