Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernizm odnowiony

 

Czas czytania: ~3 min


Powojenny modernizm nie jest już obiektem niechęci, w ciągu ostatniej dekady radykalnie zmieniło się nastawienie do architektury powstałej po 1945 roku. Zaczęliśmy nie tylko doceniać co ciekawsze przykłady tego dziedzictwa i interesować się historią ich powstania – ale również dbać o te przez lata nieremontowane bryły. Bo wcześniejsza niechęć do architektury powojennego modernizmu często płynęła z faktu, że budowle te były zaniedbane.

 

Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi
Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Powojenna architektura znów modna

Realizacje z epoki modernizmu są wciąż odkrywane na nowo, a niewątpliwie pomagają w tym świadomie przeprowadzane remonty takich budowli (Budynek 3 L.O. im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach) lub rozmaite próby ich ochrony i zachowania (Pawilon meblowy Emilia w Warszawie). W każdym polskim mieście znajdują się zbudowane w czasach PRL budynki, które swoją formą wzbudzają zainteresowanie albo po prostu wpisały się już na trwałe w krajobraz.

Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi
Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Takim obiektem z pewnością jest pawilon handlowy Magda, znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Nie tylko sam budynek, ale i działka, na której on się znajduje, mają ciekawą, niebanalną historię. Na początku XX wieku w tym miejscu działał teatr Urania, założony i prowadzony przez Teodora Junoda i Eduarda Vortheila. Warto dodać, że Szwajcar Teodor Junod – to ojciec późniejszego gwiazdora kina przedwojennego, Eugeniusza Bodo. Po II wojnie światowej siedzibę teatru rozebrano, a w 1964 roku rozpoczęła się w tym miejscu budowa Domu Gospodyni. To zaprojektowany przez Jerzego Wilka i Antoniego Beilla trzykondygnacyjny pawilon handlowy, jakich wiele w owym czasie budowano. Prosta bryła została cofnięta w głąb działki, dzięki czemu przed budynkiem powstał niewielki placyk (dziś stoi na nim pomnik Marcela Szytenhelma „Twórcy Łodzi Przemysłowej”). Dopasowany wysokością do sąsiednich domów pawilon odróżnia się od nich formą – jest prostopadłościanem o pasach poziomych przeszkleń, typową dla epoki modernizmu bryłą o prostej, geometrycznej formie. Od 1965 roku pawilon nosi nazwę „Magda” – imię budynku wyłoniono w drodze plebiscytu ogłoszonego dla czytelników „Dziennika Łódzkiego”. Charakterystyczny budynek mieścił samoobsługowy sklep spożywczy, sklepy z artykułami chemicznymi i gospodarstwa domowego, a także salon kosmetyczny. W 1995 roku otwarto tu pierwszy w Łodzi bar fast food McDonald’s, który działał w tej lokalizacji do 2015 roku.

Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi
Pawilon handlowy Magda przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Mały remont, duża zmiana

Przez dekady pawilon „Magda” nieco stracił swój urok. Od kiedy powstały centra handlowe przestał być handlową atrakcją, zaniedbana była także jego architektura. Zarządzająca budynkiem Śródmiejska Spółdzielnia Spożywców Społem w Łodzi jakiś czas temu zdecydowała się na przeprowadzenie remontu pawilonu. Choć na razie niewielki, kosmetyczny, jednak jego efekt jest znaczący. Po konsultacjach z konserwatorami zabytków zdecydowano się zmienić kolor elewacji modernistycznej bryły. Brudno-pomarańczową czy też łososiową barwę zastąpiła szarość i złamana biel. Ciemniejszy odcień szarości pojawił się w parterze budynku, wyższe piętra są jaśniejsze, prawie białe. Naroże gmachu ozdobi także ciemnoszary szyld. Brak funduszy nie pozwala na razie na większy zakres prac, ale gołym okiem widać, że zmiana kolorystyki elewacji wpłynęła korzystanie i wydobyła znów wartość modernistycznej bryły. Być może kiedyś ponownego uruchomienia doczeka się charakterystyczny neon wieńczący budynek.

 

Źródło: lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Kubatura, Bryła Budynku

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera