Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogrody Ulricha w Warszawie - miejsce spotkań

 

Czas czytania: ~ 2 min


W 1878 roku na terenie dzisiejszej dzielnicy Wola rodzina Ulrichów zbudowała innowacyjne szklarnie, w których hodowała egzotyczne owoce i tropikalne rośliny. Szybko przestrzeń ta stała się nie tylko miejscem hodowli roślin, ale i edukacji oraz odpoczynku dla mieszkańców miasta, których przyciągało tu zielone otoczenie. W drugiej połowie XX wieku, po śmierci ostatniej właścicielki, upaństwowienie szklarni doprowadziło je ostatecznie do upadku i likwidacji.

 

Ogrody Ulricha w Warszawie
Ogrody Ulricha w Warszawie

Architektura szklarni

Ogrody Ulricha tkwiły jednak w pamięci miasta i jakiś czas temu narodził się pomysł ich odtworzenia w nowym wcieleniu. Wiele można znaleźć w Polsce projektów, których celem było przywrócenie podupadłego obiektu do życia; zwykle wiązało się to z modernizacją, pewną zmianą pierwotnej formy. Wiele z takich przedsięwzięć wzbudziło kontrowersje (Hala Koszyki w Warszawie), inne były ocenione dobrze (Kamienica Żelazko w Poznaniu), jeszcze inne okazały się po prostu jedynym sposobem na uratowanie cennego zabytku i nadanie mu nowego życia (Ognisko Praga w Warszawie).

Ogrody Ulricha w Warszawie

Ogrody Ulricha od dawna nie istniały – trzeba je było zbudować od nowa. Zadania tego podjęła się pracownia WXCA. Niezbyt atrakcyjnie dziś zlokalizowany teren, między centrum handlowym i ulicą w wyniku ich działań miał się zamienić w atrakcyjny teren rekreacji, spotkań, odpoczynku. Zachowany tu historyczny i powojenny park poddano kompleksowej rewitalizacji, nadając obu spójną formę, dodano do nich również pasaż i plac. „Odnowienie zabytkowego parku sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury, nawiązującej do XIX-wiecznych form, odtworzenia pergoli i altany” – opisywali to architekci.

Ogrody Ulricha w Warszawie

Odtworzony historyczny obiekt

Sercem tej przestrzeni stał się pasaż wiodący w poprzek założenia, przechodzący w plac przed szklarniami. Plac pomyślano jako miejsce koncertów, wydarzeń plenerowych, targów, miejsce na lodowisko czy wesołe miasteczko. Obok niego zaś stanęły na nowo kultowe szklarnie, nadbudowane z zachowaniem oryginalnej substancji. To zespół dwóch złożony z dwóch części nadziemnych połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Jak podkreślali architekci, bryły budynków szklarni powstały w oparciu o ich pierowtny wygląd, z tymi samymi kierunkiami i spadkiami dachów, zrekonstruowanymi detalami białej ślusarki i przeszkleń, opartych na stalowym szkielecie. Szklarnie zostały przystosowane do celów gastronomicznych, działają tu już bary, kawiarnie, restauracje, a gościom umila tu pobyt oranżeria pena egzotycznych roślin – co jest oczywiście nawiązaniem do działalności rodziny Ulrichów.

Ogrody Ulricha w Warszawie
Ogrody Ulricha w Warszawie

Ogrody Ulricha - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa, ul. Górczewska 124

Inwestor: Ingka Centres Polska
Projekt architektoniczny: WXCA (1. nagroda w konkursie inwestorskim organizowanym przez Ingka Centres Polska)

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Monika Lemańska, Jan Kucza-Kuczyński, Mikołaj Niewęgłowski, Adrianna Bańczerowska, Katarzyna Dudek, Michał Krawczyński, Paulina Pernak, Ewelina Szeląg

Powierzchnia terenu: 1,9 ha
Powierzchnia budynku: 2 900 m2

Realizacja: 2022
Źródło: wolapark.pl/pl-pl/ogrody-ulricha, wxca.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Modernizacja Obiektu , Przestrzeń Publiczna , Miejski Ogród

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera