Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Zvi Hecker

 

Czas czytania: ~1 min


Zvi Hecker urodził się w 1931 roku w Krakowie. Drugą wojnę światową przeżył w Azji Środkowej, jednak po jej zakończeniu wrócił do Krakowa i tu, na Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczął studia architektoniczne. Niedługo później jednak, w 1950 roku, opuścił Polskę – wyjechał do Izraela i tam osiadła na stałe. W 1955 roku skończył studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie i zaraz potem założył (we współpracy z Eldarem Sharonem i Alfredem Neumannem) własną pracownię.

 

Odszedł Zvi Hecker

Zvi Hecker

Zvi Hecker przez dużą część życia zawodowego łączył pracę projektową z nauczaniem architektury i pisaniem o niej. Wykładał architekturę w wielu miejscach na świecie, m.in. w Kanadzie, Austrii, USA, miał też na koncie niezliczoną ilość publikacji, w tym książki, także pisane we współpracy m.in. z Sir Peterem Cookiem czy Johnem Hejdukiem.

 

Jako architekt dość szybko zdobył rozgłos za sprawą swoich projektów z lat 60. Mediterranean Sea Club w miejscowości Achzib, budynek szkoły oficerskiej Bahad 1 w obozie Laskov, ratusz w Bat Yam wpisuje się dziś w nurt metabozlizmu, opisuje jako struktury, w których architekt sięgał po morfologiczne, organiczne, modularne formy. Późniejsze realizacje architekta pokazują, że nawet jeśli styl projektowy Hecker ewoluował, modularność, powtarzalność, ale jednocześnie pasja do łamania symetrii i tradycyjnego porządku pozostały w jego twórczości na zawsze. Architekt chętnie sięgał po prefabrykaty, z których tworzył niezwykłe, organiczne struktury elementów pozornie powtarzalnych, ale jednak tworzących unikalne, niepowtarzalne obiekty.

Zvi Hecker nie stracił nigdy kontaktów z Polską. Chętnie zasiadał w jury ważnych konkursów architektonicznych – brał udział w wyborze projektów na Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2015 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się monograficzna wystawa poświęcona jego dorobkowi. Architekt był wtedy w Polsce, udzielił także wywiadu-rzeki, który ostał opublikowany w książce towarzyszącej wystawie.

 

Źródło zdjęć: Wikmedia.org; facebook.com/MuzeumArchitektury


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura, Słynny Architekt

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera