Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt dla Jeleniej Góry wyróżniony w Singapurze

 

Czas czytania: ~3 min


29 listopada 2023 ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepsze i najciekawsze realizacje oraz projekty architektoniczne świata rywalizujące w ramach World Architecture Festival 2023, który w tym roku odbywał się w Singapurze. Jury tego międzynarodowego przeglądu oceniało obiekty w wielu kategoriach konkursowych, innych dla projektów zrealizowanych, innych – dla tych, które proponują rozwiązania na przyszłość.

 

Projekt targowiska Flora
Projekt targowiska Flora

Polscy architekci nagrodzeni

Wśród takich właśnie projektów na przyszłość – „Future Projects”, w kategorii „Leisure-Led Development” wyróżnienie otrzymała stworzona przez pracownię 3XA wizja zagospodarowania terenu byłego targowiska „Flora” w Jeleniej Górze. Na koncepcję przemiany tego miejsca na początku 2023 roku odbył się konkurs architektoniczny. Pracownia 3XA zgłosiła na World Architecture Festival 2023 w Singapurze swój pomysł na targowisko wychodząc z założenia – jak się okazało, słusznie – że to propozycja godna uwagi. Biuro 3XA ma już na swoim koncie realizacje wiązane z przestrzeniami publicznymi i miejscami lokalnego handlu, np. zagospodarowanie placu w Górze Puławskiej.

Projekt targowiska Flora
Projekt targowiska Flora

Koniec targowiska „Flora” w starym kształcie otwiera możliwość wymyślenia na nowo formy drobnego handlu w centrum miasta i oddania w ręce mieszkańców przestrzeni publicznej wysokiej jakości” – mówią o swojej koncepcji tego miejsca architekci z pracowni 3XA. Przytaczają też historię tego miejsca – bo była ona istotna dla kształtu współczesnego projektu: celem architektów było stworzenie projektu mocno osadzonego w lokalnej tradycji, pozostającego w dialogu z przeszłością i klimatem miejsca. „Targowisko Flora wzięło swoją nazwę z istniejącego w tamtej lokalizacji przed II Wojną Światową sklepu z kwiatami Emila Weinholdta. W czasach powojennych, teren pozostały po ogrodach Weinholdta został zagospodarowany jako plac targowy. Dobrze skomunikowany, przez bezpośrednie sąsiedztwo Rynku oraz ulicy Bankowej, funkcjonował tak aż do lat 2000. Niestety, rozwój handlu wielkopowierzchniowego i galerii handlowych doprowadził do stopniowej redukcji klientów i w konsekwencji zamknięcia targowiska”. Dziś plac czeka na pomysł, pozostając ogromną niezagospodarowaną przestrzenią o powierzchni zbliżonej do jeleniogórskiego Rynku.

Projekt targowiska Flora
Projekt targowiska Flora
Projekt targowiska Flora

Targ jako przestrzeń publiczna

Architekci z 3XA połączyli w swoim projekcie klasyczne elementy architektoniczne (arkady, schody, wewnętrzny ogród) oraz urbanistyczne (park, plac i targ). Inspirację zaczerpnęli z charakterystycznych dla staromiejskiej zabudowy Jeleniej Góry arkad, które stanowią ochronę dla kupujących, ale zabudowane mogą stawać się także zamkniętymi lokalami. Zielone dachy, tarasy widokowe, garaż podziemny, szkieletowa konstrukcja, żelbet mają wskazywać na współczesną proweniencję targowej zabudowy. „Otwarte arkady tworzą obejście dla wewnętrznego ogrodu i zadaszoną strefę wejściową do usług. Zastosowanie ram w konstrukcji szkieletowej i wspólnego modułu pozwala na wiele scenariuszy podziału powierzchni dla usług oraz handlu” – podkreślają architekci. Autorzy koncepcji zaplanowali zarówno mniejsze lokale usługowe, lokale gastronomiczne, przestrzenie do handlu na wolnym powietrzu. „Od ul. Kasprowicza, gdzie spadek terenu jest największy, lokale dwukondygnacyjne mogące służyć jako hala targowa lub sala wielofunkcyjna dla działań sportowo-kulturalnych” – można przeczytać w opisie projektu. Obok dwukondygnacyjnych lokali zaproponowano także przestrzeń publiczną w formie schodów w zieleni z widokiem na panoramę gór.

 

Źródło: 3xa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny, Polscy Architekci, Polscy Architekci Za Granicą, Festiwal Architektoniczny, Projekt Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera