Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Od czego zależy rodzaj dachu w budynku?

 

Czas czytania: ~2 min


Domy mogą być zwieńczone różnymi dachami. Szczytowa przegroda ma formę skośnej drewnianej więźby lub płaskiego stropodachu. Wybór rodzaju dachu na budynku zależy przede wszystkim od preferencji inwestora. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach forma szczytowej przegrody jest narzucona przez przepisy.

 

Dach

Domy mieszkalne, szczególnie te o nowoczesnej formie, mogą być zwieńczone różnymi rodzajami dachów. Przegroda ograniczająca budynek od góry ma formę skośnej więźby z drewna lub płaskiego warstwowego stropodachu.

Więźby drewniane to przede wszystkim złożony dach jętkowy, krokwiowy lub płatwiowo-kleszczowy. Stropodachy to z kolei płyty żelbetowe, na których znajdują się odpowiednie warstwy izolacyjne i wykończeniowe.

 

Wybór rodzaju dachu na budynku zazwyczaj zależy od preferencji inwestora. W niektórych przypadkach może być on jednak narzucony z góry. Zdarza się, że na pewnych obszarach, ze względu na charakter istniejącej zabudowy, wymagane jest stosowanie skośnych dachów, a zabronione wykonywanie płaskich układów. Zapisy tego typu znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy.

 

Zalety i wady dachów skośnych

Dachy skośne dają bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Powierzchnie o znacznym nachyleniu względem podłoża mogą być wykończone z zastosowaniem różnych materiałów pokryciowych. Ze względu na wyeksponowanie na widok, strome połacie są detalem architektonicznym budynku.

 

Wentylowana konstrukcja dachów o znacznym nachyleniu względem podłoża zapewnia komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach oraz reguluje poziom wilgotności.

 

Za podstawową wadę dachów skośnych uważa się ograniczanie powierzchni użytkowej poddasza przez skosy.

 

Zalety i wady dachów płaskich

Dachy płaskie uchodzą za tanie w realizacji, a przy tym zapewniają bardzo dużą przestrzeń użytkową. Pomieszczenia pod stropodachem nie są przecięte żadnymi skosami, co wpływa na podniesienie komfortu ich użytkowania.

 

Ze względu na ukształtowanie (prawie równoległe nachylenie względem podłoża) dachy płaskie nie są podatne na podrywanie przez wiatr. Sposób ukształtowania umożliwia zagospodarowanie ich powierzchni na cele rekreacyjne (np. zaaranżowanie zielonego ogrodu na wysokości). Warto pamiętać, że stropodachy charakteryzują się mniejszą powierzchnią w porównaniu do skośnych odpowiedników. Dzięki temu układy tego typu są bardziej efektywne pod kątem redukcji strat ciepła.

 

Podstawową wadą każdego płaskiego dachu jest fakt, iż nie umożliwia on samoistnego zsunięcia się pokrywy śnieżnej. Nadmiar śniegu może mieć negatywny wpływ na kondycję układu. Płaska forma utrudnia także spływ wody opadowej, przez co, w przypadku gwałtownych i nawalnych opadów deszczu, może dojść do powstania przecieków lub przelania wody.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dach, Dachy, Technologie

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera