Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: kamień węgielny wmurowany

 

Czas czytania: ~1 min


13 listopada 2023 Toruń stał się świadkiem ważnego wydarzenia kulturalnego – wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Projekt, stworzony przez biuro Baumschlager Eberle Lustenau, ma na celu stworzenie nowoczesnej przestrzeni filmowej, która nie tylko będzie gospodarzem corocznego festiwalu EnergaCAMERIMAGE, ale także będzie centrum wydarzeń kulturalnych i "salonem" Torunia. Realizacja pierwszego etapu, zakładającego budowę studia filmowego, planowana jest do zakończenia w 2025 roku.

 

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: kamień węgielny

Fot: gov.pl

Kulturalne Centrum Torunia

W ramach konkursowego projektu biura Baumschlager Eberle Lustenau, Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE ma stać się nie tylko miejscem festiwalu filmowego, ale także przestrzenią wystawienniczo-targową, miejscem szkoleń i warsztatów, a także halą zdjęciową. Projekt zakłada płynne przejście w zieleń parkową od strony zachodniej, łącząc się z istniejącym pasem plant oraz Czerwoną Drogą. W pierwszym etapie, do końca 2025 roku, powstanie budynek studia filmowego o imponującej kubaturze 36,5 tys. m³ i powierzchni użytkowej 2,5 tys. m². Centralną część studia będzie stanowiła hala zdjęciowa z supernowoczesnym ekranem ledowym umożliwiającym tworzenie scen filmowych w technologii mixed reality. Dodatkowo, budynek będzie wyposażony w przestrzenie do postprodukcji, reżyserkę, garderoby, charakteryzatornię, restaurację oraz pomieszczenia biurowe i apartamenty dla gości.

Projekt: Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu
Projekt: Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu

Realizacja ambitnego projektu

W styczniu 2023 roku ECFC w Toruniu ogłosiło przetarg na realizację inwestycji w trybie dialogu konkurencyjnego, a zwycięzcą została firma Erbud. Podpisany kontrakt na realizację pierwszego etapu, wart niemal 90 mln zł, potwierdza zaawansowanie projektu. Kamień węgielny został uroczyście wmurowany 13 listopada, a według planów, budynek studia filmowego ma być gotowy do końca 2025 roku. Cała inwestycja Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu ma pochłonąć 600 mln zł, z czego 200 mln zł pochodzi z budżetu miasta, a 400 mln zł to dofinansowanie z budżetu państwa. To ambitne przedsięwzięcie ma stać się wizytówką Torunia, kształtując nowoczesną przestrzeń dla kultury audiowizualnej.

Projekt: Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu
Projekt: Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu

Tekst opracowała Magdalena Wałek

Architektka i doktorantka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych w ochronie dziedzictwa kulturowego i zabytków. Redaktorka portali Grupa Sztuka Architektury.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera