Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio

 

Czas czytania: ~2 min


W Kijowie trwa budowa siedziby Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa. To placówka, która upamiętnić ma straszliwy głód, który w latach 1932 – 1933 zabił na Ukrainie 6-7 milionów ludzi. Był on wywołany sztucznie przez stalinowskie władze, dlatego od dawna klasyfikowany jest jako ludobójstwo. Narodowe święto, upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia od 2000 roku obchodzone jest w czwartą sobotę listopada.

 

Projekt architektoniczny Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa, Mirosław Nizio
Projekt architektoniczny Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa, Mirosław Nizio

Muzealny projekt architektoniczny

 W 2018 roku Mirosław Nizio i jego pracownia Nizio Design International opracowała wstępny, założeniowy projekt koncepcyjny wystawy stałej muzeum https://sztuka-architektury.pl/article/11873/miroslaw-nizio-projektuje-na-ukrainie; projekt architektoniczny budowli, w której ekspozycja będzie prezentowana opracowany został przez ukraińską pracownię Project Systems LTD Sp. z o. o. we współautorstwie z polskim studiem Nizio Design International. Po przyjęciu przez władze ukraińskie wstępnej wizji wystawy pracownia Mirosława Nizio, wraz z pracownią Haley Sharpe Design Ltd, zapoczątkowała prace nad ostatecznym projektem muzealnej ekspozycji.

Projekt architektoniczny Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa, Mirosław Nizio
Projekt architektoniczny Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa, Mirosław Nizio

Budowa muzeum już trwa – jak zapewniają pomysłodawcy placówki, jest to jeden z najważniejszych i największych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo-Wschodniej. Na mocy umowy z maja 2020 roku Project Systems LTD wraz z Nizio Design International czuwają nad zgodnością zatwierdzonych robót budowlanych z rozwiązaniami architektoniczno-planistycznymi oraz pełnią nadzór autorski nad realizacją robót budowlanych i wykończeniowych związanych z budową Muzeum. Jak można przeczytać w komunikacie prasowym dotyczącym zaangażowania polskiego architekta w realizację architektoniczną w Kijowie: „Zakres prac, w które zaangażowana jest pracownia Mirosława Nizio w przypadku architektury budynku obejmuje m.in. nadzór nad wyborem zastosowanych technologii i materiałów wykończeniowych oraz ich spójnością z rozwiązaniami projektowymi, a także nad przestrzeganiem technologii wykonywania prac wykończeniowych i wyborem wyposażenia inżynieryjnego. Nizio Design International pracuje także nad propozycjami wyposażenia wnętrz (m.in.: meble, oświetlenie), próbkami materiałów wykończeniowych oraz akceptacją prototypów wyprodukowanych z myślą o niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych. Prace związane z nadzorem nad realizacją rozwiązań architektonicznych podczas realizacji budynku Muzeum mają trwać do grudnia 2021 roku”.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu muzeum

Aby poznać historię wielkiej tragedii

Bryła architektoniczna muzeum ma wpisywać się w kształt i krajobraz doliny Dniepru; autorzy projektu budynek usytuowali na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika, upamiętniającego Ofiary Hołodomoru. Sylwetka gmachu ma symbolizować wydobycie na światło dzienne celowo przez lata skrywanej prawdy o Hołodomorze.

 

Źródło: nizio.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera