Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


„To był bardzo trudny i ciekawy konkurs. Będzie to miejsce niezwykłe, otwarte nie tylko na relacje wewnątrz uczelni, ale również na relacje z mieszkańcami miasta. Prace, które zostały nadesłane, prezentowały bardzo wysoki poziom. Z perspektywy wieloletniego sędziego mogę powiedzieć, że rzadko się zdarza, żeby jedna trzecia prac była brana pod uwagę do zwycięstwa. To nie jest częste zjawisko” – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu na projekt nowej siedziby Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego przewodniczący sądu konkursowego, Maciej Miłobędzki.

 

Na konkurs nadesłano 36 projektów, z których sąd konkursowy wybrał trzy prace docenione trzema nagrodami oraz cztery projekty, które zasłużyły na wyróżnienie. Tę trudną ze względu na wysoką jakość nadesłanych propozycji podejmował sąd konkursowy w składzie: mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki – Przewodniczący Sądu konkursowego, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Warszawa, mgr inż. arch. Karol Barcz - Sędzia referent Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, mgr inż. arch. Piotr Śmierzewski, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Koszalin, mgr inż. arch. Karol Nieradka, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, dr hab. inż. arch. prof. ZUT Grzegorz Wojtkun, Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego – ZUT, dr inż. Mirosław Łazoryszczak, Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego – ZUT, zz-ca Kanclerza mgr inż. Hubert Góralski Sędzia Konkursowy ze strony Zamawiającego – ZUT. Czy dzięki temu, że nadesłąne prace były tak dobre, powstanie obiekt tak atrakcyjny o doceniony, jak np. siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego?

 

Nowa siedziba Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego ma kosztem 130 milionów złotych w ciągu najbliższych 4-5 lat stanąć na działce przy ulicy 26 kwietnia w Szczecinie. Jak zakładał to regulamin konkursu, nowy budynek ma być „inspirujący, innowacyjny, dostępny i wspomagający przeprowadzane tam procesy naukowo-dydaktyczne”. Ma także powiększyć istniejący już kampus uczelni, czyniąc go atrakcyjniejszym i bardziej nowoczesnym.

 

Ponadczasowe projekty dla wyższej uczelni

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt nowej siedziby Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego otrzymała pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu: „Nagrodę przyznano za umiejętne wpisanie programu funkcjonalnego w zwartą kubaturę, ingerującą w niewielkim stopniu w istniejące ukształtowanie terenu i drzewostan. Logiczna i uniwersalna struktura budynku pozwoliła na stworzenie atrakcyjnych wnętrz publicznych w udany i czytelny sposób ze sobą powiązanych, które sprzyjają nieformalnej komunikacji pomiędzy studentami i wykładowcami. Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie dolnych kondygnacji zlokalizowanych w cokole budynku, które pozwalają na integrację życia akademickiego i publicznego. Przesunięte względem siebie kubatury budynku otwierają widoki z wnętrza na otaczającą zieleń  i zaprojektowane ogrody dachowe. Uznanie budzi wykorzystanie naturalnych sposobów architektonicznych do kształtowania właściwego klimatu wnętrz, między innymi poprzez system atriów umożliwiających naturalną wentylację i wykorzystanie termicznej masy budynku”.

Druga nagroda trafiła do pracowni Młynarczyk Architekci z Warszawy za m.in. racjonalny i konsekwentny układ modularny budynku, czytelne połączenie nowego obiektu z otaczającym krajobrazem za pomocą kładek, podcieni, dziedzińców, wnęk, atrakcyjny układ wielopoziomowych dziedzińców, atriów w tym wejściowy hol-amfiteatr, powściągliwość i ponadczasowość prostopadłościennej bryły.

Trzecią nagrodę w konkursie zdobyli architekci z warszawskiego biura WXCA za budynek, który w minimalny sposób ingeruje w atrakcyjną zieloną przestrzeń kampusu, zwartą, kompaktową bryłę, która tworzy naturalne, przyjazne środowisko dla społeczności akademickiej. Doceniono także pomysł centralnej przestrzeni otwartego do holu dziedzińca, która jest „nie tylko wielokondygnacyjnym warsztatem, ekspozycją, miejscem spotkań ale także ważnym elementem systemu naturalnego sposobu wentylacji budynku”.

Wyróżnienia otrzymali: Grupa 5 Architekci z Warszawy, ZOA Architekci z Warszawy, ARCH_IT Piotr Zybura z Wrocławia i ROARK Studio z Sopotu.

Źródło: konkurswi.zut.edu.pl, facebook.com/wxcawarsaw, facebook.com/ZUTSzczecin, https://mlynarczyk.pro, www.facebook.com/architarchitecture, facebook.com/roarkstudio, www.facebook.com/profile.php?id=100063147116690, facebook.com/Grupa5Architekci


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera