Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Zvi Hecker

 

Czas czytania: ~1 min


Zvi Hecker urodził się w 1931 roku w Krakowie. Drugą wojnę światową przeżył w Azji Środkowej, jednak po jej zakończeniu wrócił do Krakowa i tu, na Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczął studia architektoniczne. Niedługo później jednak, w 1950 roku, opuścił Polskę – wyjechał do Izraela i tam osiadła na stałe. W 1955 roku skończył studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie i zaraz potem założył (we współpracy z Eldarem Sharonem i Alfredem Neumannem) własną pracownię.

 

Odszedł Zvi Hecker

Zvi Hecker

Zvi Hecker przez dużą część życia zawodowego łączył pracę projektową z nauczaniem architektury i pisaniem o niej. Wykładał architekturę w wielu miejscach na świecie, m.in. w Kanadzie, Austrii, USA, miał też na koncie niezliczoną ilość publikacji, w tym książki, także pisane we współpracy m.in. z Sir Peterem Cookiem czy Johnem Hejdukiem.

 

Jako architekt dość szybko zdobył rozgłos za sprawą swoich projektów z lat 60. Mediterranean Sea Club w miejscowości Achzib, budynek szkoły oficerskiej Bahad 1 w obozie Laskov, ratusz w Bat Yam wpisuje się dziś w nurt metabozlizmu, opisuje jako struktury, w których architekt sięgał po morfologiczne, organiczne, modularne formy. Późniejsze realizacje architekta pokazują, że nawet jeśli styl projektowy Hecker ewoluował, modularność, powtarzalność, ale jednocześnie pasja do łamania symetrii i tradycyjnego porządku pozostały w jego twórczości na zawsze. Architekt chętnie sięgał po prefabrykaty, z których tworzył niezwykłe, organiczne struktury elementów pozornie powtarzalnych, ale jednak tworzących unikalne, niepowtarzalne obiekty.

Zvi Hecker nie stracił nigdy kontaktów z Polską. Chętnie zasiadał w jury ważnych konkursów architektonicznych – brał udział w wyborze projektów na Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2015 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się monograficzna wystawa poświęcona jego dorobkowi. Architekt był wtedy w Polsce, udzielił także wywiadu-rzeki, który ostał opublikowany w książce towarzyszącej wystawie.

 

Źródło zdjęć: Wikmedia.org; facebook.com/MuzeumArchitektury


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura, Słynny Architekt

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera