Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Balkrishna Doshi

 

Czas czytania: ~2 min


Balkrishna Doshi zmarł 23 stycznia 2023 roku w Ahmedabadzie w Indiach. Urodził się 26 sierpnia 1927 roku w tym samym kraju, w mieście Pune. Jako dziecko spędzał dużo czasu w warsztacie meblarskim swojego dziadka i to podobno stało się zaczynem jego zainteresowania architekturą. A tę zaczął studiować w 1947 roku w Bombaju. W 1950 roku wyjechał do Londynu i ten wyjazd był niezwykle ważny dla kształtowania się jego poglądów na architekturę. To w Londynie Doshi poznał Le Corbusiera i podjął decyzję o podjęciu pracy w jego pracowni w Paryżu. Spędził tam kolejne cztery lata, stając się ważnym współpracownikiem „ojca współczesnej architektury”. Doshi nadzorował realizacje projektów Le Corbusiera w Indiach, m.in. siedziby stowarzyszenia młynarzy (1954) oraz rezydencji Villa Sarabhai w Ahmedabadzie (1955).

 

Odszedł Balkrishna Doshi

Balkrishna Doshi

Najsłynniejszy architekt w kraju

Od połowy lat 50. przez kolejne kilkadziesiąt lat Doshi prowadził własną praktykę projektową, a jego dorobek został w 2018 roku uhonorowany Nagrodą Pritzkera. Jak na razie Doshi pozostaje jedynym przedstawicielem Azji Południowej, który otrzymał ten najważniejszy w świecie architektury laur. Pracownia indyjskiego architekta nosiła nazwę Vastushilpa i w jej ramach architekt zaprojektował ponad 100 budynków, przede wszystkim w Indiach. Doshi pozostawał pod ogromnym wpływem swoich mentorów, Le Corbusiera i Louisa Kahna. Z tym drugim współpracował na początku lat 60. przy realizacji gmachu Indian Institute of Management w Ahmedabadzie projektu Kahna. Projektował budynki utrzymane w stylistyce modernistycznej, a nawet brutalistycznej, jak pochodzący z 1976 roku Premabhai Hall w Ahmedabadzie czy Centrum Planowania Przestrzennego i Tchnlogi, realizowane w latach 1996-2012 w tym samym mieście. Balkrishna Doshi projektował domy i osiedla, w których łączył modernistyczne idee z formami charakterystycznymi dla indyjskiej tradycji budowlanej (np. osiedle tanich odmów Aranya w mieście Indore pochodzące z 1989 roku), jednak najważniejszą rolę w jego dorobku odgrywały budynki użyteczności publicznej, często związane z nauka i edukacją.

Odszedł Balkrishna Doshi

Le Corbusier i Balkrishna Doshi w Shodhan House

Odszedł Balkrishna Doshi

Husain-Doshi Gufa, Ahmedabad

Odszedł Balkrishna Doshi

Osiedle socjalne Aranya

Architektura musi być jak życie

Doshi odegrał kluczową rolę w kształtowaniu dyskursu architektury w całych Indiach i na świecie od lat 50. Pod wpływem mistrzów XX wieku, Le Corbusiera i Louisa Kahna, badał związki między podstawowymi potrzebami ludzkiego życia, łącznością z samym sobą i kulturą oraz tradycjami społecznymi”, napisali przedstawiciele The Hyatt Foundation, fundacji przyznającej Nagrodę Pritzkera po śmierci architekta, dodając, że dzięki swojej etycznej postawie oraz osobistemu podejściu do środowiska zurbanizowanego Doshi odznaczał się wyjątkową wrażliwością wobec potrzeb każdej klasy społeczno-ekonomicznej w swoim rodzinnym kraju. The Hyatt Foundation przytoczyła też przy tej okazji słowa samego indyjskiego architekta, który mówił: „Każdy obiekt wokół nas, a także sama natura - światło, niebo, woda i burza - wszystko jest w harmonii. I architektura musi się w niej znaleźć. Moja praca to historia mojego życia, ciągle ewoluująca, zmieniająca się i poszukująca... poszukująca odebrania roli architekturze, a spojrzenia tylko na życie".

Odszedł Balkrishna Doshi

Galeria Amdavad Ni Gufa

Odszedł Balkrishna Doshi

Centre for Environmental Planning and Technology

Odszedł Balkrishna Doshi

Academic Block of IIM-Bangalore

Źródło: pritzkerprize.com, britannica.com, Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt, Architekt, Architektura

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera