Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać odpowiedni projekt domu dla swojej rodziny?

 

Czas czytania: ~5 min


Wybór projektu to niezwykle odpowiedzialne zadanie, od którego zależy przyszły komfort domowników. W ofercie różnych pracowni architektonicznych znajdziemy tysiące różnorodnych projektów domów dostępnych od ręki. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób wybrać odpowiedni projekt domu, który sprosta oczekiwaniom domowników. W tym celu należy przeprowadzić dokładną analizę swoich potrzeb. W niniejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które mogą przybliżyć Cię do wyboru wymarzonego projektu.

 

Vt73K1ewMBGAp9xJQ3WUvcsbk489Ip1rejlfOTo2zcIxvzfNlk5kWjj4suWo_glownejpg.jpg

Wybór projektu – na co musi zwrócić uwagę inwestor?

Oferta w katalogach znanych pracowni architektonicznych jest wyjątkowo obszerna, dzięki czemu każdy inwestor może znaleźć projekt domu pod kątem swoich indywidualnych potrzeb. Zajmuje to jednak nieco więcej czasu, gdyż zwykle znajdziemy przynajmniej kilka projektów wartych zastanowienia. Na początek trzeba wybrać rodzaj domu: parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy? Jest to w dużej mierze uzależnione powierzchnią działki, ale również kosztami. Jeśli inwestora interesuje projekt dużego domu, taniej wyjdzie budowa domu piętrowego, aniżeli domu parterowego. Decyzja ta ma także spory wpływ na bezpieczeństwo i wygodę komunikacji. Domy piętrowe i z poddaszem posiadają schody, które mogą stanowić problem dla seniorów, ale i rodzin z małymi dziećmi.

 

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych trzeba także uwzględnić uwarunkowania lokalne. Inwestor nie ma bowiem pełnej swobody w zarządzaniu swoją działką i musi uwzględnić warunki zabudowy. Są one opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku tego dokumentu dla danego obszaru trzeba wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Należy się także upewnić, że działka jest dostatecznie duża, aby można było na niej wybudować dom z zachowaniem odpowiednich odległości od granicy działki. Jeśli chodzi o technikalia, wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę także na: zastosowane materiały budowlane, rodzaj stropu, konstrukcję dachu i jego pokrycie, rozwiązania technologiczne, jak np. instalacja grzewcza.

 

Jednak kluczową kwestią zawsze będą indywidualne oczekiwania domowników, pod kątem których przegląda się gotowe projekty domów. Poniżej omawiamy aspekty, które trzeba uwzględnić, aby wybrać komfortowy i funkcjonalny dom dla całej rodziny.

ItLTbgiMZNVY1J60Xn4MECRg65PPFyoF0etRffRisgRNKEukTGMKlSIuNYrV_foto1jpg.jpg

Optymalna powierzchnia domu pod kątem liczby domowników

Przeglądając projekty domów na pewno musimy zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową. Przyjmuje się, że na każdego domownika potrzebnych jest przynajmniej 20-25 m2 powierzchni użytkowej. A zatem, dla 4-osobowej rodziny powinno się szukać domów, które oferują przynajmniej 80 – 100 m2. Oczywiście zawsze można wybrać coś większego, o ile tylko pozwala na to budżet. Dla przykładu, projekty willi dla 4 osób mogą spokojnie przekraczać swoją powierzchnią użytkową granicę 200 metrów. Oznacza to znacznie większe pokoje, jak również dodatkowe pomieszczenia, które można wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb, np. na siłownię.

 

Liczba pokojów oraz łazienek

O tym, dla ilu osób odpowiedni będzie wybrany projekt domu decyduje w dużej mierze liczba pokoi oraz łazienek. Dostępne pokoje możemy podzielić na sypialnie małżeńskie dla dwóch osób, jak również sypialnie pojedyncze. Przeciętny dom z trzema pokojami jest adresowany do rodzin 4-osobowych. Jeśli chodzi o liczbę łazienek, na dwoje domowników przypadać powinna przynajmniej jedna łazienka. Alternatywą dla mniejszych rodzin jest osobna łazienka i toaleta. Zwróć uwagę także na rozkład wnętrz. Strefa dzienna z salonem i kuchnią powinna być dobrze odizolowana od strefy nocnej. Projekty domów z poddaszem lub piętrowych zakładają podział na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na górze. Projekty domu parterowego bazują na zastosowaniu odpowiedniego układu holu i korytarza.

 

Dodatkowe pomieszczenia w domu

Wymarzony dom dla wielu osób oferuje dodatkowe pomieszczenia, które można zaaranżować pod kątem swoich zainteresowań oraz potrzeb. Dodatkowy pokój może stać się gabinetem, pokojem telewizyjnym, pokojem gościnnym lub siłownią. Jeśli Twoja rodzina ma określone oczekiwania względem wymarzonego domu, zwróć uwagę, czy wybrany projekt domu pozwoli na realizację tych oczekiwań. W tej kwestii pomocny może okazać się projekt domu z piwnicą. W podpiwniczeniu można ulokować takie pomieszczenia, jak: pralnię, kotłownię, składzik, siłownię, pokój rozrywkowy.

 

Garaż – duże udogodnienie w domu jednorodzinnym

Jeśli szukasz domu, który zaoferuje bezpieczne miejsce parkingowe dla Twojego samochodu, wybierz projekt domu z garażem. W tej kwestii zwróć uwagę na powierzchnię garażu. Wyróżnić możemy garaże jednostanowiskowe, dwustanowiskowe i większe. Garaż może być wpisany w bryłę domu, przylegać do niej lub być garażem wolnostojącym nieskomunikowanym z częścią mieszkalną. Alternatywą dla garażu może być natomiast tańsza w budowie wiata garażowa. Wybierając projekt domu na działkę usytuowaną na skarpie można rozważyć wybór domu z garażem w podpiwniczeniu.

qzF3LbtHJYDJEtianXI0byocfkwPbI57JgifBqotghkmbsxwL5nBsUQMJAK8_foto2jpg.jpg

Czym charakteryzują się gotowe projekty domów?

W katalogach pracowni architektonicznych dostępne są gotowe projekty domów. Są to projekty dostępne dla każdego inwestora, zawierające pełną dokumentację potrzebną do wykonania określonego budynku. Takie projekty trzeba jeszcze dostosować do specyfiki konkretnej działki. W związku z tym, gotowy projekt należy oddać architektowi do adaptacji. Uwzględniona zostanie specyfika działki, ale również uwarunkowania lokalne. Co ważne, projekt domu można także zmienić pod kątem indywidualnych potrzeb, modyfikując np. układ ścian działowych. W drodze adaptacji uzyskany zostanie projekt budowlany potrzebny do rozpoczęcia inwestycji.

 

Gdzie można znaleźć dobre projekty domów?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych można odnaleźć na stronach internetowych pracowni architektonicznych, które trudnią się tworzeniem takich opracowań. Coraz częściej także firmy budowlane oferują swoim klientom dostęp do obszernej bazy projektów. Takie rozwiązanie stosuje chociażby firma budowlana New House, dostępna pod adresem internetowym https://new-house.com.pl/projekty-domow, na stronie której można znaleźć projekty domów, pochodzące od wielu różnych pracowni. Zaletą jest możliwość przeglądania większej liczby projektów w jednym miejscu, a także sortowania ich za pośrednictwem dostępnych filtrów. Kolejny atut to możliwość sprawdzenia kosztów budowy domu jeszcze przed zakupem projektu. W ten sposób inwestorzy mogą wybrać projekt także pod kątem dostępnego budżetu.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Technologie

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera