Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe oblicze wieży

 

Czas czytania: ~ 3 min


Radiostacja Gliwice – to najbardziej rozpoznawalny zabytek w tym śląskim mieście, a także konstrukcja znana na świecie i wyjątkowa w dziejach techniki. Znajduje się na liście polskich Pomników Historii, jest także częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Zbudowana została jako wieża antenowa w latach 30. XX wieku. To budowla drewniana, najwyższy tego typu obiekt w Europie. Poza unikatową drewnianą konstrukcją wierzy w skład kompleksu wchodzą trzy budynki zaplecza, w części z nich zachowało się także oryginalne wyposażenie techniczne.

 

Radiostacja Gliwice
Radiostacja Gliwice

Projekt wyjątkowego muzeum

To właśnie wieża oraz towarzyszące jej zabudowania Muzeum Gliwice chce zamienić w nowoczesny ośrodek muzealno-edukacyjny. Tematycznie ma być związany z II wojną światową. Do stworzenia koncepcji modernizacji samej wieży, a także towarzyszących jej budynków, w których będzie m.in. prezentowana wystawa główna zaproszono zespół Mirosława Nizio, architekta, który ma na koncie bardzo wiele realizacji związanych z muzealnictwem, wystaw i założeń pomnikowych. Obchodząca rok temu 20-lecie istnienia pracownia Nizio Design International zaprojektowała m.in. Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu w MarkowejMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich i Michniowie, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, a także wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Radiostacja Gliwice

Teraz biuro Nizio Design International zaprojektowało wizję modernizacji wieży i towarzyszących jej zabudowań. „Zmiany w unikatowym kompleksie Radiostacji będą ograniczone do niezbędnego minimum” – podkreślają architekci, bo autentyczna tkanka zachowanych obiektów jest w tym wypadku właściwie jednym z eksponatów. Wszystkie zmiany w obiekcie muszą być konsultowane ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Niedawno remont i nową aranżację zyskał teren wokół Radiostacji, stał się tym samym miejscem spacerowym, dostępnym i atrakcyjnym. Sama wieża jest doskonale znana tak mieszkańcom regionu, jak turystom, pasjonaci zabytków techniki przyjeżdżają specjalnie w to miejsce, aby ją zobaczyć. Ale teraz cały zespół ma zyskać spójny charakter i zaoferować o wiele więcej osobom zainteresowanym historią.

Radiostacja Gliwice

Chcemy w nowoczesny, lecz przede wszystkim inspirujący sposób opowiadać w nim o dramatycznej historii mieszkańców Gliwic i regionu w XX wieku. Będziemy działali w ścisłej współpracy z wiodącymi tego rodzaju instytucjami w Europie, pracując w formule otwartej, sprzyjającej żywej dyskusji o sprawach minionych i aktualnych. Wypełnimy program nowego muzeum atrakcyjnymi, ale wartościowymi przedsięwzięciami adresowanymi do tysięcy gości, którzy co roku przyjeżdżają tutaj, do miejsca symbolu, z najdalszych zakątków świata.  A przede wszystkim chcemy stworzyć nowe miejsce dla kultury na pożytek mieszkańców Gliwic” – informuje dyrektor Muzeum Gliwice, Grzegorz Krawczyk.

Zabytek techniki i opowieść i historii

Wystawa, która powstanie w ramach projektu oparta będzie o trzy części tematyczne: techniczną, historyczną i fabularną. Scenariusz ekspozycji opracowali badacze specjalizujący się w historii najnowszej Gliwic i regionu; część techniczna związana będzie z pierwotną funkcją i zasadami działania Radiostacji Gliwice, najbardziej rozbudowana część historyczna przedstawi kontekst, tło oraz najważniejsze zagadnienia polityczne związane pośrednio i bezpośrednio z tym miejscem oraz wydarzeniami, które doprowadziły do Prowokacji Gliwickiej i wybuchu wojny. Trzecia warstwa, fabularna, przybliży dramatyczny przebieg zorganizowanej przez służby specjalne III Rzeszy Niemieckiej akcji dywersyjnej nazywanej Prowokacją Gliwicką. Jak swoją koncepcję pokazania tych założeń scenariuszowych opisują sami architekci: „Narrację specjalnie zaprojektowanej wystawy stałej budowaliśmy układając kolejne fakty historyczne niczym puzzle. Do zastosowania pewnych rozwiązań zainspirował nas utrwalony na zdjęciach czy filmach industrialny krajobraz Górnego Śląska pierwszej połowy XX wieku. Dramaturgia wystawy przypomina scenariusz kryminału ????????????????, a zwiedzający poznają m.in. historię Gliwic, okoliczności przebiegu „Prowokacji Gliwickiej” oraz dzieje radiofonii na polskim i niemieckim Górnym Śląsku przed II wojną światową”.

 

Źródło: facebook.com/NizioDesignInternational, gliwice.eu, muzeum.gliwice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Modernizacja Obiektu , Zabytek , Renowacja Zabytku , Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku

Transformacja dawnej zagrody
Transformacja dawnej zagrody

Projekt przebudowy dawnego gospodarstwa wiejskiego autorstwa Atelier Tom Vanhee w nowoczesny sposób ...

Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie
Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie

The European Prize for Urban Public Space - Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej ...

Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II
Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II

24 października 2024 w Centrum Olimpijskim odbyła się druga edycja konferencji Medycyna w architektu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera