Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Europe 40 Under 40 2023: Polacy znowu wśród najlepszych młodych architektów w Europie

 

Czas czytania: ~3 min


Jak co roku The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies i The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design ogłosiły listę 40 najbardziej obiecujących europejskich architektów poniżej 40 roku życia. Na liście znalazło się również trzech Polaków: Bartosz Dendura, Przemek Gawęda i Przemyslaw Kolodziej.

 

Europe 40 Under 40

Europe 40 Under 40

W konkursie mogą wziąć udział architekci poniżej 40. roku życia. Po przesłaniu zgłoszenia i opłaceniu manipulacyjnej opłaty, wybierani są zwycięzcy, których prace są prezentowane na podróżującej wystawie. Tegoroczna ekspozycja, zatytułowana "40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami", po raz pierwszy będzie prezentowana w Centrum Europejskim w Atenach. Wśród poprzednich laureatów Europe 40 Under 40 znajdują się Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik, Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński, oraz ostatnio Maciej Franta.

 

Najlepsi młodzi architekci w Polsce 2023

W gronie wybitnych młodych architektów poniżej 40. roku życia, Polskę reprezentują trzej utalentowani profesjonaliści. Pierwszym z nich jest Bartosz Dendura, który od 2010 roku prowadzi Studio4SPACE w Krakowie i jest również pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Kolejną osobą jest Przemek Gawęda, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a obecnie właściciel i główny architekt w bydgoskiej pracowni Archigeum. Trzecim wyróżniającym się architektem jest Przemysław Kołodziej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który obecnie pełni rolę kierownika projektów w londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.

 

Europe 40 Under 40 2023

Bartosz Dendura, Studio4SPACE

Dr inż. arch. Bartosz Dendura jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a także odbył studia na University of Tennessee w College of Architecture and Design. Po zdobyciu doświadczenia zawodowego w Wielkiej Brytanii i Finlandii, rozpoczął praktykę architektoniczną w Polsce. Od 2010 roku jest założycielem i liderem zespołu projektowego i badawczego Studio4SPACE, który obejmuje działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu, projektowania wnętrz i mebli. Od 2017 roku pracuje również na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie aktywnie uczestniczy w projektach grantowych i badawczych dotyczących rozwiązań ekologicznych i zrównoważonego projektowania. Jest autorem wielu projektów, w tym nagrodzonego w konkursie "Dom z klimatem" drewnianego domu w Krakowie.

 

Europe 40 Under 40 2023

Przemek Gawęda, Archigeum

Po ukończeniu Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, założył w 2017 roku Pracownię Archigeum w Zielonce, gdzie pełni funkcję właściciela i głównego architekta. Firma ta posiada również biuro w Bydgoszczy. Obecnie jest doktorantem w Wspólnej Szkole Doktorów Politechniki Śląskiej. Dodatkowo, ukończył Międzynarodowe Studia Podyplomowe z Planowania Przestrzennego na Politechnice Poznańskiej. Jest autorem innowacyjnego prototypu tunelu osłonowego dla skoczków narciarskich.

 

Europe 40 Under 40 2023

Przemysław Kołodziej, Flanagan Lawrence

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i obecnie pełni funkcję kierownika projektów w londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence. Jest również twórcą nowoczesnego amfiteatru w Szczecinie.

 

 

Źródło: europeanarch.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Konkurs Architektoniczy

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera