Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przemiana radomskiego „Łucznika”

 

Czas czytania: ~ 3 min


Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu przez niemal cały XX wiek pełniła rolę jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych miasta i kluczowego pracodawcy dla mieszkańców Radomia. Pod koniec XX wieku fabryka przestała jednak działać w tej lokalizacji, brakło pomysłu na to, jak zagospodarować pozostałe po fabryce zabudowania. Ta sytuacja jednak właśnie uległa zmianie: dzięki inicjatywie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – właściciela budynku po fabryce – kompleks może ożyć i wprowadzić do miasta nową energię.

 

HLDxwNFzNOFyfEi0HJzDZINUhTj3dl9IHCRQlYbyQEF6yi5JevLf51NxKvos_nizio-radom-01jpg.jpg

Rewitalizacja dawnej fabryki

 

Przygotowanie projektu przemiany dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w międzynarodowe forum konferencyjno-wystawowe powierzono pracowni Nizio Design International. To biuro, które słynie z projektowania nietypowych obiektów kultury, ma na swoim koncie wiele realizacji w Polsce, a ostatnio także zagranicą, m.in. w Ukrainie i Gruzji. Jak podkreślają architekci z zespołu Mirosława Nizio, projekt dla Radomia powstał w oparciu o wyniki badań potrzeb lokalnej społeczności, które wskazały na znaczenie rewitalizacji dawnej Fabryki Broni dla Radomia. Projekt połączy unikatowy charakter budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami.  

w4zncRV5N8vIbz96di6LJhAoN0tcyURTHeTk0KjtqArAgPE0RD0bcFauUfuh_nizio-radom-02jpg.jpg
aeJbTkqRv0WqnLO1YgBApTjU6OlxZxm98dUXWmpeBIcZVbz1d87cUBIbIQms_nizio-radom-03jpg.jpg

Celem projektu jest danie drugiego życia pofabrycznym zabudowaniom, przywrócenie ich miastu i mieszkańcom. Powstała w dawnej fabryce przestrzeń ma nosić nazwę Forum Radom i ma zostać ważnym miejscem spotkań mieszkańców, ale też przestrzenią do przeprowadzania międzynarodowych konferencji. Ponadto w jej wnętrzach ma się znaleźć miejsce na wystawę poświęconą historii Europy Środkowo-Wschodniej i państwom, które tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. „Pragniemy połączyć historię tego ważnego obiektu z nowoczesnym przeznaczeniem. Rewitalizacja nie tylko wprowadzi w tę przestrzeń nowe życie, ale – co najważniejsze – pozwoli stworzyć miejsce, w którym kultura będzie harmonijnie komponować się z naturą. Projekt świadomie otwiera się na mieszkańców Radomia, wpisując budynek w szerszą strategię relacji miejskich, odwołując się do takich koncepcji jak skalowalna idea smart city 3.0, miasto odporne, czy wreszcie program aktywizacji społecznej bazujący na rzeczywistych potrzebach regionu. Jednocześnie jest miejscem otwartym na ponadregionalne inspiracje, a także na gości z całej Europy” – tłumaczy Mirosław Nizio, autor projektu.

GB9g65fRedV5Q0L2bd7uaDK217oRscrlKSiwpbt3LzaG98TvD5DQYMnlFxUq_nizio-radom-04jpg.jpg

Nowoczesna i wernakularna architektura na XXI wiek

 

Jak w wielu podobnych przedsięwzięciach, i w Radomiu najcenniejsze relikty dawnej fabryki mają być zachowane i odrestaurowane – do nich należeć będzie elewacja fabryki, układ okien, ale też mniejsze elementy. Przestrzeń pomiędzy budynkami ma zostać nakryta szklanym dachem, do użytku w ten sposób zostaną przeznaczone do tej pory niezagospodarowane dziedzińce. Pojawi się zielony ogród i panele słoneczne, zieleń na dziedzińcach. Na parterze obiektu otworzą się kawiarnie i sklepy, a na pierwszym piętrze znajdować się będzie przestrzeń konferencyjna oraz edukacyjno-wystawiennicza. Jak podkreślają projektanci: „Obiekt zrealizowany w odniesieniu do idei urban miningu (odzyskiwanie cennych surowców z zużytych produktów) będzie stanowił element łańcuchów recyclingowych i upcyclingowych. (…) W Forum dojdzie do świadomego połączenia nowoczesnych technologii z dziedziny cyfrowego zarządzania przestrzenią, wernakularnych rozwiązań zwiększających efektywność procesów związanych z ekologią budynku czy też przygotowania inwestycji pod kątem odporności na kryzysy i katastrofy (rezyliencja miejska). Obiekt będzie otoczony zielenią parkową, placami zabaw i zbiornikami wodnymi – podobnie jak w przypadku dawnej fabryki – powiązanymi w szerszy program oddziaływań społeczno-edukacyjnych i ekologicznych”. Przy okazji tego projektu Mirosław Nizio podkreśla także wartość współpracy od samego początku z przyszłymi użytkownikami oraz władzami miasta: „Świadoma współpraca, podjęta już na etapie planowania strategii, zarówno z podmiotami prywatnymi jak i organizacjami pozarządowymi czy też administracją samorządową i ogólnokrajową, ma na celu stworzenie projektu o silnym wpływie na otoczenie, czerpiącego z różnorodności, umiejętnie łączącego potrzeby różnych grup społecznych”.

wYjHco4kM51Sdw9q4TsDMh3XWc8tR9HgdsDiIhepMDSOFGT37Ehc28FU6ilC_nizio-radom-05jpg.jpg
dPqLICNSVljqw5f9R043M7EIUmLZozjvjGS72neeCowbkswVgp26CrNGczu7_nizio-radom-06jpg.jpg

Źródło: https://nizio.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot , Projekt Architektoniczny

Gdyński nowy modernizm od JEMS Architekci
Gdyński nowy modernizm od JEMS Architekci

„Inwestycja przekształca postindustrialny teren w nowoczesną, otwartą przestrzeń miejską, łącząc arc ...

Złota Wieża powstanie
Złota Wieża powstanie

Na początku września 2024 roku prawomocne pozwolenie na budowę otrzymał jeszcze niedawno bardzo kont ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera