Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Beton architektoniczny inny niż wszystkie

 

Czas czytania: ~4 min


W dzisiejszych czasach architekci i projektanci szukają coraz bardziej nietypowych i innowacyjnych materiałów, by stworzyć unikalne i efektowne konstrukcje. Jednym z tych materiałów jest beton architektoniczny, który od lat zyskuje na popularności. Beton nie jest już tylko szarym i nijakim materiałem budowlanym, ale staje się prawdziwym dziełem sztuki architektonicznej. Przyjrzyjmy się temu niezwykłemu materiałowi na przykładzie Izby Pamięci Powstańców Warszawy, gdzie beton architektoniczny odegrał kluczową rolę.

 

Produkty Cemex

Faktury i warstwy

W architekturze z wykorzystaniem betonu architektonicznego jednym z kluczowych aspektów jest uzyskanie unikalnego wyglądu ścian. Projekt Izby Pamięci zakładał wykorzystanie kilku rodzajów betonu architektonicznego. W pawilonie wejściowym zaprojektowano gładkie ściany w kategorii BA3, natomiast pawilon pamięci i mur z betonu o fakturze warstwowej.

 

W procesie tworzenia betonu warstwowego wykorzystano specyficzne metody. W wyniku serii prób zdecydowano się na rozszczelnienie deskowania, co miało prowadzić do odcięcia poszczególnych warstw betonu. Następnie dokonano piaskowania, co uwidaczniało kruszywo i podkreślało warstwowość betonu. To rozwiązanie miało nie tylko estetyczne znaczenie, ale także zapobiegało powstawaniu pustek, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia zbrojenia wewnątrz konstrukcji. W efekcie powstały warstwowe ściany z wyraźnie widocznymi ziarnami kruszywa bazaltowego w dolnej części każdej z warstw i coraz mniejszą ich ekspozycją wraz z wysokością warstwy.

Produkty Cemex

Architektura i historia

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to obiekt o niezwykłej ważności historycznej. Został otwarty dla publiczności 2 października 2022, w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli spoczywa ponad 104 tys. osób, z czego tylko 8-10 tys. to żołnierze i żołnierki. To niemal 90 tys. cywilów, często pochowanych w zbiorowych mogiłach, stanowi przeważającą większość ofiar. W dwóch pawilonach i na Murze Pamięci upamiętniono dziesiątki tysięcy mieszkańców Warszawy, co stanowi znaczący gest pamięci i hołdu wobec ofiar wojny.

 

Warstwowy charakter ścian Muru Pamięci koresponduje z horyzontalnym układem tysięcy mosiężnych tabliczek z nazwiskami ofiar. Przechodząc od pawilonu wejściowego mijamy kolejne sekcje Muru z betonu o uwarstwionej fakturze, aż dochodzimy do Pawilonu Pamięci. Budynek zdaje się tonąć w zieleni, a jego warstwowa elewacja z ciemnego betonu z eksponowanym kruszywem bazaltowym znów budzi skojarzenia z warstwami geologicznymi, z usłojeniem drzewa, z upływem czasu, z historią. I tylko wąskie pionowe otwory okien przypominają, że znajdujemy się w miejscu, gdzie historia i architektura łączą się ze sobą, tworząc przestrzeń dla pamięci i kontemplacji.

Produkty Cemex

Betony architektoniczne DECO ARCH, DECO COLLORE i DECO STONE

Aby zrozumieć, jakie możliwości kryją się w betonie architektonicznym, warto przyjrzeć się ofercie Cemex, która specjalizuje się w dostarczaniu tego nietypowego materiału. Oferujemy beton architektoniczny DECO ARCH, który można dostosować do indywidualnych potrzeb projektów. DECO ARCH pozwala na uzyskanie różnych efektów wizualnych, w tym gładkiej powierzchni lub właśnie warstwowego wyglądu betonu. To materiał, który otwiera drzwi do kreatywności architektów i projektantów, umożliwiając tworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych konstrukcji.

 

Beton architektoniczny nie musi być szary – coraz częściej w przestrzeni miast pojawiają się projekty z betonu białego, piaskowego czy grafitowego. DECO COLLORE to beton architektoniczny barwiony w masie. Szeroka paleta pigmentów pozwala na uzyskanie wielu odcieni beton, a podczas procesów projektowania warto zgłosić się do przedstawiciela Cemex z prośbą o przygotowanie próbek.

Kolejną odmianą betonu architektonicznego jest DECO STONE – przeznaczony jest on głównie do wykonywania nawierzchni dekoracyjnych. Jego kluczową cechą jest wyeksponowane kruszywo – podobnie jak w przypadku warstwowych ścian Izby Pamięci, z tą różnicą, że ekspozycja kruszywa odbywa się poprzez wypłukanie lub mechaniczne usunięcie zaczynu cementowego (piaskowanie, frezowanie lub młotkowanie). Beton DECO STONE może być również barwiony w masie, a ogromny wpływ na jego wygląd ma zastosowane kruszywo i jego odcień – na przykład szary granit, czarny bazalt czy wielobarwny żwir otoczakowy.

Produkty Cemex

Inny niż wszystkie

Beton architektoniczny stał się materiałem, który umożliwia tworzenie unikalnych konstrukcji o niezwykłym wyglądzie. Oferta firmy Cemex dotycząca betonów architektonicznych z linii DECO pokazuje, że ten materiał ma nieograniczone możliwości i może być dostosowany do różnych projektów i wizji twórczych. Beton architektoniczny to tradycyjny materiał budowlany, który może stać się nośnikiem unikalnej sztuki i historii. Izba Pamięci to doskonały przykład tego, jak beton może być używany do tworzenia miejsc pamięci i hołdu, jak może zmieniać oblicze architektury i przekazywać ważne przesłania.

 

Warto docenić to, że w dzisiejszych czasach, dzięki innowacyjnym technikom i materiałom, architekci mogą tworzyć projekty, które łączą w sobie funkcjonalność i piękno, a beton architektoniczny staje się jednym z głównych bohaterów tej nowoczesnej rewolucji w architekturze.

 

Dowiedz się więcej na: www.cemex.pl/deco-stone.aspx

kontakt: Marek Dmochowski, tel: 691 393 125


3EHtxdj2Q0cnY0nTT2veToXJoj6Viq3aW0g2jlKj7LgkCE7qYvbxbIPszjOr_cemex-logo-2023jpg.jpg

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2023 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Beton Architektoniczny, Architektura Betonowa

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera