Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Design Wood Challenge - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~7 min


Znamy wyniki konkursu architektonicznego Design Wood Challenge, który organizowany był pod hasłem Powrót do korzeni. Przedmiotem konkursu było stworzenie projektu koncepcyjnego małego aktywatora społecznego, który umożliwi seniorom aktywizację i ponowną integrację z najbliższą społecznością.

 

Nadesłanych zostało 171 zgłoszeń, z czego ostatecznie wpłynęły 63 prace konkursowe, które zostały przekazane do oceny. Projekt miał być nawiązaniem do tradycji poprzez wykonanie go w technologii drewnianej. Dla Grupy Burkietowicz niezwykle ważny jest zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście do życia. To właśnie z naturalnego i całkowicie biodegradowalnego surowca, jakim jest drewno, miała być zaprojektowana konstrukcja konkursowa.

 

W skład Jury Konkursu wchodziło 3 przedstawicieli Grupy Burkietowicz oraz 3 ekspertów zewnętrznych - arch. Magdalena Pios (OW SARP), arch. Anna Tofiluk (OW SARP), inż. arch. Piotr Gajdka (OSSA Polska).

 

Jury Konkursu oceniało prace konkursowe pod kątem zgodności z wymogami, o których była mowa w Regulaminie, oraz na podstawie niżej wymienionych kryteriów merytorycznych:

1) walory architektoniczne,

2) funkcjonalność i nowatorstwo projektu,

3) proekologiczne rozwiązania,

4) możliwości realizacyjne koncepcji przedstawionej w Konkursie.

 

Laureaci konkursu Design Wood Challenge

Miejsce I: Hubert Natorff, Nina Tomczak, Politechnika Warszawska

Na rzecz pracy przemawia nowatorskie podejście do zadania projektowego oraz trafne rozpoznanie potrzeb współczesnego seniora. Aktywizacja seniorów rozumiana jest tutaj szerzej niż tylko jako stworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. Wymiana ogłoszeń na tablicy informacyjnej ma zapewnić możliwość budowania sieci kontaktów i tworzenia społeczności.

 

Praca została doceniona za konsekwentne rozwinięcie koncepcji, przeanalizowanie współczesnych uwarunkowań funkcjonowania punktu wymiany informacji i stworzenie formy rozwiązującej zidentyfikowane problemy, np. konieczności ochrony danych.

 

Istotnym dla oceny aspektem było wpisanie obiektu w kontekst małego miasta bądź wsi. Autorzy projektu trafnie przeanalizowali funkcjonowanie mniejszych miejscowości i zlokalizowali swój projekt przy lokalnym sklepie spożywczym, będącym punktem skupiającym mieszkańców.

 

Jury zwróciło uwagę na świadome podejście do użytego materiału – zarówno w aspekcie formalnym, jak i wizualnym. Konstrukcja tablicy jest możliwa do zrealizowania oraz do łatwego demontażu i użycia jej elementów ponownie. Doceniona została jej prosta budowa oraz wyeksponowanie naturalnych walorów drewna.

 

Jury doceniło również estetyczne oraz spójne zaprezentowanie idei projektu na planszy konkursowej. Sugestią jury było zaprojektowanie w sąsiedztwie tablicy siedzisk, które pozwoliłyby zatrzymać się przy niej na dłużej.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Miejsce I: Hubert Natorff, Nina Tomczak, Politechnika Warszawska

Miejsce II: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski, Politechnika Wrocławska

Nagroda została przyznana za stworzenie inspirowanej naturą formy pawilonu oraz zwrócenie uwagi na oddziaływanie architektury na wszystkie zmysły człowieka.

Praca została doceniona za zaproponowane przez autorów podejście projektowania formy architektonicznej. Nie skupili się oni jedynie na walorach wizualnych, dostrzegając, że architektura działa także na inne zmysły człowieka – słuch, dotyk, a nawet węch.

 

Jury doceniło  ideę wykorzystania formy architektonicznej do wzmocnienia wrażeń słuchowych oraz przeprowadzone przez autorów poszukiwania kształtu, który będzie odpowiadał założonej w koncepcji funkcji. Za walor pracy jury uznano twórcze podejście do formy, będącej połączeniem pawilonu z rzeźbą dźwiękową. Zaproponowana przestrzeń może przyciągać użytkowników ze względu na niezwykłą funkcję, pozostaje jednak także pawilonem do spotkań w różnych formułach.

 

Jury zwróciło uwagę na brak przemyślenia sposobu zapewnienia dostępności dla osób poruszających się na wózku oraz konieczność dostosowania siedzisk do potrzeb osób starszych.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Miejsce II: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski, Politechnika Wrocławska

Miejsce III: Kacper Żak, Patryk Tatara, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Pracę nagrodzono za uniwersalny charakter, estetykę, prostotę i modułowość rozwiązań przy jednoczesnej ich wielofunkcyjności.

 

Doceniono zauważenie różnych potrzeb użytkowników w kontekście mobilności, zapewniając wygodne miejsca do siedzenia i uwzględniając także potrzeby przestrzenne osób poruszających się na wózkach. Zaproponowany mebel oferuje możliwość realizacji różnych aktywności – najprostszych, takich jak rozmowa, poprzez gry czy inne czynności przy stole, po uprawę roślin w wyniesionych donicach. Potencjał demontażu i ponownego wykorzystania całości lub elementów w innej lokalizacji również został doceniony.

 

Na uwagę zasługuje wnikliwa analiza wykonalności elementów z użyciem proponowanych przez organizatora komponentów drewnianych i złącz ciesielskich. Praca została nagrodzona również za staranne i czytelne przedstawienie idei projektowej.

 

Jury sugerowało poszerzenie uzupełnienie pracy o koncepcję organizacji społeczności wokół zaproponowanego mebla.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Miejsce III: Kacper Żak, Patryk Tatara, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Wyróżnienie: Julia Bugajska i Izabela Bonk - Politechnika Śląska

Pracę wyróżniono ze względu na opracowanie koncepcji sposobu użytkowania, mającego na celu stworzenie społeczności skupionej wokół uprawy roślin. Zaprojektowana forma zapewnia możliwość sadzenia i pielęgnacji roślin, ale oferuje też dodatkowe funkcje, takie jak wymiennik książek, tablica ogłoszeń, czy po prostu miejsce do siedzenia.

 

Jury doceniło dostosowanie proponowanych rozwiązań do potrzeb seniorów poprzez zaprojektowanie podniesionych donic, umożliwiających uprawy roślin osobom o ograniczonej możliwości poruszania się oraz zapewnienie siedzisk z oparciami i podłokietnikami.

 

Jury zauważyło również rozwiązania służące wzmacnianiu bioróżnorodności – zaprojektowanie hoteli dla owadów, budek lęgowych i karmników dla ptaków. Zwróciło także uwagę na wyjątkową staranność, wnikliwość i estetykę zaprezentowania pomysłu na planszy konkursowej.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Wyróżnienie: Julia Bugajska i Izabela Bonk - Politechnika Śląska

Wyróżnienie: Nikodem Cisowski - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Praca została wyróżniona za dopracowaną formę architektoniczną oraz spójność formy z materiałem, z którego została wykonana. Kształt gniazda wynika z użycia prostych elementów drewnianych. Jury doceniło ergonomiczność zaproponowanych siedzisk, zapewnioną mimo ograniczonego zasobu elementów, z których mebel jest wykonany, oraz ich otwarty charakter, przy jednoczesnym wykreowaniu poczucia intymności.

 

Doceniono wykonaną przez autora analizę potrzeb osób starszych przeprowadzoną w oparciu o rozmowy z mieszkańcami domu seniora. Uzasadniony jest także wybór lokalizacji. Mebel, poprzez stworzenie wyróżnionego w przestrzeni parkowej miejsca daje pretekst do spotkania i interakcji.

 

Jako ograniczenie pracy, jury potraktowało mało rozbudowaną funkcję mebla.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Wyróżnienie: Nikodem Cisowski - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Wyróżnienie: Wiktoria Gorzelewska, Anita Popławska, Małgorzata Spierzak - Politechnika Warszawska

Wyróżnienie przyznano za twórczą interpretację archetypicznego mebla. Dzięki zaproponowanej możliwości składania i rozkładania elementów, zaprojektowany mebel daje możliwość stworzenia różnych wariantów aranżacji przestrzeni. W zależności od potrzeb powstać może zarówno stół dla dwóch osób jak i miejsce spotkania dla dużej grupy. Stół zarówno w formie jednego dużego mebla, jak i podzielony stwarza pretekst do nawiązania kontaktu. Dzięki swojej skali i możliwości zmiany układu zapewnia jednocześnie swobodę i nieskrępowanie obecnością innych.

 

Jury doceniło także wybór lokalizacji na rynku, w centralnym miejscu niewielkiego miasteczka, w pobliżu sklepów, kościoła, szkoły – funkcji, które sprzyjają interakcji. Dzięki takiej lokalizacji stół może być miejscem zarówno zorganizowanych, jak i przypadkowych spotkań.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Wyróżnienie: Wiktoria Gorzelewska, Anita Popławska, Małgorzata Spierzak - Politechnika Warszawska

Wyróżnienie: Jakub Kaczmarczyk, Michał Sierżęga - Politechnika Warszawska

Praca została wyróżniona za spójne wpisanie aktywatora w historyczny kontekst Kazimierza Dolnego. Autorzy projektu podjęli dialog z zabytkową zabudową miasta i archetypiczne motywy architektoniczne przetransponowali w nowoczesną formę, odpowiadającą na potrzeby współczesnego seniora. Jury doceniło wizualną formę przedstawienia pracy konkursowej, której elementy wykonane zostały za pomocą rysunku odręcznego.

 

Komisja zwróciła uwagę na małą uniwersalność projektu ze względu na silne przywiązanie do historycznego kontekstu, w którym się znajduje.

Wyniki konkursu Design Wood Challenge

Wyróżnienie: Jakub Kaczmarczyk, Michał Sierżęga - Politechnika Warszawska

Źródło: burkietowicz.pl/design-wood-challange

 

Byliśmy patronem medialnym konkursu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Obiekt Architektoniczny

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera