Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Układanie wykładzin dywanowych: ile kosztuje?

 

Czas czytania: ~4 min


Mimo że w projektowaniu wnętrz wykorzystuje się je od dawna, ich popularność wcale nie mija. Wykładziny dywanowe cały czas znajdują szerokie zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Cechują się praktycznym charakterem, dostępne są w niezliczonej ilości wariantów i spełniają najwyższe wymagania jakości. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów zastanawia się nad tym, ile kosztuje układanie wykładzin dywanowych.

 

Układanie wykładzin

Zalety oraz wady wykładzin dywanowych

W produkcji wykładzin wykorzystuje się zarówno włókna naturalne (wełna), jak i syntetyczne (np. poliamid, polipropylen czy nylon). W efekcie powierzchnie odznaczają się miękkością i elastycznością. Występują w rolkach lub w płytkach, toteż z ich montażem poradzą sobie nawet amatorzy. Ich zastosowanie pogłębia wrażenie przytulności we wnętrzach, więc szeroko wykorzystuje się je między innymi w hotelach, kinach czy salach konferencyjnych. Z oczywistych względów służą również do wykończenia podłóg w lokalach mieszkalnych.

Warto jednak zauważyć, że z uwagi na ich strukturę, stosunkowo trudno jest utrzymać wykładziny dywanowe w czystości. Nie najlepiej radzą one sobie w kontakcie z wodą i wilgocią. Nad ich wykorzystaniem dwa razy powinni się zastanowić między innymi rodzice małych dzieci i właściciele zwierzaków domowych.

 

Mimo pewnych ograniczeń w zastosowaniu, wykładziny dywanowe gwarantują szereg korzyści zarówno administratorom lokali usługowych, jak i właścicielom obiektów mieszkalnych. Umożliwiają stworzenie wytrzymałego wykończenia podłogi w dowolnym wzorze i kolorze. Występują nawet w wariantach imitujących wygląd naturalnych materiałów — takich jak drewno czy kamień.

 

Rodzaje wykładzin dywanowych

Układanie wykładzin to usługa, której cena zależy między innymi od rodzaju wybranej powierzchni. Na rynku spotkasz się przede wszystkim z pięcioma podstawowymi typami wykładzin dywanowych:

- Wykładziny poliamidowe — stanowią najpopularniejszy wybór i wyróżniają się bardzo trwałymi i odpornymi na odkształcenia włóknami. Co istotne, są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

- Wykładziny poliestrowe — najtańszy rodzaj wykładzin, zaliczający się do produktów starego typu. Takie powierzchnie są mniej wytrzymałe i bardziej podatne na plamy oraz działanie środków chemicznych.

- Wykładziny polipropylenowe — wariant wybierany głównie ze względu na doskonałe właściwości fizyczne. Produkty tego typu są bardzo odporne na ścieranie i nie chłoną wody. Z uwagi na twarde włókna, dość łatwo się jednak odkształcają.

- Wykładziny akrylowe — stanowią niejako przeciwieństwo opisanych wyżej wykładzin polipropylenowych: mają miękkie i sprężyste włókna, dzięki czemu są miłe w dotyku, ale jednocześnie nie najlepiej radzą sobie ze ścieraniem.

- Wykładziny wełniane — ich niewątpliwą zaletą jest naturalny charakter, za którym idą ciepło, elastyczność i sprężystość włókien. Niestety wykładziny z wełny podatne są na mechacenie i powstawanie plam, wobec czego wykorzystuje się je najczęściej w bardziej ekskluzywnych wnętrzach.

 

Biorąc pod uwagę powyższy podział, wykładzina dywanowa może kosztować zarówno 20 zł/m2, jak i 200 zł/m2. Wszystko zależy bowiem od tego, na jaki materiał się zdecydujesz. Z punktu widzenia montażu jeszcze większe znaczenie mają jednak:

- forma wykładziny (w rolce lub w płytkach),

- sposób mocowania (taśma dwustronna, klej itp.),

- rodzaj wykończenia (np. listwy przypodłogowe).

 

W wielu przypadkach z układaniem wykładziny można poradzić sobie samodzielnie. W pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2 wystarczy je po prostu rozwinąć na podłodze, ponieważ nie wymagają dodatkowego mocowania. W większych wnętrzach z pomocą często przychodzi natomiast folia obustronnie klejąca, umieszczana na spodzie wykładziny. Jeżeli chcesz mieć jednak pewność, że prace wykonane zostaną bezbłędnie, zawsze możesz skorzystać z usług fachowców. Nie powinno to zanadto obciążyć Twojego budżetu.

 

Ile kosztuje układanie wykładzin dywanowych?

Ceny usługi polegającej na układaniu wykładzin będą różniły się w zależności od regionu kraju i wielkości miejscowości, ale uśredniona wartość oscyluje wokół 25 — 40 zł/m2. Weź jednak pod uwagę, że wykończenie podłogi za pomocą cokolików i innych rozwiązań tego typu może dodatkowo podnieść ostateczne koszty prac.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, ale nie masz odwagi samodzielnie kłaść wykładzin, skorzystaj z usług prywatnych wykonawców. Ich oferty możesz znaleźć w sieci — czy to w serwisach ogłoszeniowych, czy na platformach przeznaczonych dla fachowców z różnych branż. Dzięki temu zyskasz dostęp do bardziej przystępnych cenników niż w przypadku dużych firm o wyrobionej renomie. Co więcej, skrócisz sobie prawdopodobnie czas oczekiwania na realizację prac.

 

Ułożenie wykładziny dywanowej może okazać się dla Ciebie rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale i ekonomicznym. Wybierz więc właściwy rodzaj powierzchni, podejmij współpracę z doświadczonym wykonawcą i ciesz się wszystkimi zaletami wykładzin w pokojach!

 

Artykuł Partnera


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyposażenie Wnętrz, Styl Wnętrza, Wystrój Wnętrza

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera