Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdański Pachołek

 

Czas czytania: ~2 min


11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 roku na terenie dzielnicy Oliwa. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku, którą w marcu 1945 roku zburzyło wojsko niemieckie, które wycofując się z miasta nie chciało zostawiać Armii Czerwonej tak dogodnego punktu obserwacyjnego.

 

Wieża Pachołek w Gdańsku

Widok na miasto

Wieża na wzgórzu Pachołek ma 15 metrów wysokości i stalową konstrukcję, która przez lata zdegradowała się, zardzewiała – zaczęła wymagać gruntownego remontu. Władze miasta zdecydowało się w ów remont zainwestować nie tylko dlatego, że wieża była lubianym obiektem, ale także przez wzgląd na stale rosnącą popularności tego typu konstrukcji. Wieże widokowe, wieże drewniane czy wieże stalowe powstają w Polsce od kilku lat i nawet jeśli niektóre wzbudzają kontrowersje, i tak cieszą się wielką popularnością tak wśród mieszkańców, jak turystów.

Wieża Pachołek w Gdańsku

Remont wieży „Pachołek” objął kilka elementów. Wylicza je Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni: „Zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów. Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m. Wykonane prace widać również u stóp wieży, gdzie wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną”.

Wieża Pachołek w Gdańsku
Wieża Pachołek w Gdańsku

Atrakcja turystyczna

Z wieży „Pachołek” widać z jednej strony panoramę Oliwy, z drugiej – rozległy, zielony teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli jest dobra pogoda, dostrzeże się także Przymorze, Wrzeszcz, Główne Miasto oraz Zatokę Gdańską.

 

Źródło: gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Realizacja Architektoniczna, Modernizacja Obiektu

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera