Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki – premiera książki

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Architektury zaprasza na premierę książki pt. Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki. To osobisty, erudycyjny esej o planowaniu i odbudowie miasta, którego autorem jest Marwa Al-Sabouni. Spotkanie i dyskusja odbędą się 15 stycznia 2024 o godz. 19:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

Walka o dom

W 2011 roku wybucha w Syrii wojna domowa. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Rodzina koczuje w cudem ocalałym z bombardowania domu, a architektka rysuje coraz bardziej zrujnowane miasto i pisze. Zastanawia się nad związkami między architekturą a polityką. Opisuje deprawację, w jaką popadła w jej kraju profesja architektoniczna i nauczanie architektury. Analizuje rolę, jaką odegrali architekci i urbaniści w wojnie domowej. Przekonuje, że można doprowadzić do pokoju przez odpowiednie planowanie miast i sposobów zamieszkiwania. Systematyzuje współczesną architekturę Bliskiego Wschodu, pisze o zaniedbywaniu lokalnego dziedzictwa, deprecjacji pojęcia piękna i utowarowieniu architektury.

 

Marwa Al-Sabouni stawia w Walce o dom niewygodne pytania i daje odważne odpowiedzi. Czy ktoś tego w ogóle słucha? Książka nie została opublikowana po arabsku – pierwsze wydanie wyszło w Londynie, w języku angielskim. Potem ukazały się tłumaczenia na języki francuski i włoski.

 

Na historię syryjskiego miasta Hims spojrzymy oczami nowoczesnej muzułmanki, polemistki, aktywistki. Zmierzymy się z proponowaną przez autorkę radykalną genezą wojny w Syrii i krytyką modernizmu. Zastanowimy się nad postkolonialnym dziedzictwem, zarówno w architekturze i przestrzeni, jak i w głowach osób odpowiedzialnych za ich kształtowanie. - tłumaczą organizatorzy.

 

Rozmowę z autorką wstępu do książki Patrycją Sasnal oraz badaczką powojennej architektury Alicją Gzowską poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.

 

W dyskusji wezmą udział:

1. Patrycja Sasnal – politolożka i arabistka, ukończyła też filozofię. Pracuje w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i prowadzi Akademię Migracji w Kolegium Europejskim w Natolinie. Aktualnie jest wizytującą profesorką na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest także ekspertką Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ, członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zajmuje się polityką na Bliskim Wschodzie, radykalizacją, migracjami i filozofią polityki.

 

2. Alicja Gzowska – historyczka sztuki i kuratorka, specjalizująca się w powojennej polskiej architekturze. Współautorka książek o polskim postmodernizmie i autorka monografii zburzonego katowickiego dworca. Współpracowała w charakterze badaczki w międzynarodowych projektach, m. in. dotyczących eksportu polskiej myśli architektonicznej i urbanistycznej na Bliski Wschód i do krajów Trzeciego Świata w okresie PRL. W latach 2016-2017 kierowała grantem badawczym NCN: „Piotr Zaremba (1910-1993): Dzieło i wpływ urbanisty i uczonego w dobie zglobalizowanych kompetencji”.

 

3. Anna Dudzińska – dziennikarka radiowa, pracuje w Radiu 357 i współpracuje z „Raportem o stanie świata” – podcastem informacyjno-publicystycznym opowiadającym o wydarzeniach międzynarodowych. W obu przestrzeniach opowiada o architekturze, Śląsku i robi reportaże. Laureatka wielu nagród reporterskich za reportaże radiowe. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”, która powstała po czteroletnim pobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Architektoniczne, Spotkanie Dla Architektów, Spotkanie Z Architekturą, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Cegła na przystanku
Cegła na przystanku

„Nowy budynek dworca, który będzie pełnić funkcję centrum przesiadkowego ma się przyczynić do popraw ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera