Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mała architektura na wodzie

 

Czas czytania: ~2 min


Paweł Grobelny – to polski projektant, od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Jest znany także poza granicami Polski, ma na swoim koncie różnej skali realizacje z pogranicza architektury, sztuki, designu. Znajdują się one między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Rok temu zrealizował także zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w hiszpańskiej stolicy La Rioja - w mieście Logroño.

 

Drewniany pomost w Wielkopolsce
Drewniany pomost w Wielkopolsc

Projekt z drewna

Od niedawna z jego pracy mogą korzystać także mieszkańcy wielkopolskiego miasta Słupca oraz odwiedzający ten region turyści. Na jeziorze słupeckim powstał właśnie pierwszy element nowego jego  zagospodarowania, pomost w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów. Instalacja poza oczywistą funkcją ma uatrakcyjnić korzystanie z tego terenu, ale także stać się znakiem rozpoznawczym. Elementy małej architektury, czy to funkcjonalne (Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania), czy bliższe sztuce (Rzeźba Nawa we Wrocławiu) pojawiają się w polskiej przestrzeni publicznej coraz częściej i cieszą się bardzo dużą popularnością.

Drewniany pomost w Wielkopolsce

Pomost w Słupcy projektu Pawła Grobelnego jest pierwszym z kilkunastu elementów promenady powstającej nad jeziorem; podobnie jak ta w Tychach, i słupecka ma ambicje i szansę stać się (Przystań kajakowa Paprocany) miejscem ważnym tak dla lokalnej społeczności, jak i osób spędzających w regionie urlop. Paweł Grobelny zaprojektował zagospodarowanie przestrzenne całej powstającej na jeziorem słupeckim promenady, jak i jej poszczególne elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. „Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy” – mówi autor.

Drewniany pomost w Wielkopolsce

Projekt w zgodzie z naturą

Cała promenada ma być gotowa pod koniec 2023 roku, ale już teraz korzystać można z dwóch drewnianych pomostów, które kolistym kształtem odróżniają się od tradycyjnych tego typu obiektów. Dzięki temu, że są ze sobą połączone, dają szansę nie tylko wyjścia w głąb jeziora, ale i dłuższego spacerowania nad taflą wody. Prosta, wręcz minimalistyczna forma wykonanych z drewna pomostów dobrze wpisuje je w naturalne otoczenie.

 

Zdjęcia: fot. Janusz Nowak


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Krajobrazu, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Mała Architektura

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera