Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie - spotkanie architektoniczne

 

Czas czytania: ~ 1 min


Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie z dr. Arturem Tanikowskim, podczas którego przeniesiemy się do Tel Awiwu lat 30. XX w. na Targi Lewantyńskie (Bliskowschodnie), miejscu, w którym blisko sto lat temu wystawiały się i budowały pawilony prezentujące własną kulturę i gospodarkę zaproszone kraje, w tym Polska. W programie prelekcja, wykład i projekcja filmu oraz rozmowa o wydanej książce Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2023 o godz. 18:00 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp wolny. Obowiązuja zapisy.

 

Spotkania z modernizmem: „Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie

Książka oraz film „Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932–1936” pozwalają poznać część historii rodzimego modernizmu, ewolucję stylów, twórców oraz projektantów kolejnych polskich pawilonów. Zaglądamy za kulturowe i gospodarcze kulisy okresu międzywojennego.


Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane przez autora bezpłatne egzemplarze książki „Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932-1936”.

 

Tło projektu
Udział Polski w międzynarodowych wystawach i targach w okresie międzywojennym jest tematem słabo rozpoznanym, stąd wziął się pomysł na projekt badawczy pt. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932–1936, którego efektem są książka i animowany film dokumentalny.

dr Artur Tanikowski – pracuje w dziale naukowym Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Wykładowca akademicki, kustosz dyplomowany, kurator wystaw, m.in. „Gdynia – Tel Awiw”, „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”, „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne”, „Kolory tożsamości”. Zainteresowania badawcze skupia na architekturze nowoczesnej, kulturze wizualnej XX i XXI wieku, sztuce Żydów polskich. Oprócz książek autorskich publikował w tomach zbiorowych i czasopismach, m.in. w „Biuletynie Historii Sztuki”, „Ars Judaica”, „Autoportrecie”, „Techne”, „Odrze”. Dwukrotny laureat „Sybilli” – nagrody za najlepszą wystawę muzealną. Dr Artur Tanikowski w latach 2020-2021 był prelegentem dwóch edycji festiwalu „Weekend Architektury w Gdyni”, a także autorem artykułu „Arieh Sharon w międzywojennym Tel Awiwie” – opublikowanym w pofestiwalowej publikacji „Archi Zeszyt”.

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wykład Architektoniczny , Film Architektoniczny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera