Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarła Jasna Strzałkowska-Ryszka, autorka wielu niezwykłych realizacji

 

Czas czytania: ~ 2 min


Jasna Strzałkowska-Ryszka urodziła się 10 grudnia 1932 w Warszawie, zmarła 14 lipca 2023 roku. Była architektką, członkinią SARP, ale także plastyczką i artystką szczególnie chętnie wyrażającą się w akwareli. Należała do Koła Plener SARP, swoje akwarele prezentowała wiele razy na wystawach. W 1964 roku otrzymała Srebrną Odznakę SARP.

 

Projektantka biurowców

Jasna Strzałkowska-Ryszka najbardziej znana jest ze swoich projektów stacji pierwszej linii warszawskiego metra. Zanim jednak zajęła się projektowaniem stworzyła inne, niezwykle oryginalne projekty. W latach 60. we współpracy ze Stanisławem Tobolczykiem zaprojektowała jeden z najbardziej znanych nowoczesnych budynków Gdańska,  biurowiec Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego, zwany „Zieleniakiem”. Jest rozpoznawalny, bo sięga 17 kondygnacji i 72 metrów wysokości i znajduje się w sąsiedztwie dworca Gdańsk Główny. Ale wyjątkowa jest także jego konstrukcja: gmach był budowany „od góry do dołu”, jego kolejne kondygnacje podwieszono od góry wokół ustawionych uprzednio żelbetowych słupów konstrukcyjnych. Ze Stanisławem Tobolczykiem Jasna Strzałkowska-Ryszka zaprojektowała także na początku lat 60. budynek laboratorium farmaceutycznego i fabryki leków przy ulicy Mogilskiej w Krakowie (dziś przebudowany). Architekta pracowała z Leonem Suzinem przy projekcie budynku biurowego przy ulicy Jasnej w centrum Warszawy. To biurowiec zbudowany dla firmy CIECH, w latach 60. nadbudowany. Utrzymany w stylu modernistycznym, obłożony jednak modną w okresie socrealizmu kamienną okładziną.

 

Autorka metra

Od lat 70. Jasna Strzałkowska-Ryszka uczestniczyła w procesie projektowania warszawskiego metra. Pracując w biurze METROPROJEKT stworzyła koncepcję architektoniczno-plastyczną stacji, która w 1979 roku wygrała w konkursie SARP. Od lat 80. uczestniczyła w pracach nad ostatecznym wyglądem stacji pierwszej linii, była główną projektantką w zespole od 1983 roku projektującego stacje od A-1 do A-10, od 1990 roku także stacji śródmiejskich, od A-11 do A-17. To jej zawdzięczamy wygląd stacji, np. pomysł obłożenia ich ścian różniącą się kolorami okładziną ceramiczną (dobrze widoczne są one na stacjach choćby odcinka ursynowskiego). Charakter wnętrz kolejnych przystanków pierwszej linii stołecznej kolejki podziemnej jest lubiany, charakterystyczny, rozpoznawalny – gdy kilkanaście miesięcy temu ceramiczne okładziny został przysłonięte ogromnymi reklamami przeciwko takim działaniom protestowali zarówno eksperci, jak mieszkańcy Warszawy i użytkownicy metra.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura , Słynny Architekt

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera