Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mała architektura na wodzie

 

Czas czytania: ~2 min


Paweł Grobelny – to polski projektant, od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Jest znany także poza granicami Polski, ma na swoim koncie różnej skali realizacje z pogranicza architektury, sztuki, designu. Znajdują się one między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Rok temu zrealizował także zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w hiszpańskiej stolicy La Rioja - w mieście Logroño.

 

Drewniany pomost w Wielkopolsce
Drewniany pomost w Wielkopolsc

Projekt z drewna

Od niedawna z jego pracy mogą korzystać także mieszkańcy wielkopolskiego miasta Słupca oraz odwiedzający ten region turyści. Na jeziorze słupeckim powstał właśnie pierwszy element nowego jego  zagospodarowania, pomost w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów. Instalacja poza oczywistą funkcją ma uatrakcyjnić korzystanie z tego terenu, ale także stać się znakiem rozpoznawczym. Elementy małej architektury, czy to funkcjonalne (Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania), czy bliższe sztuce (Rzeźba Nawa we Wrocławiu) pojawiają się w polskiej przestrzeni publicznej coraz częściej i cieszą się bardzo dużą popularnością.

Drewniany pomost w Wielkopolsce

Pomost w Słupcy projektu Pawła Grobelnego jest pierwszym z kilkunastu elementów promenady powstającej nad jeziorem; podobnie jak ta w Tychach, i słupecka ma ambicje i szansę stać się (Przystań kajakowa Paprocany) miejscem ważnym tak dla lokalnej społeczności, jak i osób spędzających w regionie urlop. Paweł Grobelny zaprojektował zagospodarowanie przestrzenne całej powstającej na jeziorem słupeckim promenady, jak i jej poszczególne elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. „Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy” – mówi autor.

Drewniany pomost w Wielkopolsce

Projekt w zgodzie z naturą

Cała promenada ma być gotowa pod koniec 2023 roku, ale już teraz korzystać można z dwóch drewnianych pomostów, które kolistym kształtem odróżniają się od tradycyjnych tego typu obiektów. Dzięki temu, że są ze sobą połączone, dają szansę nie tylko wyjścia w głąb jeziora, ale i dłuższego spacerowania nad taflą wody. Prosta, wręcz minimalistyczna forma wykonanych z drewna pomostów dobrze wpisuje je w naturalne otoczenie.

 

Zdjęcia: fot. Janusz Nowak


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Krajobrazu, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Mała Architektura

Dom na słupach
Dom na słupach

Na warszawskich Kabatach dobiega końca budowa nowego zespołu mieszkaniowego. Jako inwestor stoi za n ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera