Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Emilia w nowym wcieleniu

 

Czas czytania: ~ 2 min


Emilia – to dawny pawilon meblowy, który w 1969 roku stanął przy ulicy Emilii Plater w centrum Warszawy. Trzykondygnacyjny budynek o charakterystycznym, łamanym dachu, szklanych elewacjach i otwartym wnętrzu, poprzecinanym ukośnymi biegami schodów zaprojektowali Hanna Lewicka, Marian Kuźniar i Czesław Wegner.

 

IewrFYLBijXiUkmuC5PrjklpoU2ZBnzpYOVHmHyvzvQA1ukbi3gdjF3NZFle_emilia03jpg.jpg

Emilia – podobnie jak wiele innych modernistycznych pawilonów – stała się ofiarą boomu budowlanego w stolicy. Musiała ustąpić miejsca korporacyjnemu drapaczowi chmur, który przynosi znacznie większe zyski niż kameralny, mały budynek. Okazało się jednak, że pawilon nie musi zniknąć – pojawił się projekt, aby go… przenieść. Miałby stanąć na skraju Parku Świętokrzyskiego, u stóp Pałacu Kultury i Nauki. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

4yIAAtTcyrMH5TTOGIufuMhl1ngiF4DzmEn5pANiDe6IepxocdGAqWdSNeQA_emilia02jpg.jpg

Emilia w nowym wcieleniu została zaprojektowana przez pracownię BBGK, znaną z tak głośnych realizacji, jak Muzeum Katyńskie czy nagrodzony niedawno budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej w Warszawie. „Projekt Emilii potwierdza, że powojenna polska architektura modernistyczna zyskuje na znaczeniu. Obecnie trwają prace nad przenosinami. Przenoszona jest idea, myśl techniczną, ale również materia pierwotnej Emilki (…). Pawilon Emilia jest przykładem, jak możemy sobie radzić z architekturą modernistyczną w Polsce” - pisze Wojtek Kotecki z biura BBGK Architekci.

uVfj0WJilgZvrkTviIZNO0vGCPOPvw5K3GBgmBRbVBSSG3j7D7B4up4zNSNH_emilia04jpg.jpg

18 grudnia 2017 roku architekci z BBGK oraz przedstawiciele władz Warszawy przedstawili Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny, dotyczący przenosin Emilii w nowe miejsce. „Ten projekt jest precedensem. Po raz pierwszy miasto zawarło porozumienie z wykonawcą prywatnym na przeniesienie obiektu zabytkowego” – mówił podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Nad projektem Emilii pracował także Zarząd Zieleni Miasta wraz z Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym. Bo w nowym wcieleniu dawny pawilon meblowy ma być oranżerią z szeroką ofertą kulturalną i ekspozycyjną. Tym samym w modernistycznej przestrzeni współistnieć ma natura i kultura.

S7UlOV7I4tNkEMZBMPweaYhOOWvxHFsprljg33UPotazZENm5dXVo3rwGiYM_emilia05jpg.jpg

Emilia wg BBGK Architekci zachowa swój otwarty charakter. „Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. (…) Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w planszówki - odpocząć. (…) Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży. W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium” - można przeczytać w opisie projektu.

Emilia ma składać się z przechowanych z rozebranego pawilonu oryginalnych elementów, uzupełnionych nowymi. Według przedstawionego przez władze stolicy harmonogramu, projekt budowlany powinien być gotowy w kwietniu 2018, niedługo później ma powstać projekt wykonawczy. „To oznacza, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót” - mówią przedstawiciele ratusza.


Źródło informacji: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne , Hot

Designerski TBS
Designerski TBS

Po wielu latach perturbacji i przygotowań ruszyła budowa TBS Banacha, dużego obiektu mieszkaniowego ...

Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich
Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich

W wiosce położonej wśród Borów Tucholskich powstał całoroczny dom wakacyjny zaprojektowany przez pra ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera