Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


CPK bliżej realizacji

 

Czas czytania: ~1 min


Na początku lipca 2023 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową dla budowy lotniska i węzła kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Teraz spółka ma otwartą drogę do wnioskowania o decyzję lokalizacyjną, a w dalszej kolejności pozwolenia na budowę. To kolejny krok po tym, jak w czerwcu Minister Infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla CPK, a spółka przyjęła projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego.

 

BRiqE4syWQJNm4AevniWlcmkU3yQZI3EOFbmuL3mSIjw0xIxFBeF8gkMqnbz_cpk-01jpg.jpg

Gigantyczna inwestycja między Warszawą a Łodzią

 

Jesienią ubiegłego roku zaprezentowano pierwsze wizualizacje tej gigantycznej inwestycji – wtedy zdecydowano, że jej projekt przygotuje pracownia Normana Fostera we współpracy z polskim biurem Kuryłowicz&Associates; wcześniej stworzenie wizji lotniska i towarzyszącej mu infrastruktury wielu znanym pracowniom. Ostatecznie zdecydowano się pracę zlecić brytyjskiemu starchitektowi. Dziś projekt CPK przeszedł z fazy planowania do projektowania i budowy. Foster+Partners ma już gotowy projekt koncepcyjny, trwają prace nad projektem budowlanym.

tTWjjLA0oo0kakTs6t7SKWawfM3ZuQ5EPh7uayLPl6sWKDJqwheG3Ouvs0iV_cpk-02jpg.jpg

Wydana w lipcu decyzja środowiskowa obejmuje m.in. terminal pasażerski, budynki i obiekty wspierające funkcjonowanie lotniska, wieżę kontroli ruchu lotniczego, drogi startowe i kołowania, płyty postojowe, węzeł kolejowy i drogowy, a także infrastrukturę towarzyszącą, np. hotele, budynki komercyjne oraz parkingi. Te obiekty mają powstać w pierwszej kolejności. Pierwszy etap lotniska CPK, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów rocznie, ma zostać uruchomiony w 2028 roku.

JQvAfmY498knXLORGfH2ZfqjQOUxhJ9LhDirzBiAvijmcW6FBj9xkYF2kTdw_cpk-03jpg.jpg

Architektura i infrastruktura

 

Masterplan dla CPK zakłada, że poziom 40 mln pasażerów zostanie osiągnięty ok. 2035 roku, a w 2060 roku  przewiduje się możliwość obsługi na CPK prawie 65 mln pasażerów rocznie. Projekt lotniska i wszystkich towarzyszącycm mu obiektów jest modułowy – czyli łatwy do rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami. W projekcie po północnej stronie terminala zaplanowano także powstanie dworca kolejowego z sześcioma podziemnymi peronami obsługujący połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne. Projektowana linia kolejowa, która zostanie oddana do użytku wraz z uruchomieniem lotniska, połączy Warszawę i Łódź z CPK.

Źródło: https://www.cpk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera