Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Rob Krier

 

Czas czytania: ~2 min


Rob Krier urodził się 10 czerwca 1938 roku. Architekturę studiował w Monachium, a po studiach pracował najpierw w pracowni Oswald Mathias Ungers w jej siedzibach w Kolonii i Berlinie, później zaś podjął współpracę z Freiem Otto, architektem-wizjonerem, w 2015 roku docenionym Nagrodą Pritzkera.

 

Rob Krier

W latach 70., jednocześnie z pracą projektową Rob Krier rozpoczął karierę akademicką. Najpierw został asystentem na Politechnice Wiedeńskiej i tam rozwinął karierę jako wykładowca i teoretyk; w latach 80. wykładał na Yale Univesity, jako wizytujący profesor odwiedzał wiele uczelni.

 

W 1976 roku w Wiedniu założył własną pracownię, którą prowadził do 1994 roku. Pod względem stylu, w jakim kreował swoje projekty, tak jak i jego młodszy brat był przedstawicielem tzw. Nowego Urbanizmu, sięgał także po rozwiązania postmodernistyczne silnie osadzone w klasycznej architekturze. Doskonale widać to w jego realizacjach zarówno budynków mieszkalnych, jak gmachów użyteczności publicznej. Ich bryły są kształtowane na wzór klasycznych, wykorzystują archetypiczne elementy, jak kolumny, naczółki, pilastry, detale, a nawet rzeźby, ale na postmodernistyczną modłę przełamywał je zaburzeniem w symetrii czy proporcjach albo żywymi kolorami.

 

W 2000 roku Rob Krier przyjechał do Łodzi. Stworzył wtedy plan urbanistyczny centrum miasta, okolic dworca Fabrycznego, EC1 i terenów, które już wtedy typowano na nową żywą i atrakcyjną przestrzeń, która zmieni sposób odbioru i funkcjonowania poprzemysłowego miasta. „Przy projektowaniu ważne dla architekta było, to aby przyjęte przez niego rozwiązanie architektoniczne wpisywało się w łódzka tradycje i jednocześnie stanowiło unikat na skalę światową. To co czyni projekty Roba Kiera oryginalnymi to, utożsamianie miasta do organizmu człowieka, który jak dodaje architekt „musi oddychać, myśleć i odpoczywać” – pisano wtedy w prasie. To przedsięwzięcie nie skończyło się jednak szczęśliwie, współpraca architekta z miastem została zerwana, a Krier oskarżył władze Łodzi o łamanie jego praw autorskich.

 

Rob Krier był przedstawicielem tego nurtu w architekturze, w którym konstrukcja, funkcja, technologia zawsze integralnie łączy się ze sztukami pięknymi – napisano po śmierci architekta.

Źródło zdjęć: en.wikipedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura, Słynny Architekt

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera