Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rynek dla każdego

 

Czas czytania: ~2 min


Rynek w Oliwie w Gdańsku, popularne miejsce zakupów, ale i ważna dla mieszkańców tej części miasta przestrzeń publiczna, przeszedł niedawno regenerację. Zachowując swoją funkcję poprawił jakość oferowanej przestrzeni. Docenili to jurorzy konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022, przyznając tej realizacji wyróżnienie w kategorii „rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”.

 

Rynek w Oliwie w Gdańsku

Modernizacja przestrzeni miejskiej

Rynek stał się miejscem spotkań mieszkańców korzystających z możliwości kupienia lokalnych wyrobów, jak również biorących udział w lokalnych wydarzeniach, takich jak festyny świąteczne czy pchle targi. Na uwagę zasługuje estetyka miejsca zarówno w trakcie aktywności handlowej, jak i po jej zakończeniu” – napisano w uzasadnieniu werdyktu. Wcześniej m.in. rynek w Tomaszowie Lubelskim czy rynek w Wieleniu, teraz w Oliwie niewielki, miejski rynek z dominującą funkcją handlową zmienił się w przyjazną każdemu przestrzeń poprawiającą jakość życia w całej okolicy. Rynek w Oliwie już na etapie projektu modernizacji miał bowiem zachowując funkcję targowiska miejskiego prowadzić także do aktywizacji społecznej i ekonomicznej tego miejsca.

Rynek w Oliwie w Gdańsku

Projekt modernizacji Rynku w Oliwie był pilotażowym działaniem, które docelowo ma przyczynić się do regeneracji podobnych targowisk w Polsce. Jest to część programu „Na Rynek - Strategia Regeneracji Rynków”, realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywę Miasto, Politechnikę Gdańską i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, a finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Co ważne, zanim oliwski Rynek zmienił swoje oblicze, zespół specjalistów z Politechniki Gdańskiej, architektów i urbanistów, przeprowadził tu szerokie badania, mające na celu określenie sposobów działania tego miejsca, potrzeb jego użytkowników, możliwości i kierunków jego rozwoju. „Dzięki podjętym działaniom oraz współpracy z operatorem udało się zaktywizować targowisko, zwiększyć jego rozpoznawalność oraz dotrzeć do nowych klientów. Osiągnięto to m. in. dzięki współpracy z lokalnymi inicjatywami i biznesami, rekrutacji nowych kupców, a także modernizacji placu targowiska i podniesieniu estetyki straganów handlowych" – tłumaczyła dr inż. arch. Justyna Borucka, kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej.

Rynek w Oliwie w Gdańsku

Projekt nie tylko dla handlu

Rynek zyskał nowe szyldy, wygodniejsze stanowiska handlowe, został uzupełniony m.in. o nową infrastrukturę sanitarną. Zachowano istniejącą zieleń, dodano nowe elementy, małą architekturę. Przestrzeń targowiska zaaranżowano tak, aby można było zachować na nim dotychczasowy handel – dni targowe w środy i w soboty – ale jednocześnie poszerzyć sposób działania tego miejsca. Chodziło o to, aby plac nie był pusty, martwy poza dniami targowymi. Dzięki nowej aranżacji oraz aktywizacji użytkowników na Rynku odbywają się dziś także m.in. targi tematyczne (np. targ kwiatowy, eko targ, pchli targ, nocny targ).

 

Źródło: pg.edu.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Przestrzeń Mijeska

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera