Projekt renowacji zabytku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rekonstrukcja zamku – projekt dla zabytku

 

Czas czytania: ~2 min


Historia położonego na Morawach zamku Helfštýn sięga XIV wieku. To druga co do wielkości, po zamku w Pradze, tego typu budowla w Cechach, imponująca zarówno skalą, jak położeniem na szczycie i na zboczach malowniczego wzgórza.

 

Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach
Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach

Projekt renowacji zabytku

Ta potężna renesansowa rezydencja obronna przez wieki zamieniła się w ruinę, niestety jakiś czas temu ze względów bezpieczeństwa trzeba było ją zamknąć dla ruchu turystycznego. Aby znów można było zamek zwiedzać i oglądać, lokalne władze zdecydowały się przeprowadzić renowację zamkowej ruiny. Chodziło to, aby zabezpieczyć całą oryginalną tkankę architektoniczną budowli, zachować ją w obecnym stanie, ale zarazem sprawić, by była bezpieczna i wygodna do zwiedzania przez turystów.

Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach
Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach

Projekt architektoniczny renowacji zabytku powierzono pracowni atelier-r, zadania podjął się zespół pod kierunkiem architekta Miroslava Pospíšila. Zanim zaczęły powstawać pierwsze szkice tego projektu architektonicznego istniejący obiekt został gruntownie udokumentowany – wykorzystano do tego m.in. drony i skanery 3D. Na bazie tak stworzonego modelu 3D architekci zaczęli projektować nowe rozwiązania.

Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach
Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach

Zobacz zabytkowy budynek

Poza zabezpieczeniem ruin niezbędne okazało się zadaszenie części zamkowych brył (dach uchroni je przed dalszą degradacją). Zdecydowano się w tym wypadku zastosować dachy szklane, które w najmniejszym stopniu ingerują w historyczną tkankę, pozwalają także doświetlać zadaszone wnętrza.

Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach
Rekonstrukcja zamku Helfštýn w Czechach

Drugą ingerencją w zastaną bryłę było wprowadzenie w przestrzeń zamku tarasów, schodów, przejść i platform, pozwalających turystom wędrować po rozległej budowli na kilku jej poziomach. W tym wypadku także sięgnięto po szkło -z niego wykonano balustrady, które nie zasłaniają, nie ograniczają widoku. Sale tarasy czy schody wykonano ze stali korten, która wyraźnie odróżnia się od kamiennych ścian zamku, a jednocześnie do nich pasuje.

 

Zobacz galerię zdjęć zabytku

Przy okazji zabezpieczania i renowacji zamku w jego przestrzeń wprowadzono też elementy małej architektury, także mające służyć turystom – ławki, podesty do podziwiania widoku na okolicę. I tu konsekwentnie posłużono się stalą korten oraz surowymi, minimalistycznymi formami, które nie odwracają uwagi od tego, co w obiekcie najważniejsze i najcenniejsze, czyli zabytkowej tkanki kamiennego zamku.

 

Zdjęcia: BoysPlayNice, boysplaynice.com

Architekci: atelier-r.cz/en/home/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa Zabytku, Architektura Zagraniczna

Drewniane domki Cichosza w Szydłowie
Drewniane domki Cichosza w Szydłowie

„Architektura to uzupełnienie pejzażu i zarazem jego dopełnienie, bo gdy już powstanie to ten pejzaż ...

Niezwykła rozbudowa domu
Niezwykła rozbudowa domu

Jeszcze kilka lat temu w kamienicy na wrocławskim Ostrowie Tumskim działał punkt usługowy z branży p ...

Biurowiec na wąskiej działce
Biurowiec na wąskiej działce

Nasze miasta są coraz gęściej zabudowane, a mieszkańców i użytkowników miejskiej przestrzeni wciąż p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera