Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mniej typowe obiekty na Światowy Dzień Architektury

 

Czas czytania: ~ 3 min


Przywykliśmy pod hasłem „architektura” widzieć duże kubatury. Tymczasem współcześnie coraz więcej uwagi przywiązujemy do tego, co się dzieje pomiędzy budynkami, wiemy już, że i te miejsca muszą być „urządzone”, że i dla nich warto i należy projektować atrakcyjne obiekty. Coraz częściej właśnie im zawdzięczamy poprawę jakości życia w mieście, to one przyciągają tłumy i zbierają nagrody. Projekty z pogranicza architektury i dizajnu mają ogromne znaczenie w przestrzeni współczesnych miast. I wiele już takich udanych koncepcji zostało zrealizowanych. Światowy Dzień Architektury w polskim wydaniu

 

Park Miejski, Starachowice

Park – to drzewa, trawa, kwiaty, krzewy. Ale nie tylko: o tym, czy w parku chce się spędzać czas decyduje także nierzadko mała i większa architektura. Wiedzieli o tym Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa, Marek Bystroń i Maciej Gozdecki projektując w latach 2017-2018 nowe oblicze Parku Miejskiego w Starachowicach. Projektanci odważnie sięgnęli po beton, wprowadzając w teren zielony niewielkie budynki i alejki. Zrobili to jednak z dużym wyczuciem, wpisując je zarówno w parkowy klimat, jak i dopasowując do ukształtowania terenu. Dzięki temu 10-hektarowy teren z centrum miasta zachował parkowy charakter, ale zarazem wzbogacił się o wygłuszające ruch uliczny skarpy, park linowy, kawiarnię i platformy widokowe.

Park Miejski, Starachowice
Park Miejski, Starachowice

Marina na Motławie, Gdańsk

Od 1 czerwca 2023 roku na Nowej Motławie, w sąsiedztwie Bramy Stągiewnej działa marina. To cel publiczny, który zrealizował prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego związanego z rewitalizacją Wyspy Spichrzów. Miejsce nie tylko wypiękniało, stało się także bardziej atrakcyjne zarówno dla wodniaków, jak mieszkańców i turystów. W pierwszym etapie przebudowano Most Stągiewny, który dla ułatwienia przepływu małej floty został przekształcony w most zwodzony. W ramach projektu także niezagospodarowane dotychczas tereny nabrzeża zmieniły się w spacerowy bulwar, którym można wędrować wzdłuż brzegu rzeki. Po obu stronach Nowej Motławy powstały także pływające pomosty pływające, przy których mogą cumować nie tylko łodzie, ale i domy na wodzie.

Marina na Motławie, Gdańsk
Marina na Motławie, Gdańsk

Kąpielisko na Zakrzówku, Kraków

Od 22 czerwca 2023 mieszkańcy Krakowa i odwiedzający to miasto turyści zyskali niezwykłą atrakcję. Na 51 hektarach poprzemysłowych terenów Zakrzówka powstał kompleks wypoczynkowo-sportowy, którego największą atrakcją są odkryte pływające baseny. Wraz z nimi powstały tu także kameralne budynki: Centrum Sportów Wodnych, Centrum Informacji Ekologicznej oraz budynek z częścią restauracyjną, wypożyczalnia sprzętu sportowego, parterowe pawilony m.in. na obsługę parkingu czy toalety. W parkowym otoczeniu zbudowano również tarasowe pomosty widokowe – Zakrzówek to obszar skalisty, o dużych różnicach poziomów, dzięki czemu tarasy oferują naprawdę piękne widoki.

Kąpielisko na Zakrzówku, Kraków
Kąpielisko na Zakrzówku, Kraków
Kąpielisko na Zakrzówku, Kraków
Kąpielisko na Zakrzówku, Kraków

Pomosty na jeziorze, Słupca

Dizajner Paweł Grobelny, mający na swoim koncie wiele realizacji w przestrzeniach publicznych miast w Polsce i w Europie, zaprojektował niedawno niezwykłe pomosty na jeziorze w wielkopolskim mieście Słupca. To pierwszy element zagospodarowania jeziora, planowanych jest jeszcze kilkanaście kolejnych elementów, które wspólnie utworzą efektowną promenadę. Paweł Grobelny zaprojektował zarówno zagospodarowanie przestrzenne całej promenady, jak i poszczególne jej elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. Ukończenie realizacji całości zaplanowane jest na koniec tego roku. Na razie można już podziwiać pomosty o nietypowej formie. To dwa połączone ze sobą drewniane okręgi. Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – w tym wypadku drewna.

Pomosty na jeziorze, Słupca
Pomosty na jeziorze, Słupca
Pomosty na jeziorze, Słupca

Źródło zdjęć: starachowice.eu fot: M. Czechowicz, gdansk.pl, facebook.com/zzm.krakow/, pawelgrobelny.com fot. Janusz Nowak


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura , Realizacja Architektoniczna , Hot

Transformacja dawnej zagrody
Transformacja dawnej zagrody

Projekt przebudowy dawnego gospodarstwa wiejskiego autorstwa Atelier Tom Vanhee w nowoczesny sposób ...

Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie
Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie

The European Prize for Urban Public Space - Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej ...

Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II
Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II

24 października 2024 w Centrum Olimpijskim odbyła się druga edycja konferencji Medycyna w architektu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera