Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stanisław Kwaśniewicz. Architekt - spotkanie architektoniczne

 

Czas czytania: ~2 min


SARP Katowice oraz Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej zapraszają na spotkanie architektoniczne z książką "Stanisław Kwaśniewicz - Architekt", które odbędzie się 16 listopada 2023 o godz. 18:00 w Galerii Architektury SARP w Katowicach.

 

Stanisław Kwaśniewicz. Architekt

Stanisław Kwaśniewicz - architektów późnego modernizmu

Książka dotyczy jednego z najważniejszych architektów późnego modernizmu działających na terenie Górnego Śląska, jakim był Stanisław Kwaśniewicz. Na jego dorobek twórczy składa się ogromna liczba realizacji o różnych funkcjach i różnych stopniach złożoności – od ikonicznych obiektów użyteczności publicznej – jak między innymi katowicki Separator, kino Kosmos, budynek Śląskiego Instytutu Naukowego, Biblioteki Śląskiej, przez oświatowe, mieszkaniowe po budowle sakralne. Zawsze jednak, niezależnie od skali budynku, znakomity warsztat projektowy Kwaśniewicza widoczny jest w dbałości zarówno o całość założenia, jak i najdrobniejszy jego szczegół.


Monografia niniejsza ma charakter unikatowy, gdyż prezentuje niepublikowane nigdzie wcześniej zestawienie wszystkich dzieł i realizacji Stanisława Kwaśniewicza. Autorka – architekt Małgorzata Malanowicz – była wieloletnią współpracowniczką Stanisława Kwaśniewicza w katowickim Miastoprojekcie, dlatego też jej perspektywa badawcza wzbogacona została o spojrzenie bardzo osobiste. Zręcznie buduje sylwetkę twórcy i człowieka, ukazując postać kompletną – z jego pracą zawodową, aktywnością w stowarzyszeniach twórczych, życiem osobistym i zainteresowaniami, wśród których na pierwszym miejscu zawsze jest architektura, będącą zarówno jego profesją, jak i pasją.

 

 

W spotkaniu architektonicznym wezmą udział:

mgr inż. arch. Małgorzata Malanowicz-Pęczak - autorka książki „Stanisław Kwaśniewicz. Architekt”, a także innych publikacji: monografia "Cmentarz Hutniczy w Gliwicach" (2008), "Theodor Erdmann Kalide" (2013), przewodnik "Wycieczki z Wędrowcem. 9 spacerów po Gliwicach" (2017). Po studiach pracowała 10 lat w zespole Stanisława Kwaśniewicza w "Miastoprojekcie-Katowice", od 1988 roku prowadzi własną działalność projektową.

 

prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak – kierownik Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz Kierownik Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się na zagadnieniach z zakresu historii i teorii architektury, ochrony i adaptacji obiektów zabytkowych oraz szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego.

 

dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny - adiunkt w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury. Współautor i redaktor książek: Słynne wille Polski oraz Oblicza modernizmu w architekturze. Specjalizuje się w historii architektury współczesnej oraz ochronie dziedzictwa kultury najnowszej.

 

Katarzyna Hołda-Milczyńska – moderator spotkania. Historyk sztuki, historyk archiwista, artysta fotograf. Manager galerii architektury SARP o/Katowice. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Autorka książki o perle śląskiego art-deco Hotelu Admiralspalast w Zabrzu.

 

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Architektoniczne, Spotkanie Dla Architektów, Spotkanie Z Architekturą, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Książka Dla Architektów, Książka Architektoniczna

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera