Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ślad Węglowy i Certyfikacja w Architekturze i Budownictwie - pierwsze w Polsce studia podyplomowe

 

Czas czytania: ~3 min


Ślad Węglowy i Certyfikacja w Architekturze i Budownictwie to nowy kierunek studiów podyplomowych, który otwiera od października 2023 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Kompleksowy program ma przygotowywać architektów i inżynierów do nakładanego przez prawo unijne od 2027 obowiązku obliczania śladu węglowego. Wśród wykładowców i prelegentów znajdują się najlepsi w kraju eksperci i praktycy. m.in: Agnieszka Kalinowska - Sołtys (prezeska SARP) prof. Roman Domański, dr inż. Janusz Marchwiński, dr Justyna Glusman (Fala Renowacji) czy Magdalena Wojtas (PLGBC).

 

Ruszają pierwsze w Polsce studia podyplomowe, na które czekają architekci, inżynierowie i deweloperzy

Sektor budownictwa odpowiada za niemal 40% emisji CO2 w Europie. Obliczanie śladu węglowego inwestycji budowlanych reguluje dyrektywa unijna, nakładając taki obowiązek od 2027 dla inwestycji pow. 2000 m2 i od 2030 dla wszystkich nowo powstających budynków. Dotychczas, poza specjalistycznymi kursami tematycznymi, nie funkcjonowała na rynku żadna kompleksowa oferta edukacyjna w tym zakresie. 

 

W odpowiedzi na tę lukę, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania uruchamia właśnie pierwsze w Polsce studia podyplomowe skupione wyłącznie na kwestii redukcji śladu węglowego. Dziekan Wydziału Architektury dr inż. Małgorzata Leszczyńska-Domańska, prof. WSEiZ,  podkreśla, że uruchomienie kierunku wpisuje się w szerszą misję Wydziału Architektury, którym jest opracowanie i wdrażanie nowych rozwiązań służących człowiekowi oraz jego środowisku, w myśl idei zrównoważonego rozwoju: 

 

“Wierzymy, że pilna edukacja architektów i inżynierów budownictwa w zakresie projektowania z uwzględnieniem metod redukcji emisji CO2 to nasz obowiązek nie tylko względem dzisiejszych ale również - a może przede wszystkim, przyszłych pokoleń. Bez znaczących zmian w architekturze i budownictwie nie istnieje zeroemisyjna przyszłość. Cieszę się, że możemy przyczynić się do popularyzacji wiedzy w tym zakresie” - mówi prof. Leszczyńska-Domańska 

 

“Od października słuchacze kierunku Ślad Węglowy i Certyfikacja w Architekturze i Budownictwie, będą mogli zapoznać się ze wszystkimi kluczowymi obszarami związanymi z redukcją śladu węglowego: od kwestii zasobów energetycznych świata i procesów konwersji energii, przez aspekty prawne związane z emisją CO2 zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, ślad węglowy materiałów i procesów budowlanych, aż po certyfikację” - dodaje dr inż arch, prof WSEiZ Janusz Marchwiński, kierownik studiów.

 

Przygotowując program studiów największy nacisk kładziono na jego kompleksowość i praktyczność:

 

Zależało nam na tym, by po ukończeniu rocznej nauki, słuchacze nie tylko rozumieli zagadnienia związane z redukcją emisji CO2 w budownictwie, ale również byli przygotowani do sprawnego obliczania śladu węglowego. Stąd w naszym programie duży blok praktyczny i doskonali partnerzy merytoryczni jak SARP, PLGBC czy Fala Renowacji” - mówi arch.inż Katarzyna Miastkowska współinicjatorka przedsięwzięcia.

 

Wśród wykładowców i prelegentów znaleźli się m. innymi wybitni znawcy problematyki zarówno od strony teoretycznej w globalnej skali, jak i praktycy aktualnie mierzący się z wyzwaniami dnia codziennego, którzy w swojej pracy już dzisiaj uwzględniają wyzwania wynikające z nadchodzących regulacji. 

Rekrutacja na nowy kierunek rozpoczęła się 8 maja. Zajęcia rozpoczną się w październiku i obejmą 16 zjazdów. Co istotne, żeby zwiększyć dostępność kierunku dla osób spoza Warszawy, studia zorganizowane są w całości (z wyjątkiem końcowych egzaminów) w formule online. 

 

Więcej informacji o nowym kierunku studiów znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dla Studentów Architektury, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Architektura

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera