Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kultura w centrum miasta

 

Czas czytania: ~ 2 min


Dom kultury „Twórcza Twarda” stanie na działce w centrum Warszawy, w kwartale pomiędzy ulicami Twardą, Grzybowską, Jana Pawła II. Jej sąsiedztwo tworzyć będzie m.in. Pałac Kultury i Nauki, Synagoga Nożyków, ale i najnowocześniejsze szklane wieżowce. Dekadę temu wokół niezwykle cennego gruntu zaczęła toczyć się sprawa reprywatyzacyjna, która po latach stała się jednym z symboli nieuczciwych procedur, nazwanych „dziką reprywatyzacją”. Ostatecznie teren nie trafił do dewelopera, a stanie się miejscem ogólnodostępnych działań kulturalnych.

 

XrmjS0vYW1MWzAlJcK9sknlyTmpkE3SV4XhztFa5rtKD8iUgriPcKzpjH9O1_twarda-1-960x550jpg.jpg

Wyniki konkursu architektonicznego

 

Na projekt budynku „Twórcza Twarda” w 2018 roku odbył się konkurs architektoniczny. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim pracownia Kalata Architekci i realizacja tej koncepcji właśnie się rozpoczyna. Po konkursie powstał projekt wielobranżowy, zostało także pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. W czerwcu 2023 roku zarząd miasta i Rada Warszawy przyznały fundusze na budowę i rozpoczęła się procedura wyłonienia wykonawcy budowy. Szacowany koszt inwestycji ma wynieść 136 mln zł.

7kFg6Zb3fLN1Vhk95eQ1aFggH8qVFcV4WflJrnCbwNvvxcHwQa0X8iC1ecGo_twarda-2jpg.jpg

W budynku „Twórcza Twarda” zbudowanym wg projektu pracowni Kalata Architekci swoje siedziby będą miały Dom Kultury Śródmieście oraz Młodzieżowy Dom Kultury, instytucje, któe działają bardzo prężnie i są odwiedzane przez wciąż nowe grupy użytkowników, a za względu na brak miejsca nie mogą rozwijac działalności. W ich nowej siedzibie dla mieszkańców Warszawy powstać ma – jak to wyliczają włądze stolicy - „kilkanaście pracowni artystycznych, sale prób, a do tego przestrzeń wystawiennicza, kawiarenka i międzypokoleniowe miejsce spotkań dla mieszkańców. Łącznie 9.484m2 przestrzeni użytkowej, ponad 40 pomieszczeń oraz sala widowiskowa ze sceną i widownią na ponad 350 miejsc”.

RQ4okIahMEmVMUqUqL4PYdSVbcWqPGUT2bL2fhDjysODVbgT85LmOgE1hzSL_twarda-3jpg.jpg

Miejsce dla mieszkańców miasta

 

Architekci podkreślają, że poza ukształtowaniem funkcjonalnych i atrakcyjnych przestrzeni wewnątrz wiele uwagi poświecili wyglądowi budynku i jej posadowienia w skomplikowanym, nieco chaotycznym kontekście urbanistycznym tej części centrum Warszawy. „Przystępując do konkursu stanęliśmy przed dylematem czy nowy budynek domu kultury Twórcza Twarda powinien odtworzyć dawny układ urbanistyczny ciasnej zabudowy pierzejowej i stanowić zalążek dla kontynuowania tej koncepcji, czy raczej wobec zmian które już zaszły należy zaprojektować budynek na miarę swoich czasów stanowiący kolejny element w czasie w "układance miejskiej- Warszawa". Uznaliśmy że prawidłowym rozwiązaniem jest to drugie” – tłumaczą. Szukali więc takiej formy architektonicznej, która dopasuje się skalą do budynku synagogi, ale i formą – do modernistycznych bloków, która jednocześnie bezie odpowiadała na współczesne wyzwania związane z katastrofą klimatyczną i społecznymi potrzebami mieszkańców miasta. Stąd prosta bryła, dużo otwartych przestrzeni, zieleń. Jaki efekt uda się osiągnąć, dowiemy się za kilka lat: przewidywany czas realizacji tego projektu – to przełom 2026 i 2027 roku.

 

Twórcza Twarda

 

Lokalizacja: ul. Twarda 8/12, Warszawa

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: Kalata Architekci (I nagroda w konkursie architektonicznym)

Zespół autorski: Eliza Kalata, Szymon Kalata, Anna Jach

Powierzchnia użytkowa: ok 5 000 m2

Projekt: 2018
Planowana realizacja: 2026/2027
Źródło: https://um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot , Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera