Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchFilmFest w Gdańsku. Pokazy filmów o architekturze i dyskusja.

 

Czas czytania: ~ 4 min


Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest odwiedzi tym razem Gdańsk. Program pokazów i dyskusja dotyczyć będą m.in. wyzwań środowiskowych, które są jednym z najważniejszych zagadnień, z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Poruszymy również temat japońskiej architektury, która niesie ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym oraz prostotę. Festiwal odbędzie się w dniach 24-25 maja 2023, start godz. 17:00 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy, budynek Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 58.

 

ArchFilmFest Gdańsk

DZIEŃ PIERWSZY 24.05.2023

Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.  W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

 

Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87'

Film dokumentalny "Do more with less" pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych. Zobacz zwiastun.

 

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie

W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

 

W dyskusji wezmą udział:

 

bTqYFTd7bGhApBw69x9DjfFmgP1Phl8gnTnhuHL4WJGTP4vszq4uVacrFKpv_jan-sikorajpg.jpg

Prof. dr hab. inż. Jan Sikora, profesor gdańskiej ASP, w 2022 roku otrzymał ponad 10 międzynarodowych nagród za swoje projekty w tym A'Design Award czy Interior Design Award przyznaną w USA. Autor ponad 150 zrealizowanych projektów wnętrz w tym m.in. Stacji Kultura, Seafood Station czy salonu Sylwii Gaczorek w Warszawie. W kraju otrzymał m.in. Nagrodę Architektoniczną Polityki i Bryłę Roku. Przewodniczący i juror kluczowych polskich konkursów m.in. Dobry Wzór, MUST HAVE, Konkurs Koło czy konkursów Samsung.

 

ZshO6AZujKpAAxVkFbvT8AnCEru7VuqUMykUq1GArHP4bfwVfc5Wno1NJeyC_jrjpg.jpg

dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Ekspert w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. Pracując jako specjalista ds. małej retencji w spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. W latach 2009–2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 r. wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., Sp. k.
Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl).

 

LiezqTw5fijh1fEJdpmZ4S6KDCoWfvtm6ZD4up6RfFvxC8N9RCFHpgGtRfgG_kurkwjpg.jpg

dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, absolwentka tego wydziału. Jest czynnym zawodowo projektantem oraz uczestniczką projektów artystycznych, wystaw indywidualnych i zbiorowych (fotografia, rzeźba, malarstwo, instalacje przestrzenne). Autorka i współautorka obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz małych form użytkowych. Zajmuje się teorią architektury i jej pograniczem ze sztuką. Głównym polem badawczym jest przestrzeń zamieszkiwania. Autorka monografii Przestrzenie architektury w kontekście zamieszkiwania (2017) oraz Urzeczywistnianie treści w obiekcie architektonicznym (2016). Współkuratorka międzynarodowej wystawy Design a sztuka (2015), Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się bioniką, tworzy struktury biomorficzne, bada przestrzeń zamieszkiwania, istotne są dla niej zrównoważenie i dziedzictwo. Tworzy projekty w ramach powszechnej edukacji architektonicznej.

 

Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta. Zobacz zwiastun.

 

DZIEŃ DRUGI 25.05.2023

Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

 

Pierwszy film: Tadao Ando - Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli. Zobacz zwiastun.

 

Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41'

Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia. Zobacz zwiastun.

 

ArchFilmFest Gdańsk

24-25 maja 2023, godz. 17:00

Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, budynek Biblioteki Głównej UG

ul. Wita Stwosza 58, Gdańsk

 

Jak kupić bilety?

W KASIE KINA:

karnet na cały festiwal - 2 dni 25 zł,

karnet na jeden dzień 15 zł.

 


GloGZRZml3Fwh6wraHiXi0TVPAWiio1jSiyyFFgUlWU7iuRKXeKWGVgpQROt_logo-affmjpg.jpg

Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju.

 

Jak wynika już z tradycji ArchFilmFestu program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną.

 

Organizator

 

 

Współorganizator

 

Patroni honorowi

Patroni medialni

 

Lokalni patroni medialni

 

 

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Film Architektoniczny , Film O Architekcie , Film O Architekturze , Dyskusja Architektoniczna , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne , Hot

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera