Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architizer wyróżnił 30 polskich biur architektonicznych

 

Czas czytania: ~4 min


Prestiżowy magazyn Architizer, będący platformą łączącą architektów na całym świecie, dokonał wyboru najlepszych polskich biur architektonicznych. Wyróżnienie to podkreśla innowacyjność i kreatywność polskiej myśli projektowej, która zyskuje coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej.

 

30 Best Architecture Firms in Poland

Kryteria selekcji

Ocena polskich biur architektonicznych dokonana przez Architizer opierała się na starannie wyselekcjonowanych metrykach, mających na celu ukazanie poziomu architektonicznej doskonałości każdej firmy. Priorytetowo traktowana była liczba zdobytych A+Awards w latach 2013-2023, które są znaczącym wskaźnikiem innowacyjności i wpływu projektów na światową scenę architektoniczną. Dodatkowo, uwzględniono liczbę finalistów tychże nagród, co podkreśla ciągłość i konsystencję w dostarczaniu projektów najwyższej jakości. Projekty wyróżnione jako "Project of the Day" oraz "Featured Project" w latach 2009-2023 również były kluczowe, odzwierciedlając umiejętność firm do tworzenia prac, które wzbudzają zainteresowanie i są doceniane przez społeczność. Nie bez znaczenia była także liczba projektów zamieszczonych na platformie Architizer, świadcząca o aktywności firmy oraz jej obecności i reputacji w środowisku.

 

Top 3 na liście najlepszych polskich biur według Architizer

Biura, które znalazły się na czele listy Architizer jako najlepsze firmy architektoniczne w Polsce, to:

 

RS+ Robert Skitek – biuro założone w 2001 roku przez architekta Roberta Skitka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Znaczące projekty tej firmy to m.in. Wodny Plac Zabaw w Tychach, Dom XV w Krakowie, M House w Tychach, czy kładki w Parku Jaworek w Tychach. RS+ Robert Skitek wyróżnia się odpowiedzialnym zespołem, dla którego projektowanie jest pasją, co pozwoliło firmie zająć pierwsze miejsce w rankingu.

 

mode:lina™ – założone w Poznaniu w 2009 roku przez Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka, którzy wcześniej zdobywali doświadczenie w biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie. Biuro mode:lina™ koncentruje się na indywidualnych potrzebach klientów, co przejawia się w projektach takich jak Quotel w Poznaniu czy Fiesta Del Vino Wine Bar w Grunwaldzie. Słyną z tworzenia projektów, które będą zadowalać klientów nawet po dwóch dekadach od ich realizacji.

 

Robert Konieczny KWK Promes – założycielem jest Robert Konieczny, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i certyfikowany architekt New Jersey Institute of Technology. Biuro KWK Promes zostało założone w 1999 roku i jest znane z takich projektów jak Dom Kwadrantowy, From the Garden House czy Living-Garden House w Katowicach. Konieczny był sześciokrotnym nominowanym do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe, a jego biuro zostało uznane za jedno z 44 najlepszych młodych biur architektonicznych na świecie wg 'Scalae'.

 

Wszystkie te biura zdobyły uznanie dzięki swoim innowacyjnym i wpływowym projektom, które nie tylko wpisują się w kontekst polskiej architektury, ale także zyskały międzynarodową renomę. Wyróżniają się one szczególnymi osiągnięciami w projektowaniu, które odpowiadają na aktualne potrzeby użytkowników i wyróżniają się oryginalnym podejściem do architektury.

 

Różnorodność stylów i podejść

Magazyn Architizer w swoim zestawieniu podkreśla nie tylko wybitne umiejętności polskich architektów, ale także różnorodność ich podejść do projektowania. Polskie biura architektoniczne wykazują się elastycznością, dopasowując nowoczesne trendy do lokalnego kontekstu i tradycji. Artykuł podkreśla również wagę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej w polskim projektowaniu architektonicznym. Polskie biura pokazują, że nowoczesna architektura może efektywnie odpowiadać na globalne wyzwania ekologiczne, integrując się z otoczeniem i minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Wielu polskich architektów potrafi umiejętnie łączyć historię z nowoczesnością, co jest szczególnie cenne w kontekście bogatej historii Polski. Ich projekty są dowodem na to, że można tworzyć nowoczesną architekturę, która jednocześnie szanuje i podkreśla historyczny kontekst miejsca.

 

Lista wyróżnionych biur architektonicznych

1. RS+ Robert Skitek

2. mode:lina™

3. Robert Konieczny KWK Promes

4. xystudio

5. Neostudio Architekci

6. Roark Studio

7. FAAB

8. Piotr Hardecki Architekt

9. Zarysy

10. major architekci

11. Gornik Architects

12. wiercinski-studio

13. BXB studio Boguslaw Barnas

14. STOPROCENT Architekci

15. WIZJA architectural office

16. Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik

17. Atelier Starzak Strebicki

18. Studio GAB

19. MOOMOO Architects

20. Meteor Architects

21. KMA Kabarowski Misiura Architekci

22. BudCud

23. RYSY Architekci

24. TEŻ ARCHITEKCI

25. ARCHITEKT.LEMANSKI

26. TTAT

27. 90 Architekci, Piotr Czarnecki

28. ANALOG

29. Toprojekt

30. PORT

 

Źródło: architizer.com

 

Tekst opracowała Magdalena Wałek


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura, Architektura, Architekt

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera