Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bolesławiecki wzór w kuchni, czyli klasyka zawsze modna

 

Czas czytania: ~4 min


Ceramika Bolesławiec ma wielowiekową tradycję. Już w XII wieku w dorzeczu Bobru i Kwisy odkryto złoża glinki ceramicznej. Z tego surowca rzemieślnicy wytwarzali wysokiej jakości naczynia, które zyskały renomę w kraju i za granicą. Obecnie ręcznie malowane wyroby wciąż cieszą się uznaniem na całym świecie i stanowią inspirację dla wielu artystów. Bolesławieckie wzory są również z powodzeniem wykorzystywane do tworzenia oryginalnych płytek ściennych i innych elementów aranżacji wnętrz. Poznaj historię ceramiki Bolesławiec i sprawdź, jak dopasować płytki do modnego wnętrza!

 

Historia ceramiki Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec jest absolutnie wyjątkowa, dlatego warto dokładniej poznać jej 700-letnią historię. Najstarsza lokalna garncarnia rozpoczęła swoją działalność w XVI wieku. Wówczas produkowano głównie eleganckie naczynia, figurki i piece kaflowe. Wyroby były pokrywane warstwą masy szklanej, która dodawała im wartości artystycznej. Glina z okolic Bolesławca zawiera tlenki glinu i krzemu, a po wypaleniu zmienia kolor na brunatny. Dawniej wytwarzano z niej głównie kuliste przedmioty pokryte poprzecznymi i skośnymi prążkami. Na początku były to w większości naczynia do picia, a z czasem powstawały nowe, bardziej zróżnicowane formy. Pierwsze ozdoby na ceramice były wykonane z biskwitu i przedstawiały herby, rośliny, zwierzęta lub figury. W XIX wieku w Bolesławcu prężnie funkcjonowało aż 15 garncarni. Wraz z upływem lat technika produkcji była stopniowo ulepszana, a w roku w 1897 powstała Zawodowa Szkoła Ceramiczna, gdzie nie tylko uczono fachu, ale także opracowywano nowe technologie. Obecnie wytwarzanie kamionki bolesławieckiej jest kontynuowane przez Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec".

 

Płytki ścienne Bolesławiec - klasyczny wzór w nowoczesnych wnętrzach

Ceramika Bolesławiec wyróżnia się pięknym wzornictwem, które jest doceniane przez wielu współczesnych artystów i projektantów. Firma Cerames postanowiła odwzorować klasyczne zdobienie wykorzystywane w bolesławieckiej ceramice, by nadać swoim produktom ponadczasowego charakteru. Granatowe płytki Bolesławiec marki Cerames zostały pokryte niewielkimi, białymi kółkami równomiernie rozmieszczonymi na całej powierzchni. Ten wielobarwny wzór został zaprojektowany przez artystów rękodzielników z niezwykłą dbałością o szczegóły. W efekcie świetnie się prezentuje zarówno w naturalnym, jak i w sztucznym świetle. Płytki ręcznie malowane są wykonane z trwałego materiału i dodatkowo szkliwione. Cechuje je duża odporność na powstawanie zarysowań, przebarwień i plam. Klasyczny bolesławiecki wzór to doskonały wybór do nowoczesnych i stylowych aranżacji, ponieważ idealnie wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy.

Płytki ścienne Bolesławiec

Jak wykorzystać płytki ścienne Bolesławiec do aranżacji modnej kuchni?

Dekoracyjne płytki Bolesławiec marki Cerames można umieścić bezpośrednio nad blatem. Ten materiał wykończeniowy jest odporny na działanie wilgoci i wyjątkowo łatwy w codziennej pielęgnacji. Płytki nad blatem będą idealnym dopełnieniem kuchni urządzonej w stylu prowansalskim, angielskim i rustykalnym. Ceramika Bolesławiec doskonale komponuje się z drewnianymi frontami i przeszklonymi witrynami. W ten sposób można też zaaranżować jasną kuchnię z wyrazistym akcentem kolorystycznym. Płytki do kuchni na ścianę z subtelnym wzorem sprawdzą się również we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym i skandynawskim, ponieważ przykuwają uwagę i nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.

Płytki ścienne Bolesławiec

Płytki ręcznie malowane - dlaczego warto?

Ręcznie malowane płytki Bolesławiec marki Cerames są najpierw starannie wypalane, a następnie szkliwione. Można je wykorzystać nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Ich powierzchnia jest niejednorodna i niekiedy może się na niej pojawić efekt crackle, czyli drobne mikro pęknięcia szkliwa. Płytki łazienkowe wspaniale się prezentują, gdy pada na nie światło i tworzą subtelne refleksy. W łazience można je zestawić ze srebrnymi lub złotymi dodatkami, a także z kremowymi kafelkami. Prawdziwe rękodzieło to idealny sposób na stworzenie we wnętrzu wyjątkowej atmosfery. Unikalne płytki Bolesławiec produkowane przez Cerames sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe. Taka dekoracja świetnie się sprawdzi w mieszkaniu, apartamencie lub domku jednorodzinnym. Płytki ceramiczne Bolesławiec mogą również z powodzeniem zdobić pokoje w hotelach i ściany w modnych restauracjach.

Płytki ścienne Bolesławiec

Klasyczne wzory są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Motywy nawiązujące do lokalnej kultury i tradycji można efektownie połączyć z nowoczesnymi materiałami wykończeniowymi. Płytki ścienne, których wzornictwo bazuje na ceramice bolesławieckiej, zachwycają prostotą formy i eleganckim zdobieniem. Jest to piękna dekoracja, dzięki której można całkowicie odmienić każde wnętrze.


Cerames

Cerames to najpiękniejsze artykuły wyposażenia wnętrz z dalekich stron świata. Współpracujemy z artystami rzemieślnikami z różnych krajów i kontynentów, żeby zaoferować Wam rzeczy wyjątkowe. Ręcznie robione płytki ścienne, umywalki malowane przez artystów, miedziane lampy i zlewy produkowane zgodnie z meksykańską tradycją, wielobarwna ceramika użytkowa- to tylko część oferty, którą u nas znajdziecie. Wierzymy, że w pięknych wnętrzach mieszkają szczęśliwsi ludzie, a przedmioty robione z pasją emanują dobrą energią

 

Artykuł Partnera


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Aranżacja Kuchni, Kuchnia, Aranżacja Wnętrza, Wyposażenie Wnętrz

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera