Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Historii Polski na ostatniej prostej

 

Czas czytania: ~3 min


Na początku marca 2023 roku Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie przez polski rząd (z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) budowy siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie kwotą 258,7 mln euro. Odpowiada to całkowitym szacowanym kosztom realizacji projektu (które wynieść mają ok. 1 214 106 000 zł wraz z wystawą stałą). Oznacza to, że prace nad budową gmachu mogą trwać. Otwarcie muzeum wraz z wystawą czasową planowane jest na wrzesień 2023 roku.

 

Muzeum Historii Polski w realizacji

Najważniejsza inwestycja w kraju

Budowa Muzeum Historii Polski ma już swoją historię. W 2009 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt gmachu – wtedy miał się on znajdować nad wykopem Wisłostrady, w sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego. Z tego projektu, m.in. ze względu na koszty, ostatecznie zrezygnowano, podjęto decyzję o budowie MHP na terenie Cytadeli. Odbył się kolejny konkurs architektoniczny, nagrodę przyznano pracowni WXCA, placówka miała być gotowa w 2018 roku, na stulecie odzyskania niepodległości. Nie udało się, prace się przeciągły, ale dziś wydaje się, że inwestycja znajduje się „na ostatniej prostej”.

 

Budowa Muzeum Historii Polski jest największą inwestycją kulturalną w dziejach niepodległego państwa polskiego” – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej podkreślał: „Dla nas jest to ogromna odpowiedzialność i ogromne wyzwanie. Nie chodzi tylko o skalę inwestycji, ale o odpowiedzialność w kontekście tożsamości narodowej i polskiej kultury, ale także i tego, w jaki sposób przyszłe pokolenia będą mówiły o historii”.

Muzeum Historii Polski w realizacji
Muzeum Historii Polski w realizacji

Sześciokondygnacyjny gmach (dwa poziomy podziemne i cztery naziemne) wpisany w przestrzeń zabytkowego carskiego więzienia ma formę surową i monumentalną. Proste, masywne elewacje ukryją liczne przestrzenie. Sercem budowli będzie wystawa stała, której twórców także wybrano w drodze konkursu architektonicznego. To konsorcjum pracowni WWAA oraz Platige Image (liderzy zespołu: Natalia Paszkowska i Boris Kudlička). „Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie miała charakter narracyjny i przedstawi ponadtysiącletnie dzieje państwa i narodu polskiego przy pomocy oryginalnych zabytków oraz scenografii i multimediów. Centralne miejsce zajmie w tej opowieści historia wolności, w tym wielowiekowa historia polskiego parlamentaryzmu, tradycje konstytucyjne, tradycje republikańskie, dzieje walki o zachowanie i odzyskanie niepodległości, oraz zmagania z totalitaryzmami” – można przeczytać w opisie wystawy. Poza tym MHP będzie posiadało sale do wystaw stałych, miejsca debat i spotkań, sala kinowa, będzie sklep muzealny, kawiarnia oraz niezbędna infrastruktura, jak szatnie, kasy, wózkownia.

Muzeum Historii Polski w realizacji
Muzeum Historii Polski w realizacji

Kamienny gmach o historii

Główne wejście do Muzeum Historii Polski znajduje się od strony placu Gwardii. Nie jest to lokalizacja przypadkowa, bo projektując cały gmach pracownia WXCA starała się nawiązać do układu zabudowań Cytadeli w przeszłości. Jak tłumaczył PAP Krzysztof Niewiadomski, kierownik działu programowego wystawy stałej MHP: „Układ budynków oraz placu został bowiem tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku. W tym miejscu za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stało kilka pawilonów, a po bokach plac flankowany był kolejnymi pawilonami". Masywny gmach MHP powtarza więc ten układ, choć w innej już skali i z użyciem nowych środków wyrazu. Elewacje gmachu zostały już obłożone płytami z jasnego kamienia. Jak piszą przedstawiciele placówki: „Architektura budynku Muzeum Historii Polski jest świadomie budowaną narracją. Jest zapisaną w kamieniu i współczesnej formie: opowieścią o nawarstwianiu historii, odkrywaniu, odsłanianiu wielorakich znaczeń przeszłości, otwartości oraz o wolności, będącej hasłem przewodnim Muzeum”.


Warto dodać, że gmach MHP powstał w sąsiedztwie istniejących już muzeów - Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz będącej w trakcie realizacji nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu muzeum

Muzeum Historii Polski - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa, Cytadela
Inwestor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt architektoniczny: WXCA
Wykonawca: Budimex SA
Powierzchnia użytkowa: ok. 30 000 m2
Kubatura: 432 340 m3
 Projekt: 2016
Realizacja: 2024

Koszt inwestycji: 1 214 106 000 zł
Źródło ilustracji: gov.pl, muzhp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Muzeum

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera