Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wienerberger Brick Award 2023 - znamy zwycięzców polskiej edycji konkursu

 

Czas czytania: ~9 min


Wienerberger Brick Award – to odbywający się w rytmie biennale od 2004 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny. Ma on na celu uhonorowanie najbardziej inspirujących budynków wykonanych z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, m.in. cegieł i dachówek. Od 2015 roku ma on również swoją odmianę lokalną, polską. Odbywa się ona naprzemiennie z edycją międzynarodową. Tegoroczna polska edycja Brick Award to szósta lokalna odsłona konkursu kierowana do polskich architektów, których projekty zostały zrealizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju.

 

O przyznaniu nagród i wyróżnień zdecydowało grono niezależnych ekspertów – uznanych architektów i krytyków architektury. W tym roku w jury zasiadali: Marlena Wolnik – architektka, członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich i Zarządu O/Katowice, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP, prelegentka wielu wykładów i prezentacji, tutorka warsztatów architektonicznych; Szymon Januszewski – architekt prowadzący pracownię architektoniczną Insomnia oraz pracujący również na Wydziale Architektury i Wzornictwa Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz; Zbigniew Maćków – architekt IARP, absolwent WA PWr i Kingston School of Architecture, założyciel biura Maćków Pracownia Projektowa; Krzysztof Mycielski – architekt, krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel pracowni Grupa 5 Architekci; Grzegorz Piątek – krytyk architektury, pisarz, kurator, autor książek m.in. „Najlepsze miasto świata” i „Gdynia obiecana”. Stanowisko Sekretarza Konkursu objął arch. kraj. Rafał Mroczkowski. W trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora – firmy Wienerberger – nie zasiadają w Jury.

 

W ramach Wienerberger Brick Award przyznawane są nagrody w pięciu kategoriach, wręczany jest także główny laur – Grand Prix. W tym roku Grand Prix oraz nagroda w kategorii „Sharing Public Spaces” trafiła do budynku znajdującego się w Warszawie. Zdobył je budynek Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie autorstwa pracowni Bujnowski Architekci. W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Grand Prix przyznano za realizację zespołu budynków publicznej szkoły podstawowej nie tylko daleko przewyższającym standardem architektonicznym tego typu inwestycje w Polsce, ale i oferującym, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, atrakcyjne przestrzenie integracji. Umiejętnie skameralizowana skala, wypełnione światłem wnętrza i ich relacja z otoczeniem oraz użyta na elewacjach ręcznie formowana cegła, pięknie zestawiona z drewnianymi detalami hali sportowej oraz barwionym betonem architektonicznym naziemnego parkingu, świadczą zarówno o świadomości trendów, jak i o ponadczasowym warsztacie projektowym.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Grand Prix, nagroda w kategorii Sharing Public Spaces: Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie, Bujnowski Architekci

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Grand Prix, nagroda w kategorii Sharing Public Spaces: Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie, Bujnowski Architekci

W kategorii „Sharing Public Spaces” przyznano także dwa wyróżnienia. Jedno zdobyły Ogrody Ulricha w Warszawie, dzieło pracowni WXCA. „Wyróżnienie przyznano za odzyskanie przestrzeni o bogatej tradycji i wyrazistym parkowym charakterze, o którego tożsamości stanowią częściowo odtworzone szklarnie rodziny Ulrichów. Z uwagi na swoje położenie Ogrody Ulricha mają szansę stać się egalitarnym i ponadlokalnym miejscem spotkań. Sposób potraktowania w projekcie zachowanych ceglanych fragmentów szklarni, również tych, które skrywają się pod ziemią, oraz ich połączenie z elementami nowoprojektowanymi świadczy o precyzyjnym rozpoznaniu tematu i wysokim warsztacie projektowym.”.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie w kategorii Sharing Public Spaces: Ogrody Ulricha, WXCA

W tej samej kategorii doceniono także zespół budynków biurowo-mieszkaniowo-usługowych na terenach dawnych Browarów Warszawskich, których projekt powstał w biurze JEMS Architekci. „Projekt wyróżniono za zrealizowanie wielowątkowego zespołu zabudowy – spójnego, a jednocześnie różnorodnego pod względem funkcji, skali, stylistyki oraz charakteru przestrzeni publicznych. Tworząc całkowicie ogólnodostępny fragment dzielnicy na miejscu nieczynnego browaru połączono wiele aktywności wzmacniających żywotność miasta. Pomimo, iż na terenie inwestycji historyczna ceglana zabudowa przetrwała do dzisiejszych czasów w formie szczątkowej, autorzy inwestycji zadbali, aby pośród finezyjnie zaprojektowanych współczesnych budynków duch przemysłowej warszawskiej Woli był wciąż odczuwalny.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie w kategorii Sharing Public Spaces: Browary Warszawskie, JEMS Architekci

Wienerberger Brick Award – to także nagrody dla jednorodzinnych domów mieszkalnych. Oceniane są one w kategorii „Feeling at home”. W tym roku nagrodę jury przyznało projektowi pracowni jojko+nawrocki architekci - „Dom w Podlesiu”.  Jurorzy podkreślili walory tej realizacji: „Nagrodę przyznano za konsekwentne przeprowadzenie oryginalnej koncepcji domu jednorodzinnego. Budynek ustawiony na trudnej, wąskiej działce przypomina plaster wycięty z domu o zwykłej szerokości. Wnętrza skomponowano jako zestaw nakrytych wspólnym dachem kostek, między którymi powstały intrygujące połączenia komunikacyjne i widokowe. Dzięki płytkiemu traktowi i dużym oknom wszystkie pomieszczenia mają zapewniony widok. Forma domu jest lapidarna, lecz wyrafinowana w detalu.”

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Nagroda w kategorii Feeling at home: Dom w Podlesiu, Jojko Nawrocki Architekci

W kategorii „Feeling at home” przyznano aż pięć wyróżnień. Trafiły one do obiektów bardzo zróżnicowanych pod względem formy. Otrzymali je: pracownia trabendo za dom w Sierakowie, biuro TZA za modernizację domu na Żoliborzu w Warszawie, pracownia archistudio studniarek + pilinkiewicz za Dom Industrialny w Mikołowie, studio ọnụ za Dom Las w Nowej Wsi Lęborskiej oraz James&Mau Arquitectura za Mława House.

„Living Together” – to kolejna konkursowa kategoria, dotyczy ona budynków wielorodzinnych, innowacyjnych koncepcji mieszkaniowych. Tu jury nagrodą doceniło budynek mieszkalny La Scala, wzniesiony na warszawskim Mokotowie wg projektu pracowni Pole Architekci. W uzasadnieniu napisano: „Nagrodę przyznano za umiejętne wpisanie się w pierzeję ulicy i jej istniejącą zabudowę. Zabawa formą budynku i wytworzenie kaskady tarasów pozwoliło na zwiększenie komfortu życia mieszkańców i lepsze doświetlenia pomieszczeń z tylnej, południowej część budynku otwartej na “zielony” dziedziniec, na którym pozostawiono istniejący drzewostan. Podcięcie od frontu wytworzyło podcień podkreślający strefę wejściową. Gradacja wielkości okien paradoksalnie podkreśla ich porządek i funkcje pomieszczeń jakie są przez nie doświetlane. Jasne, ceramiczne płytki elewacyjne odbijając światło rozświetlają przestrzeń wokół. Odważna forma określa czas, w którym została stworzona, jednocześnie szanując kontekst miejsca i prowadzi bardzo umiejętny, choć zaskakujący dialog z otoczeniem.”

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Nagroda w kategorii Living Together: LaScala, Pole Architekci

W tej kategorii również przyznano wyróżnienie. Otrzymali je architekci z pracowni GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur za osiedle zabudowy wielorodzinnej dla programu Mieszkanie Plus przy ul. Krudowskiego w Łowiczu.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie w kategorii Living Together: Osiedle Mieszkanie Plus, GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur

Wienerberger Brick Award – to także nagrody dla budynków związanych z pracą. Ich dotyczy kategoria „Working Together”. W tym roku nagrodę przyznano realizacji z Niepołomic – budynkowi The Office projektu pracowni James&Mau Arquitectura. „Nagrodę przyznano za uchwycenie ludzkiej skali w obiekcie biurowym. Kompozycja budynku o powściągliwej i szlachetnej architekturze kontrastuje z przemysłową zabudową na tyłach. Nastrój tworzą proste i zgeometryzowane detale oraz drzewa, które stały się pretekstem do stworzenia kameralnych przestrzeni o nastroju bliższym zabudowie jednorodzinnej, niż zabudowie biurowej. Niewątpliwie zwiększa to przyjemność z pracy i obcowania z architekturą. Jury doceniło też szczerość materiałową wnętrz z widocznymi nietynkowanymi elementami ceramicznych ścian oraz surowym betonem.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Nagroda w kategorii Working Together: The Office, James Mau Architectura

W kategorii „Working Together” wyróżnienie otrzymała nadbudowa budynku przychodni w Grudziądzu, dzieło pracowni Architekt Maciej Olczak.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie w kategorii Working Together: Nadbudowa budynku przychodni, Architekt Maciej Olczak

Innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki” są oceniane w kategorii „Building Outside the Box”. W tym roku jury Wienerberger Brick Award nagrodziło innowacyjność projektu Hospicjum CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, dzieło Biura Architektonicznego GADOMSCY. Decyzję uzasadniono tak: „Jury nagrodziło projekt, który dzięki niestandardowemu użyciu ceramiki buduje emocje właściwe zarówno dla funkcji, jak i przede wszystkim dla użytkowników obiektu. Jednocześnie, dzięki stworzeniu kilku planów w strukturze fasady, autorom udało się uzyskać subtelność odpowiednią w przypadku rozbudowy zabytkowego kompleksu. Zarówno forma rozbudowy, jak i struktura i morfologia fasad, tworzą stosowny nastrój, a ceramika pozwala na jego harmonijne wpisanie i utrwalenie w zabytkowym kontekście.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Nagroda w kategorii Building Outside the Box: Hospicjum Caritas, Biuro Architektoniczne Gadomscy

Wyróżnienie w kategorii „Building Outside the Box” otrzymał Mikrodom w Azaliowej Pszczynie, projektu biura SENSE GROUP.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie w kategorii Building Outside the Box: Mikrodom, Sense Group

W 2023 roku po praz pierwszy została przyznana „Nagroda Wienerberger”, za wykorzystanie materiałów patrona, organizatora i sponsora konkursu. Tak umotywowano decyzję o stworzeniu takiej nagrody: „Tym co wyróżnia konkurs na tle innych jest jego prestiż i obiektywizm – zastosowanie produktów Wienerberger nie jest kryterium udziału w konkursie a przedstawiciele firmy nie są członkami Jury konkursowego. Podobnie jak w poprzednich edycjach, w wielu zgłoszonych  obiektach, które wpisywały się w obecnie szeroko dyskutowane tematy energooszczędności, recyclingu i trwałości, architekci wykorzystali produkty z portfolio Wienerberger. To zainspirowało organizatorów do przyznania po raz pierwszy dodatkowej Nagrody Wienerberger. Nagroda została przyznana przez odrębnie Jury, w którym zasiedli: Mirosław Jaroszewicz – członek Zarządu Wienerberger, Grzegorz Stiasny – architekt i krytyk architektury, partner w firmie ARE Stiasny Wacławek oraz Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury, od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe”.

 

Nagrodę Wienerberger w 2023 roku otrzymał Dom w Opaczy pracowni Bień Architekci. Jurorzy podkreślali skromność architektury i idee stojące za jego powstaniem. Uznali, że „Dom w Opaczy w największym stopniu odpowiada na wyzwania współczesności – konieczność ponownego wykorzystywania materiałów budowlanych w związku z ograniczonymi zasobami naturalnymi, trend budownictwa zrównoważonego czy konieczność korzystania z odnawialnych źródeł energii. Architekci nie tylko zastosowali  trwałe i naturalne materiały ceramiczne, ale połączyli je z drewnem pochodzącym z odzysku. To podejście mądre i rozsądne, daje budynkom drugie życie i świadczy o poszanowaniu dla środowiska. Nagrodzony projekt może być przykładem, jak w zrównoważony sposób budować współczesne domy jednorodzinne”.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Nagroda Wienerberger 2023: Dom w Opaczy, Bień Architekci

Wyróżnienie Wienerberger trafiło do rąk pracowni James&Mau Arquitectura za budynek biurowy The Office w Niepołomicach, a także do zespołu GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur za osiedle zabudowy wielorodzinnej dla programu Mieszkanie Plus przy ul. Krudowskiego w Łowiczu.

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie Wienerberger 2023: The Office James Mau Architectura

Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023

Wyróżnienie Wienerberger 2023: Osiedle Mieszkanie Plus, GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur

Więcej informacji: brickaward.pl  

 

Jesteśmy patronem medialnym konkursu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Nagroda Architektoniczna

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera