Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Kultury i Tradycji Zamku Dewinów- Bibersteinów w Żarach - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Gmina Żary we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Zielonej Górze zorganizowała i rozstrzygnęła konkurs na opracowanie koncepcji, której nadano nazwę: „Adaptacja Ruin Zamku na "Centrum Kultury i Tradycji Zamku Dewinów- Bibersteinów w Żarach". Został on przeprowadzony w ramach realizowanego projektu „Żary, tu chcę żyć”. Oceniający nadesłane prace członkowie jury brali pod uwagę przede wszystkim: atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, sprawność funkcjonalno - użytkową kompleksu zamkowego, zastosowanie w budynku i zagospodarowaniu rozwiązań związanych efektywnością energetyczną i neutralnością klimatyczną czy sposób realizacji w koncepcji zaleceń konserwatorskich.

 

Centrum kultury z ruiny

Współcześnie zazwyczaj w przestrzenie adaptowanych na nowo zamkowych ruin wprowadza się nowoczesne struktury (Zamek Helfštýn na Morawach), a rozbudowy są widoczne na tle pierwotnej tkanki budowli (Zamek Haapsal w Estonii). Choć znane są przypadki tworzenia „fałszywych” zabytków (Zamek Przemysła w Poznaniu), w przypadku istniejących obiektów, nawet ruin, odróżnia się nowe części od tych sprzed wieków (Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie).

 

21 października 2022 roku sąd konkursowy w składzie: arch. Mariusz Ścisło, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Warszawa, Sędzia Przewodniczący, arch. Leon Szapowałow, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Zielona Góra, Sędzia Referent, arch. Paweł Gołębiowski, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Zielona Góra, arch. Paweł Kochański, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Zielona Góra, dr hab. inż. arch. Andrzej Legendziewicz, Sędzia Konkursowy, ekspert w dziedzinie  konserwacji zabytków, mgr inż. Marek Iwlew, Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego, Naczelnik Wydziału, Ireneusz Brzeziński, Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego, Naczelnik Wydziału, inż. Rafał Fularski, Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego, Naczelnik Wydziału, ogłosił wyniki konkursu na to, jak w przyszłości ma wyglądać Zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach. Ten jeden z cenniejszych zabytków w mieście, częściowo zniszczony w czasie wojny, był poddawany rekonstrukcji aż do roku 2019, kiedy część obiektu strawił pożar. Obiekt zabezpieczono, a na jego przyszły wygląd rozpisano konkurs architektoniczny. Bo poddany adaptacji do nowych celów gmach ma się stać  Centrum Kultury i Tradycji Zamku Dewinów-Bibersteinów w Żarach. Sąd konkursowy oceniający nadesłane na konkurs prace zdecydował się przyznać nagrody pierwszą, drugą i trzecią, a także trzy wyróżnienia.

Projekt Adaptacji Ruin Zamku na "Centrum Kultury i Tradycji Zamku Dewinów- Bibersteinów w Żarach

Zamek z Żarach dziś

Zobacz najlepszy projekt w konkursie

Pierwszą nagrodę w konkursie przyznano pracy nadesłanej przez konsorcjum: 3MK Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Marcin Kwietowicz, Pracownia Projektowa Zuzanna Bujacz-Jaworska z Warszawy. W uzasadnieniu werdyktu zapisano m.in., że „praca wykonana z wielką kulturą, z poszanowaniem i zrozumieniem historycznej materii, wypełnia założenia funkcjonalno-użytkowe z uwzględnieniem zaleceń konserwatorskich”. Sąd Konkursowy docenił pozostawienie otwartych krużganków na dziedzińcu wewnętrznym, uznał również, że zaproponowany układ funkcjonalny w sposób wyważony respektuje założenia programowe.

Projekt Adaptacji Ruin Zamku na "Centrum Kultury i Tradycji Zamku Dewinów- Bibersteinów w Żarach

Zamek z Żarach dziś

Druga nagroda w konkursie trafiła do pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. Z o. o. z Wrocławia. Tu doceniono m.in. „rozwiązania w stopniu nieznacznym ingerujące w przestrzeń zamkową”, a także rozwiązanie układu funkcjonalnego i dyspozycji przestrzennych.

 

Trzecią nagrodę jury przyznało pracowni PROLOG sp. z o.o z Wrocławia, w której projekcie „doceniona została pozytywna ekspozycja zamku i niezależne dojście do USC”.

 

Sąd konkursowy zdecydował także o przyznaniu trzech wyróżnień równorzędnych. Otrzymały je projekty: arch. Joanny Niećko ze Zgorzelca, arch. Radosława Żubryckiego z Białogórza oraz zespół w składzie: NM architekci Tomasz Marcinkiewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski z Warszawy.

 

3. listopada 2022 roku w Folwarku Zamkowym w Żorach rozpocznie się wystawa prac konkursowych; tego samego dnia odbędzie się spacer po żarskim zamku z przewodnikami.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera